Pondělí 3.6.2019

Zajímavé týdenní téma „Vesmír“ děti provázelo od samého příchodu do školky, kdy začaly planety kreslit nebo si prohlížely tematické knížky, u kterých si povídaly i s některými rodiči. Abychom začali o vesmíru od samého začátku, znázornili jsme si pomocí nafukovacího balónku, třpytek a černé látky Velký třesk, který jsme doplnili o obrázky z knížky o vesmíru s profesorem Astrokocourem. Děti se na chvíli staly prvními galaxiemi, hvězdami… A pak děti dramatickým ztvárnění zjišťovaly, co kolem čeho v tom vesmíru to vlastně obíhá. Vstupovaly převlečené do role Slunce, Země a Měsíce a tyto pohyby ztvárňovaly. Pak si vyrobily papírový model těch vesmírných oběhů.

Čas po obědě byl věnovaný, jak jinak než knížkám o vesmíru. Z příběhů O Rákosničkovi a hvězdy se dozvěděly, že na nebi můžeme vidět souhvězdí.  Potom děti zaujala knížka O Sluníčku, ve které např. viděly velikostní srovnání Slunce a Země. A z časopisu Ben já mína se dozvěděly jídelníček kosmounatů, srovnávaly planety s obrázky, které měly na kartičkách a nakonec si zahrály deskovou hru o vesmírném putování. Po svačině jsme se rozhodli pokropit hadicí nový trávník. A nezůstalo jen u něj. Bylo krásné teplé počasí, a děti se radovaly ze vzájemného postříkání vodou, které bylo v tomto horkém dni osvěžující.

Úterý 4.6.2019

Dnešní den jsme začali v kruhu, kde jsme si představovali, jak funguje sluneční soustava. Pavla byla Slunce a děti byly planetami, které si samy pojmenovaly. A pak to začalo. Planety začaly obíhat kolem slunce. To byla, panečku, mela 🙂 A potom se stalo něco nečekaného, Slunce změnilo svou polohu a planety ho musely dohonit a začít zase obíhat. Byla to velká legrace. Vyrazili jsme do parku, kde jsme rozmístili kartičky s fázemi měsíce a děti je hledaly. Každý, kdo přinesl kartičku, ji měl za úkol přiřadit k předloze. Úkol to nebyl lehký, ale všichni to vždy, třeba s pomocí, zvládli. Rozvíjíme tím prostorou orientaci a přiřazování tvarů. Později si děti kartičky rozmisťovaly samy.

Po obědě jsme si prohlížely knížky s vesmírnou tématikou na téma Měsíc. A potom jsme začali vyrábět knížečku s měsíčními fázemi. Děti však mnohem více zaujala možnost udělat si knížku s barevnými planetami, tak jsme přesunuli pozornost k tématu planet sluneční soustavy. Děti stříhaly a lepily a všichni dohromady jsme si pojmenovávali jednotlivé planety. A vymýšleli jsme jim i vlastní jména. Pozdní odpoledne už patřilo volné hře a zalévání trávníku, který tak krásně roste. Byl to krásný, i když trochu parný den 🙂

Středa 5.6.2019

Vesmírné téma nás provázelo samozřejmě i tento den. To jsme se po svačině vydali do lesíka, kde jsme tvořili model sluneční soustavy pomocí toaletního papíru. Bylo skvělé vidět ty vzdálenosti a vedle toho ty maličké planety. Celkem jsme pro znázornění vzdáleností museli napočítat od Slunce až k planetě Neptun 300 útržků 🙂 Bylo to pro nás všechny velmi zajímavé zjištění. Potom jsme se rozhodli, že zkusíme celou dráhu změřit posuvným metrem. Děti se zaujetím střídaly u měření, a celkem jsme zjistili délku necelých 50 m. Pak jsme také tvořili sluneční soustavu, tak jak je ve skutečnosti, ne v jedné rovině. Martina kreslila klacíkem do hlíny oběžné dráhy a děti vybarvovaly kamínky, znázorňujíce planety a pokládaly je na oběžné dráhy.

