Pondělí 4.12.

Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bude po celý advent. Tolik pranostika. A dnešní pondělní den nám poprvé sněžilo. Tak uvidíme, jak se pranostika vyplní. V tento den jsme si také řekli o tradici kvetoucích barborek. Pavla hned ráno přinesla do školky třešňové větvičky, které nejenže nám nyní zdobí místnost ve školce, ale mají i čarovnou moc. Uvidíme, jestli Pavle rozkvetou a ona se vdá :). Pak jsme s dětmi začali odpočítávat vánoční čas na našem adventním stromu. Děti nalepily vybarvené vánoční koule na první prosincové dny. Čas běží, a my si u svačiny povídáme o tom, co vše symbolizuje Vánoce. Děti jmenují dárky, svíčky, pečení cukroví, stromeček, kapr, sníh a zpíváme si vánoční písničky. Venkovní dobu na zahradě si děti snažily užít co nejvíce s prvním sněhem. Pozorovali jsme sněhové vločky lupou, dělali jsme stopy ve sněhu a poslouchali, jak nám sníh trochu křupe pod nohama. Po obědě jsme si četli a povídali nad knížkou Malovaný svět u příběhů „Kdo spí zimním spánkem“ a „Kdo hlídá dům“. Pak jsme se věnovali dramatické činnosti. A sice s loutkami na špejli. Nejdříve Martina s Pavlou zahrály dětem pohádku o Červené Karkulce a děti na oplátku pohádku O neposlušných kůzlátkách a O Smolíčkovi. Povídali jsme si pak o zlých a hodných postavách. Venku na zahradě jsme si zahráli na Hlídače a vrabce. Užili jsme si u této hry hodně legrace :).

Úterý 5.12.

5. prosince – tradice Mikuláše, anděla a čerta. Ale abych nepředbíhala. Po dopolední svačině jsme se sešli v našem kruhu s oblíbenou pohybovou říkankou, po které následovala hra Na kličkovanou. Bylo to tak, že vždy jedno dítě vyběhlo ze svého místa v kruhu a probíhalo mezi ostatními kamarády zase zpět na své místo. Skvělá zahřívací rozcvička :). Pak už jsme se vydali na vycházku do lesoparku, kde jsme se hned zastavili u našich šiškových krmítek. Děti měly radost, že krmítka jsou prázdná, že ptáčkům chutnalo. Následovala hra na přání dětí – Na kočku a myš. Potom Kryštof vymyslel hru na piráty, kterou jsme i zdramatizovali. Všichni piráti „pluli“ na lodi, znázorňovali jsme pohybem svého těla jak loď pluje ve velkých nebo malých vlnách. Na lodi byl kapitán, kormidelník a piráti. Dopluli jsme ke břehu a šli jsme hledat poklad, který předem schoval někdo z dětí. Poklad jsme pak společně hledali hrou Samá voda, přihořívá, hoří. Spontánní skvělá hra :), kterou jsme hráli až do oběda. A po obědě přišel čas, kdy se děti sesedly kolem Martiny, která jim přečetla z knížky České Vánoce od Josefa Lady příběh o svatém Mikuláši. Potom jim nabídla mikulášskou punčochu, ze které děti postupně vytahovaly některé symboly vánoc a zazpívali jsme si písničku Mikuláš, ztratil plášť. Pak, aby si děti procvičili ještě hmatové vnímání, jsme do punčochy dali různé věci, které děti opět postupně nahmataly a říkaly, co drží v ruce. Pak danou věc vytáhly a položily na podlahu. Poté dětem Pavla rozdala mikulášské perníky, které jsme dostali od našeho dodavatele jídla. A pak začalo mikulášské tvoření. Každé dítě po svém. Někdo čertovskou masku, někdo zas mikulášskou. Nejoblíbenější postavou se snad stal anděl. Na přání dětí Martina vyrobila dětem na záda andělská křídla. A když v nich Patrik lezl po schodech do patra, vypadalo to, jako když letí do nebe :). Na závěr dne ve školce jsme ještě nalepili na adventní strom jednu vánoční kouličku. Venku na zahradě si děti znovu zahrály oblíbenou hru Na kočku a myš a kluci opět vymysleli stavbu ze dřeva a krabic.

Středa 6.12.

