Týden 2. – 6.12.2019

Týden nám začal slavnostně – u adventního věnce se zapálenou první svíčkou. Rozhovory se nesly v duchu adventních kalendářů, úvalského adventního trhu a také děti přemýšlely, proč je prosinec měsíc dlouhé noci. Nakonec jsme si řekli o nadcházející tradici sv. Barbory a sv. Mikuláše.
Na vycházku jsme se v tomto týdnu nejdříve vydali do lesíka, kde děti mimo jiné poměřovaly spojením rukou tloušťku stromů nebo běhaly podle stopek závod na čas. V rámci poledního klidu si děti malovaly své adventní stromky a pak trénovaly svůj dech foukáním do míčků. V zahradě děti zdobily vánoční jedličku barevnými šiškami a potom jsme se zahřívali u ohýnku.
Úterý jsme začali pohybovou hrou na čertíka a peklíčko. Pak jsme se vydali opět na jednu malou exkurzi – do úvalského pekařství, kde jsme si užili sladké vůně a dozvěděli několik zajímavých pekařských informací. Pak jsme pokračovali k rybníku Prokůpčák, u kterého děti zkoušely házením různých kamínků a klacíků tloušťku ledu na rybníku nebo cestou počítaly smrčky a závodily v běhu. Po přečtení legendy o sv. Mikuláši jsme si zazpívali písničku Mikuláš ztratil plášť a potom si děti vyráběly Mikuláše a anděly z ruličky od toaletního papíru. V odpoledních hodinách vedla nová pohybová hra Na lávu, nebo si děti zkoušely „žonglování“ s klacíky.
Ve středu na sv. Barboru bylo krásné slunné počasí a my po ránu dozdobili stromeček nakrájenými jablíčky a pověděli si u větviček třešní o tradici sv. Barbory. Potom jsme se vydali ke skalám, kde si děti zahrály hru na slepou bábu. V lesíku si všimly v koruně stromu hnízda – asi veverčí, a pak jsme na strom rozvěsili jablíčka pro ptáčky. Na ptáčky jsme mysleli i v naší zahradě. Opravili jsme některá loňská krmítka z kokosu a naplnili je slunečnicovými semínky. A samozřejmě bylo i středeční zpívání s Maruškou, u kterého jsme si společně zazpívali vánoční písničky.
Ve čtvrtek nás po ránu navštívil kominík, kterého skauti pozvali na vyčištění komínů. Měli jsme tak možnost kominíka nejen vyzpovídat o své práci, ale byl i ochotný a ukázal nám své kominické štětky. Na vycházku jsme šli opět do lesíka, tentokrát hledat vhodnou větev, která by vypadala jako mikulášská. Když jsme větev našli, tak jsme jí hned nazdobili a nechali Mikulášovi ve školce za dveřmi. Mikuláš totiž nechal dětem ve školce dopis s prosbou, že jí vloni někde zapomněl a jestli by mu pomohly vyrobit novou, aby je mohl ve školce navštívit. A tak přišel Mikuláš s andělem a rozdával nejen slova chvály na všechny děti, ale i mikulášskou nadílku. Po ní si některé děti také vyzkoušely roli Mikuláše, anděla i čerta a nakonec jsme si to užili u čertí mini diskotéky s hrou na sochy. Všechny tři postavy ještě ožívaly při tvoření s modelínou a vykrajovátky.
Poslední den v týdnu se sešlo jen šest dětí. Společně jsme si užili oblíbenou hru na čertíka a peklíčko nebo v parku malování čertí hlavy se zavázanýma očima. Zahřáli a pobavili jsme se u hry škatulata batulata, na babu s domečkem, při kopané nebo házení s látkovým míčkem. Přes poledne si děti vyrobily z proužků papíru ozdobičky a vánoční řetězy a v závěru dne vytvořily ze dřeva např. hrad a šišky v dětských představách ožily v krále nebo v královnu.