Úterý 3.4.

V úterý jsme hned ráno vyrazili ven. V ranním kruhu jsme si představili nového kloučka – Daníka a řekli si navzájem, jak kdo trávil Velikonoce. Pak jsme se vydali nahoru do lesa za školkou, kde jsme posvačili na plachtě. Kluci a Zuzka pak stavěli domeček z větví, holky záhonek převážně ze šišek a větviček. Také jsme pozorovali vylézající hmyz, Adrianka se hodně lekala pavouků. Pak jsme šli naším oblíbeným okruhem přes panely a kolem pozemků s loužemi, všude jsme se na chvíli zastavili a pohráli. Venku bylo krásně a tak jsme zbytek dne, včetně oběda, strávili venku. Odpolední čtení probíhalo na koberci pod stromem, četli jsme z Trnkovy Zahrady. Dětí tentokrát poslouchalo jen pár, ale hodně si užívaly napínavé situace. Po svačině jsme ztvárňovali pohybem, jak semínka klíčí a kolik síly musí použít, když prorážejí hlínu. Pak už se z počasí a pobytu na zahradě radoval každý po svém – děti si kreslily, vybarvovaly, hrály postupně hru na celý integrovaný záchranný systém (Renča vždycky musela záchrance, policii nebo hasičům zavolat) a taky na autoopravnu a různé dopravní prostředky – na fotce, kde děti sedí za sebou v pneumatikách, jedou zrovna „autobusem“.

Středa 4.4.

První děti, které přišly dnes do školky, si skládaly skládačku potravinového řetězce mezi zvířaty. A pak, když už jsme byli všichni, sešli jsme se v ranním kruhu s našimi oblíbenými pohybovými říkankami. Na vycházku jsme šli původně ke skalám, ale pak jsme zahnuli do jiné ulice a už jsme byli na dětském hřišti mezi bytovkami, kde se děti dosyta vyřádily na prolézačkách a pískovišti. Zahráli jsme si i novou pohybovou hru Na honičku ruměnic. Hra pro děti nebyla úplně jednoduchá v tom, že měli běhat ve dvojicích, a nepustit se. Měli jsme s sebou samozřejmě lupu, a tak jsme si také zblízka prohlíželi strukturu písku nebo děti s lupou zkoumaly právě to, co je v přírodě zajímalo. U pískoviště jsme také sledovali už včelky, které byly na své první potravě na „kočičkách“. Jednu včelku, právě asi probuzenou, našla Nellinka, a protože neodletěla, mohli jsme si jí pod lupou pěkně prohlídnout. Nellinka pak včelku pojala za svojí kamarádku a nesla jí na lupě ještě pěkný kousek cestou zpátky do školky. Děti ji také nasbíraly sedmikrásky, které mimo jiné krásně voněly

. Bylo teplé počasí, a tak jsme se po obědě sešli pod stromy na koberci, kde Martina četla dětem další příběhy pěti kluků, kteří chtěli prozkoumat tajuplnou zahradu. Potom se z nás stali malí zahradnicí, kteří se chystali na setí hrášku. Děti si nejdříve připravily jmenovky. Pak jsme šli k záhonu, kde jsme se pustili do pozorování hlíny. Hlínu jsme brali do ruky, promnuli jsme jí mezi prsty, zkusili z ní udělat váleček a lupou jsme pozorovali zrna a zrníčka, ze kterých se hlína skládá. Vytrhali jsme plevel, lopatkami zkypřili půdu, hráběmi urovnali a do vyhloubených řádků zaseli hrášek. První semínka jsme zaseli a zítra budeme pokračovat. Pak se o ně děti budou náležitě starat, abychom sklidili úrodu. Vědí, že semínko ke svému růstu potřebuje teplo, světlo a vodu. Dnes jsme se také dali společně do jarního uklízení zahrady. Hrabali jsme šišky, suchou trávu, klacíky a jehličí, pak jsme to odváželi na kolečku do zadní části zahrady.

Dnes jsme mluvili i o tom, že měsíc Duben je aprílovým měsícem a co to vlastně znamená. Takže jsme připravení na to, že příroda si z nás možná ještě bude dělat legraci.

Čtvrtek 5.4.

Náš čtvrteční den začal zaléváním hrášku, který děti včera zasely. Poté jsme se sešli v našem ranním kruhu, ve kterém jsme si na přání dětí zahráli hru „Na ježka“. Pak jsme se vydali k horolezeckým stěnám, kde si nejdříve děti spontánně hrály a potom z kamínků zkoušely tvořit geometrické tvary, písmenka nebo kytičku. Cestou mezi zahradami nás zaujal velký trs sněženek a hodně voňavých fialek. A když si ještě děti užily válení sudů z travnatého kopečka, šli jsme zpátky do školky. Dnes si děti po obědě hrály na zeleném koberci s různými dřevěnými kostkami a potom opět pomáhaly při jarním úklidu zahrady. Odměnou jim bylo svezení v kolečku – a to byl zážitek! I dnes jsme se pustili do setí zeleniny. Tentokrát děti zasely semínka mrkve, ředkvičky a petrželky kudrnky. Jako správní zahradníci máme zaseto, zalito a budeme se těšit na úrodu.

V odpoledních hodinách jsme měli naplánovanou akci naší školky „Den otevřených dveří“. Na to, jak to u nás „chodí“ se přišlo se zájmem podívat několik rodičů s dětmi a my tak možná v novém školním roce přivítáme mezi sebe nové kamarády.

Pátek 6.4.

V pátek ráno jsme nejprve zalili záhonky a zahráli si na zahradě na babu. Pak jsme přivázali na strom houpačku a děti se v ní houpaly. Na procházku se k nám přidala malá Stázka a její maminka, aby se podívaly, jak to ve školce stojí. Stázka se zná s Nellou a Nikolkou, a tak do školky vplula velmi hladce. Ke svačině jsme si tentokrát prostřeli v parku, pak jsme lezli po keřových prolézačkách a hráli si na lenochody. Dál jsme se vydali do lesoparku a terénem na oblíbené panely. Děti cestou obdivovaly choroše. Po obědě četla Renča dětem z knihy o zahrádkářské kolonii Zuza v zahradách, kniha měla rozsáhlé rozkládací ilustrace a dětem se moc líbila. Odpoledne jsme se věšeli jako lenochodi i na houpačku a udělali jsme si krátkou překážkovou dráhu za školkou. Znovu jsme zalili naše záhonky a s holkami jsme tančili. Kdo chtěl, mohl si s Pavlou venku kreslit. Holky si nakonec otevřely na pískovišti pekárnu, upekli v ní bábovku a dort a pohostily všechny přítomné.