Dnes ráno přišla do školky paní Němcová nejen se svými dětmi, ale i s nabídkou hraček, se kterými si doma hráli Kryštof a Zuzanka. I její děti souhlasily s tím, aby dřevěné puzzle, pexeso, obrázkové kostky, dřevěná didaktická hra „Najdi, co k sobě patří“ a další, zůstaly pro ostatní děti ve školce. A tak se nám stůl hned zaplnil těmito novými hračkami, které děti hned zaujaly. Vracely se k nim vlastně průběžně během celého dne. Takže paní Němcové ještě jednou moc děkujeme :). Dopoledne jsme strávili venku na zahradě. Tak nějak každý po svém :). Na houpačce, hrou na piráty, praskáním kuliček z pámelníku, na kopanou, do té doby než přijel „pan Polívka“. Děti mu podepsaly dodací list a za odměnu každý dostal pexeso, které si pak odnesly domů. A to už děti chtěly jít zpátky do školky, tak jsme šli. Po obědě čtení s Klárkou nad knížkou o Rumcajsovi s jednoduchými otázkami pro děti a Povídání o pejskovi a kočičce, jak myli podlahu. Pak si děti sedly ke stolu a kreslily a tvořily ještě v duchu včerejšího dne. Děti zaujala výroba nejen čertovských řetězů z barevných proužků papíru, ale třeba i omalovánka kapříka s dokreslováním šupin. Bylo to příjemné předvánoční tvoření, zakončené povídáním si o nadcházející vánoční slavnosti s pečením a zdobením perníčků. Venku na zahradě pak kluci stavěli nějakou elektrárnu a potom jsme hráli zase na piráty. Když už byla skoro tma, to už byli na zahradě jen Tobík a Ben. Měli jsme baterku a tak jsme si posvítili na stromy, kůlnu a zkoumali jsme otvorem do studny, zda je tam voda. Tma byla ještě větší, a to už jsme šli čekat na mamku do šatny.

Čtvrtek 7.12.

Ve čtvrtek jsme se sešli ve školce, kde jsme si hráli s dřevěnými skládačkami a procvičovali u toho čísla a písmenka. Máme několik skládaček, kde jsou na jedné straně dílků čísla, na druhé písmena a děti nemají problém tyto dvě kategorie odlišit. Dopoledne s námi trávila také Bára, naše ředitelka. Před svačinou jsme ještě hledali řešení hádanek na téma podzim/zima na obrázkových kartičkách a pak už jsme se vydali ven. Nejprve si kluci a Zuzka otevřely na zahradě prodejnu ryb, které před prodejem vážily a stanovovaly jejich cenu, Áďa s Pepčou zatím hrály na schovávanou. Když byly ryby vyprodány, vydali jsme se na krátký výlet, kde jsme si zahráli hru na medvěda, kterého bouře vyrušila ze zimního spánku. Tob několikrát upozorňoval Kryštofa, aby nám nemizel z dohledu a vůbec se staral o to, aby se pravidla přesunů dodržovala. Po obědě četla Zuzka dětem knihu o zvířatech z Afriky, přidali jsme novou ozdobu na náš adventní strom a znovu se oblékli na ven. Zpívali jsme Bude zima, bude mráz, a kluci stavěli své stavby.

Pátek 7.12.

Pátek jsme začali povídáním o svém oblíbeném zimním oblečení a pak jsme zdobili papírové svetry vzory. Když Matýsek zjistil, že je dnes ve školce jediný kluk, bylo mu prvně smutno, ale brzy si začali hrát s Nellou a smutek byl pryč. Na výlet jsme se vydali přes koleje na náměstí, abychom zjistili, že hřiště u viaduktu má až do konce března zavřeno. Ale i tak bylo na náměstí na co koukat – obdivovali jsme nazdobený vánoční strom a zajímavé byly i různé stroje, které na rozestavěném náměstí pracují. Zpátky jsme šli dlouhou cestou kolem rybníku Fabráku. Nikolka absolvovala procházku převážně u Zuzky v nosítku. Po obědě děti nezaujala žádná z nabídnutých knih, a začaly si poklidně hrát. Byli dnes ve školce jen 4, a tak bylo uvnitř dost prostoru pro projekt každého z nich. Před svačinou děti samy od sebe uklidily autíčka, zvířátka i kostky, se kterými si předtím hrály a každý zdobil papírové baňky na náš adventní strom – nalepili jsme je dopředu i za víkend. Zbytek odpoledne jsme strávili venku, kde jsme zpívali, hráli „Jdeme lovit lva“. Matýsek byl jako obvykle nejšťastnější na houpačce, Nikolku zaujala klacková zvonkohra a Nella se houpala na pneumatikových houpačkách.