Pondělí

Dnes jsme uskutečnili naší první naplánovanou návštěvu na dětské představení „Cesta kolem světa“ do KC Nová Beseda Klánovice. Pomocí kouzelného říkadla jsme se vydali na cestu kolem světa, na které jsme si užili plno zábavy, dobrodružství a ještě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Po návratu do školky jsme si o představení společně povídali a bylo vidět, že se dětem líbilo. Užili jsme si také první společné cestování vlakem a autobusem. Přirozená únava byla na dětech znát, proto odpolední hodiny pak patřily volným hrám, čtením příběhů z knížky Matýsek a Majdalénka a nakonec si děti ještě připravili do misek různé věci a hračky, které jsme zalili vodou a nechali do rána zmrznout. Zítra se děti pokusí hračky z ledu vysvobodit. Jak? To se dozvíte zítra.

Úterý

Venku stále mrzne a mrzne, a my si opět vzpomněli na ptáčky, že nemají co do zobáčku. Tak jsme jim hned po ránu připravili přírodní krmítka ze sádla a ptačího zobu a pak jsme je rozvěsili po zahradě. Některá jsme zavěsili tak, abychom z oken školky mohli ptáčky na krmítku pozorovat. Po svačině Martina dětem navrhla, že bychom si mohli udělat zimní cukrárnu z jablíček nakrájených na kolečka, která jsou napíchnutá na špejli a dát je ven zmrznout a pak si na nich pochutnat.  Ale děti měly jiné nápady. Jablíčka na špejli, která vypadala jako lízátka, si sníst hned nebo si je nejdřív opéci na ohni a pak je sníst. Děti si tedy stouply před krbová kamna, jako si je opekly a pak snědly. A co zamrzlé hračky v ledu? Nikdo z dětí si nechtěl hračky z ledu vysvobozovat. Byl tam jediný ledový obrázek, který nikoho nebyl a na něm se děti vyřádily. Použily kladívka, kterými led rozbily a mohly tak vysvobodit hračky. Skvělá zábava, kterou si děti chtějí zopakovat zítra. A tak si připravily do misek tentokrát  barevnou vodu. Vzniknou vlastně takové ledové barevné cihly a bude zas jen na dětech, co s nimi provedou. Po obědě Martina dětem četla pohádky na přání dětí a potom jsme se pustili do pokusu – reakce roztoku vody se sodou + ocet. Děti měly k dispozici pipety, kterými přenášely obarvený roztok do misky a na něj opět pipetou kapaly ocet. Šumělo to, bublalo to. Pokus se vydařil. Vzhledem k mrazivému počasí jsme byli na zahradě krátký čas, který jsme věnovali hlavně pohybu při hře Na židličkovou a překážkové dráze, kterou si děti sestavily ze stoliček. Ve školce si pak děti ještě hrály s magnetickou stavebnicí a s mozaikou.

Středa

Největší dopolední činností a zároveň prima zábavou bylo rozbíjení barevných ledových cihliček kladívkem, které si děti včera připravily. Vznikalo tak pod rukama dětí spoustu barevných krystalek :). Při poledním klidu děti poslouchaly nové příběhy z knížky Lotta z Rošťácké uličky. A protože je venku stále mráz, tak se ho děti pokusily ztvárnit. Motivací jim také byla básnička „Dva mrazíci“,kterou jim Martina přednesla. S použitím bílé a modré temperové barvy, tekutého lepidla a soli děti malovaly rampouchy, sníh a mrazíky. Výsledky výtvarných prací byly opravdu zdařilé. V odpoledních hodinách si pak děti hrály na orchestr. K dalším hrám využívaly kousky ledu, které si rozbily dopoledne a nakonec si stavěly domek z krabic.

Čtvrtek

Ve čtvrtek byla školka z důvodu nemocí a odhlášení dětí zavřená.

Pátek

V pátek byly ve školce tři holky – Nell, Nikol a nová Jasmínka. Dopoledne holky ukazovaly Jasmínce různé hračky, co máme ve školce, stavěli jsme iglú z kostek a povídali si o tom, jak se eskymákům v iglú žije. Také jsme společně tančily tučňáčí tance a zazpívaly si písničku Grónská zem. Dopoledne foukal venku mrazivý vítr, tak jsme se ven vydali až odpoledne. Tam jsme si hrály na psí spřežení, které táhne saně z krabic. I když jsme běhaly, byla holkám brzy zima a tak jsme se přesunuly zpátky do tepla, kde jsme chtěly kreslit, ale kvůli brzkému příchodu rodičů jsme to už nestihly.