Pondělí 5.3.

V pondělí jsme po hrách s kostkami uvnitř vyrazili na zahradu a pozorovali stromy u nás i za plotem a hledali na nich první známky přicházejícího jara. Pak jsme vytáhli ven vodovky a malovali jsme venku stromy doplněné o kmen z opravdového klacku. Malování děti bavilo dlouho, a tak jsme si před obědem už jen zazpívali písničku Jaro dělá pokusy a zahrály hru na Mrazíka. Po obědě jsme četli Pohádky ze země poníků, a protože ji některé děti slyšely poněkolikáté, doplňovaly na domluvené gesto samy slova. Venku jsme pak pod plachtou zkoušely, jak se asi cítí sněženky, když vylézají zpod sněhu a pak jsme si na návrh Toba a Nelly začali hrát na kováře. Našli jsme na zahradě vše potřebné. Kolem čtvrté jsme se před zimou schovali zpátky do školky, kde jsme se věnovali grafomotorickým listům.

Úterý 6.3.

Dnes jsme chtěli probouzet  jaro, ale příroda tomu chtěla jinak. Od rána padal sníh a bylo jasné, že tu stále vládne paní zima. A tak jsme sněhovou nadílku využili hlavně k ježdění na sněhových kluzácích. Na zahradě i v lesoparku jsme si dali i závody, kdo dojede nejdál a byla u toho velká legrace. Po obědě jsme společně četli na přání dětí pohádky z malovaného čtení s jednoduchými úkoly, které si děti velmi oblíbily. Potom jsme, když tedy venku napadl ten sníh, jsme vyráběli písmenkového sněhuláka, tj. vytvoř tak velkého sněhuláka, kolik písmenek máš ve svém jménu. Děti si svoje písmenka nejdříve našly na pracovním listu a pak si písmenka zkusily napsat na pískovničce, na které pak kreslily i obrázky. Od písmenek jsme přešli k číslům, kdy si děti vytvořily knihu čísel. Děti zaujaly předškolácké úkoly, a tím posledním byl pracovní list, na kterém děti hledaly věc, která nepatří mezi ostatní obrázky a odůvodňovaly proč tomu tak je. A pak zase hurá na sníh. Děti se opět vyřádily na „lžících“ a vyšlapávaly cestičky. A nakonec toho sněhového dne jsme si postavili i sněhuláka :).

Středa 7.3.

Ve středu jsme se vydali na zimně-jarní výpravu, ve které jsme hledali nebo objevovali věci, které nás právě zaujali. Na vycházku jsme si vzali dalekohled, lupu, poznámkové kartičky se jmény dětí a jeden velký poznámkový list, do kterého jsme zapisovali vše, co jsme cestou viděli nebo co nám přišlo zajímavé. Hledali jsme například ptačí budky, počítali jsme lavičky nebo jsme pozorovali na stromě hrdličku. A pak si děti své objevy „zapsaly“ na svou kartičku. Při poledním klidu děti poslouchaly další příběhy O třech malých čarodějkách. Potom četla ještě Martina pohádku opět z malovaného čtení, tentokrát O dvanácti měsíčkách. Tobík i tentokrát vzpomněl operku k této pohádce a tak jsme si jí pustili. Pak jsme si ještě povídali nad obrázky o jednotlivých měsících v roce a o čtvero ročních období. Nakonec jsme si zahráli hru na roční období, kdy děti třídily obrázky a přiřazovaly je k jednotlivým obdobím. Takže už víme, že je jaro, léto podzim, zima, společně je nám tu prima.

Čtvrtek 8.3.

Dnes jsme se naladili už na to jaro. Ve školce na stole jsme měli voňavý petrklíč a pár papírových sněženek a na zemi se nám „zazelenala“ tráva. Ještě než jsme vyrazili ven, děti si připravily paletky na barvy, které najdou v přírodě. Na zahradě kluci si stihli ještě užít posledního sněhu, který tam zbyl po sněhové kouli. Pak už jsme vyrazili ke „skalám“. Cestou jsme našli na záhonku sněženky a první lístečky tulipánů. U skal si děti užívaly skákání do louží a potom sbíraly různě barevné přírodniny a lepily je na paletku. Ještě cestou zpět jsme našli žluté kvítí, jehož jméno jsme hledali v atlase, ale nenašli. Terka mi odpoledne ten název řekla, ale teď si na něj nemůžu vzpomenout.  V zahradě u bytovek se děti náramně vyřádily na přírodní klouzačce. Po blátě jim to frčelo jak o závod.  Po obědě si děti nejdříve prohlížely dětské časopisy, které nám do školky věnovala Klárka a my jsme za to moc rádi. Děkujeme. Potom děti chtěly přečíst velice oblíbené krátké rýmovací básničky, ještě jednou malovanou pohádku O třech měsíčkách, kterou nám Pavla doplnila hezkou tematickou písničkou. Tob ještě vybral pohádky O hajném Robátku a pak už jsme šli na zahradu, kde Martina s Pepčou vyrobily papírové sněženky, které nám teď krášlí kousek zahrady a kluci si stavěli loď z krabic. Jaro už je opravdu za dveřmi a my se na něj těšíme.

Pátek 9.3.

V pátek byla školka z provozních důvodů zavřena.