Pondělí 20.5.2019

Naše téma na příští dva týdny „hmyzí říše“ jsme začali u knížek s hmyzem, jejími hlavními znaky a vyjmenování některých druhů. Pak si také děti při svačině pochutnaly na medu a v ranním kruhu jsme se pozdravili bzukotem včel. Na návrh dětí jsme se pak na procházku vydali za včeličkami do Osadní ulice. Cestou kolem skal jsme se zastavili u druhé cedule včelí stezky a povídali jsme si o opylování květů, a co by se asi stalo, kdyby na Zemi nebyly včelky. Při této příležitosti doporučuji shlédnout s dětmi moc hezký animovaný film Pan včelka 🙂 Pokračovali jsme pak dál, až ke zvonku domu pana včelaře, který i když jsme nebyli domluveni, nás pozval dál ke svým včeličkám a začal nám o nich nejen povídat, ale ukázal nám, i jak to v úlu vypadá. Přestože Martina mám domluvenou exkurzi v půlce června ještě u jiného úvalského včelaře (proto ten dotaz na alergie), vyprávění o včelách se nám jako úvod do tématu velice hodilo. A protože dnes pršelo, včelky byly schované a my nemuseli mít strach, že dostaneme žihadlo.  A říká se, že opakování je matka moudrosti, takže druhá návštěva bude nejen připomínkou té dnešní, ale i o stáčení a ochutnávání medu a o jiných zajímavostech ze včelího života. Po mini exkurzi jsme šli ještě pozdravit beránky a pak už jsme se vydali na cestu zpět.

Po obědě děti malovaly různé včelí obrázky a k nim poslouchaly vybrané příběhy O Barbánkovi, z nichž jeden byl i o medu. A v odpoledních hodinách děti trávily čas v blátivé kuchyni.

Úterý 21.5.2019

Dnešní den jsme začali v ranním kruhu hrou na včeličky a sršáně, kteří je chytali. A následovala expedice „za hmyzem“. Cestou na hřiště do Pařeziny jsme na louce vyhlásili detektivní úkol a hledali jsme různé hmyzíky. A taky že jsme našli! Ruměnice, mravence, čmeláka a slunéčko sedmitečné. A také jsme viděli spoustu různých kytiček, které jsme si pojmenovali. V Pařezině bylo krásně a děti se skvěle vyřádily.

Po obědě jsme si četli fantastickou knížku „Mizící hmyzíci“. Je to příběh o vílách z růží, které napadly mšice a trpaslík jménem Princ je šel zachránit nalezením berušky – a na cestě potkal mnoho hmyzích přátel, kteří mu na cestě pomohli. V knížce jsme se tak seznámili s chroustem, hnojníkem, červotočem, kobylkou, sršáněm, včelou, slunéčkem, chroustem aj., kteří byli v knize popsáni a vykresleni – a ke každému byly v knize otázky vztahující se k textu. Knížka nás tak chytla, že jsme jí přečetli víc jak půlku a nestihli jsme málem ani odpolední výrobek 🙂
S několika dětmi jsme si po svačině dělali hmyzí prstýnky. U holek nejvíc frčel motýl 🙂
Už se moc těšíme na to, až budeme vědět, jak celý ten napínavý příběh o hmyzících dopadne 🙂

Středa 22.5.2019

Středa byla pro nás výletním dnem do areálu České svíčkárny Rodas v Šestajovicích. Návštěvu jsme začali volnou prohlídkou minifarmy, ve které jsme viděli domácí zvířata a některá i s jejich mláďátky. Největší radost jsme snad měli ze selátek – ta byla opravdu roztomilá 🙂 Poté jsme se šli do výrobní dílny na čokoládu, kde si děti odlily čokoládu, kterou pak zdobily různými zdravými dobrotami.  Zbytek tekuté čokolády si mohly hned sníst – mňam, mňam.  Pak děti dostaly čokoládové srdíčko, které si ozdobily barevnou čokoládou.  A domů si k tomu ještě donesly čokoládové lízátko. A vlastně nejen to. Děti si odnesly spoustu zážitků, ze kterých měly velkou radost 🙂

Po obědě jsme se sešli u knížky Malovaný svět s povídáním a obrázky o hmyzu a pak už to bylo jen samé „čokoládové“ vaření.

Čtvrtek 23.5.2019

Dnešní ráno některé děti vyráběly včelky překládáním proužků papíru. Po svačině jsme si v ranním kruhu zahráli na včely, vosy a sršně. Potom jsme šli do parku, kde jsme pro velký úspěch hry v ní pokračovali. Pak se děti vydováděli v porostu planých třešních, které bylo také prima místem při hře na schovávanou. Na přání dětí jsme si také zahráli pohádku Boudo, budko a hru Na kočku a myš.

Po obědě Martina četla O štěňátku, které dostalo chuť na med, a potom si děti vyráběly úly z papíru. V odpoledních hodinách si užívaly své volné hry při vaření různých „dobrot“ a stavěním domku ze dřeva.

Pátek 24.5.2019

Dopoledne jsme jako včelky vyletěli na keramiku, kde nás čekalo dodělávání deštníků, domečků a jiných výrobků. Také jsme si už domů mohli odnést kytičky na provázku. Keramika nás baví 🙂 Dnes s námi byla dopoledne na exkurzi teta Lucka ze střední pedagogické školy Mills v Čelákovicích. Byla v lesní školce poprvé, tak neskrývala své překvapení a srovnávala naše metody s metodami ve státní školce, ve které byla nedávno.

Po obědě jsme si dočetli Mizící hmyzíky a poznali několik dalších brouků. A dopadlo to moc hezky. Růžové království bylo zachráněno. Juchůůů 🙂 Určitě knížku doporučujeme, je fantastická – a i všechny ostatní z edice. Potom jsme šli vyrábět včeličky ze zažehlovacích korálků. Ale nakonec to dopadlo tak, že včelky udělala jen Pavla, protože děti nadšeně začaly vyrábět vlastní úžasné výtvory J Korálky nečekaně chytly děti natolik, že ještě rodiče při vyzvedávání dětí museli čekat, až to děti doskládají a až se korálky zažehlí. Bylo to moc příjemné a inspirující. Týden uběhl jako voda a my už se těšíme na ten další 🙂