Po klidovém odpočinku u knížek děti vařily dobroty z planých třešní a potom zorganizovaly letní kino, ve kterém se „promítal“ film o historických bojích. Byl to skvělý kulturní zážitek. Pak jsme se zase vrátili k tématu vesmír, a to tím, že jsme si prakticky vyzkoušeli, jak vypadá povrch na některých planetách. Největší úspěch měla planeta Venuše se svým kyselým deštěm a sopkou a následně Mars obarvený do červena 🙂 Neméně se však děti bavily i u Merkuru, kde znázorňovaly povrch planety tak, že házely kamínky různých velikostí do misky s moukou a tím tvořily krátery. Ztvárnění naší planety děti dle svých představ vymyslely úplně samy 🙂 Zážitek byl i při „výrobě“ prstence z ledu, kamení a prachu kolem Saturnu. Těmito to pokusy jsme zakončili dnešní vesmírné bádání, které nás obohatilo o další poznatky, které byly skvělým podnětem pro naše smysly a radost ze společného zkoumání 🙂

Čtvrtek 6.6.2019

Včera jsme planety prozkoumali a dnes jsme za nimi raketou „vyletěli“. A hned po ránu, abychom se stačili vrátit zpátky na Zem 🙂 Připravený model rakety si děti dle svých představ dokreslily nejen ozdobnými obrázky, ale myslely třeba i na to, že kosmonauti potřebují mít v raketě počítač a jídlo. Imaginárně děti vystartovaly do vesmíru a skutečně jsme se po svačině vydali na veřejné dětské hřiště k bytovkám. Nejdříve zkoušely své fyzické schopnosti a dovednosti na herních prvcích. Potom se rozehrála krásná námětová hra na vzájemné telefonické hovory, to když Pepča našla na pískovišti dětský telefon a rozeznělo se první vyzvánění, které zvedla Martina. Postupně se začali přidávat další telefonující, které zvali na různé oslavy. V této hře byla u dětí krásně vidět ta nápodoba dospělých. Děti se představovaly příjmením nebo celým jménem a měly u toho někdy takové důležité obličeje 🙂 V souvislosti s pozvánkami na oslavy děti připravovaly různé dobroty, které donášely na stůl. Pochutnávali jsme si na palačinkách s jahodami, na čokoládových tyčinkách, vanilkovo-jahodovo-šmoulí nebo pizzové či okurkové zmrzlině, vanilkových dortících – ještě se vám nesbíhají sliny? 🙂 Potom děti zas potřebovaly více pohybu a tak se u prolejzek staly gepardí rodinou, nebo jsme si dali společné závody v běhu. Tyto hry jsme společně a už v klidu zakončili v kruhu u táboráku, kde se konala noční oslava, na kterou nás pozvala Adrianka. Po skončení intenzivních zážitků ze společných her jsme se posilnili obědem a odpočívali u knížek nebo hraním na pískovišti.

V odpoledních hodinách se děti staly opět malými kosmonauty a vyrobily si pro svůj let malé vyfukovací rakety z papíru. Ne úplně se ale podařilo raketku vždy přes brčko vyfouknout (příště zvolíme širší brčka), přesto si děti našly ke hraní s raketou jinou cestu a zůstala tam radost z výtvarně provedené práce 🙂

Pátek 7.6.2019

Dnes jsme ráno vyrazili na keramiku, kde už pomalu doděláváme naše výrobky. Už nám totiž zbývá jen jedna keramika. To to uběhlo 🙂 Keramika je moc fajn a pokaždé si ji moc užíváme.

Po obědě jsme se vrhli na téma souhvězdí. V knize jsme si ukázali, co taková souhvězdí vlastně jsou a jaká můžeme sledovat na obloze na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Hledali jsme také jednotlivá astrologická znamení podle toho, jakým sami jsme. A pak už následovalo vyrábění vlastního souhvězdí. Děrovačkou jsme si vytvořili tvary dle libosti a na barevný papír jsme nalepili libovolně jednotlivé „hvězdičky“, které jsme pak spojili čárami a pozorovali jsme, co nám vzniklo za souhvězdí. Takže jsme měli třeba souhvězdí myší, souhvězdí vln a souhvězdí boty 🙂

Odpoledne už jsme zalévali trávník, uklízeli zahradu školky a těšili se na víkend při volné hře. Byl to nádherný týden.