Pondělí 11.12.

V pondělí jsme si nejprve hráli s barevnými stavebnicemi ve školce, pak jsme se vydali do blízkého parku. Kryštof přinesl hodně mečů, rozdal je klukům a Zuzce a hráli si na vojáky, zodpovědně střežili prostor kolem keřů. Nikolka, Nellinka, Adrianka a Pepča chodily ve čtveřici za ruce. Pak jsme slyšeli známé ťukání do stromu a hledali jsme, o který strom jde, ptáka jsme však nezahlédli a tak nevíme, jestli šlo o datla nebo strakapouda. Zbytek dopoledne jsme strávili hrou na schovávanou a lezením po stromech. Ben si schoval obličej za štít a hrál si na strašidlo. Po obědě jsme četli Kubulu a Kubu Kubikulu, hráli si na domácí zvířata a zdobili papírové vánoční stromečky. Také jsme hráli hru, kdy šel jeden za dveře, ostatní někam schovali zvoneček a pak pomocí tichého a hlasitého cililink navigovali hledače až k cíli. Po svačině jsme se přesunuli ven, kde vyrostla klec na králíka-Bena, obchod se zbraněmi a prodejna ryb. Pak už se začalo stmívat, tak jsme všechno uklidili a šli domů.

Úterý 12.12.

Dnešní ráno jsme sice nezvykle, ale příjemně začali přečtením příběhu O krtkovi a sněhulákovi. Martina totiž donesla nové knížky a tato děti hned zaujala. Po svačině jsme se vydali ven s myšlenkou jít na procházku do přírody. Ale jen jsme vyšli ze vrátek, vítr nás div neodfoukl. Změnili jsme proto plán, a vydali jsme se do městských ulic, kde tolik nehrozí padání větví. Při poznávání města jsme tenkrát nebyli v úvalském fitcentru Mamut, tak jsme dnes zaklepali na jeho dveře. V místnosti plné posilovacích strojů nás mile přivítala majitelka centra a hned dětem nabídla sportovní vyžití na balančních polokoulích, gymnastických míčích a zhoupnutí se na gymnastických kruzích. Nakonec děti ještě pustila do tělocvičny, kde si mohly zaběhat. Děti byly moc nadšené, a proto nám paní majitelka nabídla, že můžeme přijít ještě jednou, už ve čtvrtek. Takže se těšíme.

Po obědě opět na přání dětí čtení O krtkovi a sněhulákovi a skoro strašidelný pohádkový příběh o Gruffalince :). Potom si děti vyzkoušely složit vánoční stromeček z různě dlouhých a očíslovaných proužků, tak aby dodržely jeho tvar. Nebyla to úplně jednoduchá hra, ale některé děti si s ní poradily velice dobře. Pak jsme se pustili do výroby skleněných lucerniček, které nám poslouží při vánoční slavnosti. Odpoledne na zahradě jsme naštípali třísky, nosili dřevo na zátop a zahráli si novou pohybovou hru Na mrazíka.

Středa 13.12.

Dnešní ráno děti trávily prohlížením knížek, kreslením, navlékáním korálků na špejli a a stavěním s molitanovými kostkami. Po svačině jsme si vyšli do lesoparku, kde nejdříve vládla volná hra. Pak jsme si zahráli hru Na mrazíka a Na kočku a myš. Protože dnes svítilo sluníčko, zjistili jsme, že naše postavy tvoří na zemi stíny, se kterými jsme si hráli. Největší legrace byla, když jsme šlapali po stínech druhých. Také jsme si připomněli pohádku o Gruffalince, kterou vystrašil strašidelný stín malé myšky. Po obědě bylo pohádkové čtení s Klárkou a pak už jsme se pustili do výroby perníčků. Děti dostaly podložku, kterou si nejdříve posypaly moukou, rozválely na ní těsto a pak už se jen vykrajovalo. Nakonec perníčků byla plná krabička a celou školkou se linula příjemná perníková vůně:). Venku na zahradě si děti vyzkoušely své síly při přetahováním provazem. Zahráli jsme si pohybovou hru Na hlídače a vrabce a Na babu. Tobík s Nelinkou postavili obchod s rybami a prodávali vánoční kapříky. Však už bylo na čase, Vánoce už jsou za dveřmi :).

Čtvrtek 14.12.

Po dopolední svačině jsme šli opět do fitcentra Mamut, kde jsme měli zamluvenou hodinku v tělocvičně. Děti měly k dispozici lavičku, gymnastické polokoule a míče, trampolínu a žíněnku, ze kterých si sestavily svoji vlastní překážkovou dráhu. Na závěr se všichni ještě zhoupli na gymnastických kruzích. Děti si to v tělocvičně skvěle užily, nikomu se nechtělo zpátky do školky:). Teď přes zimní období je to příjemná a užitečná změna a my zkusíme domluvit další návštěvu. Ve školce po obědě čtení se Zuzkou nejen u pohádek na přání, ale i u nových příběhu o pirátech. Pak jsme začali chystat na odpolední vánoční slavnost. Děti nakrájely jablíčka, které byly potřeba do našeho vánočního punče a pro výrobu krmítek pro ptáčky. U jablíček jsme si také jedno i s básničkou rozkrojili, abychom viděli hvězdičku a řekli si tak o vánoční tradici „rozkrajování jablíček“. Když už bylo hotovo, tvořili jsme ještě hezké andělíčky, které nám k vystřižení přinesla Terka.

A pak už bylo na čase se nasvačit a na zahradě vše připravit na vánoční setkání s rodiči. Netrvalo dlouho a všichni jsme se sešli kolem hořícího táboráku, kde jsme se přivítali a zazpívali si společně vánoční písničku Rolničky. A pak už jsme si užívali vánoční atmosféru u ochutnávání cukroví, popíjení svátečního punče, zdobení perníčků, tvoření krmítek pro ptáčky, u svítících skořápkových lodiček a zpívání písniček za doprovodu kytary, na kterou hrála Terka. Když už byla vyrobená krmítka a svítily lucerničky, vydali jsme se všichni do lesoparku pohostit zvířátka. Pak jsme se vrátili zpět k ohni, kde byly děti obdarovány vánočními dárky. S dohořívajícími lodičkami se blížila slavnost ke konci a my si popřáli hezké vánoční svátky a rozešli jsme se do svých domovů.

Pátek 15.12.

V pátek jsme se sešli ve školce, kde si děti hrály s mozaikou a pokladnou, které nám do školky přibyly na vánoční slavnosti. Nakonec si otevřely obchod, a prodávaly všechno možné, dokonce vydávaly i účtenky. Pak jsme se vydali na zahradu, kde jsme trochu uklízeli po včerejší slavnosti a hráli pohybové hry. Pak už přijel pan Polívka, a vydali jsme se na oběd. Po obědě četla Zuzka dětem z knihy Tři malé pirátky, příběh děti pohltil a tak četli opravdu dlouho. Po čtení jsme s dětmi zkoušeli další vánoční zvyk – lití olova, akorát jsme místo olova odlévali do studené vody horký vosk. Každý měl svůj odlitek, který si osahal a společně jsme přemýšleli, co nám odlitky připomínají. Zkoumali jsme také strukturu vosku a jak tvrdne během měknutí. Na svačinu jsme se přesunuli ven, a pak jsme společně štěkali v různých intenzitách a emocích a hrály hru na kočky a psy.