Pondělí 8.1.

V pondělí jsme začali den hrami s kolejemi a kreslením. U svačiny Pavla uvedla téma na příští dva týdny, lidské tělo. Po svačině jsme šli na procházku do lesa za školku, kluci si hráli na vojáky a holky chodily všude spolu za ruce. po obědě jsme četli z knih o Gruffalince a o kocourovi Modroočkovi. Pak jsme si povídali o tom, že máme tělo, v těle klouby a vyráběli jsme panáčky z papíru, kteří měli ohebné končetiny. Den jsme zakončili venku, kde jsme nejprve hráli hru, kde se každý musel dotknout dvěma vylosovanými částmi těla, a když to nešlo (třeba u lokte a čela), mohly si děti pomoct ve dvojicích. Pak už se děti věnovaly volné hře – společně hrály na schovávanou, pak se jedna skupina věnovala stavění domků a druhá hře cukr káva limonáda.

Úterý 9.1.

V ranních hodinách holčičky tvořily obličeje z modelíny a kluci si hráli s autíčky. Pak jsme měli svačinku, která byla dnes obohacena o džus z čerstvě namixovaného ovoce, které nám přinesla maminka Pepči. Do mixéru, který přinesla Pavla, děti postupně dávali ovoce, které jsme zalili trochou vodu a za chvíli byl zdravý ovocný džus hotový. A naše smysly se radovaly:). Chutnal sladce, voněl po ovoci a měl oranžovou barvu. Po svačině jsme se sešli na zahradě v našem ranním kruhu s naší tradiční říkankou. Dnes jsme k ní přidali ještě jednu tematickou „Hlava, ramena, kolena, palce“ a vyšli jsme na procházku k horolezeckým skalám, ale cestou jsme se zastavili u dětského hřiště mezi bytovkami a nakonec jsme tam zůstali. Děti si po dlouhé době užívali houpaček, prolézaček a pískoviště. A protože naši kluci jsou stavitelé, tak i tady u jedné prolézačky postavili z prken, které našli u pískoviště, nějaké své obydlí:).

Po obědovém čtení pohádek jsme společně obkreslovali na zemi na papír postavu kamaráda, aby si děti uvědomily tvar svého těla.  Děti pak do postavy dokreslovaly detaily. Poslední myšlenka byla, aby děti postavu „oblékly“, to je, že jí temperami dokreslí oblečení. Ale malování na zemi s barvami je natolik nadchlo, že nakonec vznikl velký barevný obraz. Ve fotogalerii ale můžete ještě zdařilou postavu vidět:). V odpoledních hodinách holčičky hrály svojí oblíbenou hru Cukr, káva, limonáda a kluci si stavěli ze dřeva.

 Středa 10.1.

Ráno se děti scházely kolem stolu a vybíraly si hru, na kterou měly zrovna náladu. Někdo skládal mozaiku, někdo si hrál s knoflíky, které strkal otvorem ve víčku do krabičky, někoho zas bavilo navlékat korálky na špejli, a nebo si skládat puzzle.
Po svačince jsme šli na zahradu, kde jsme sešli tradičně v kruhu s novou říkankou i pro ty, kdo včera nebyli ve školce. Pak jsme se vydali do přilehlého lesoparku. Dneska tam dřevorubci nepracovali, tak jsme „nakoukli“ dovnitř, abychom pak viděli, kolik stromů už vykáceli. Děti si tam chvíli pohrály s pilinami, zkoumaly nové pařezy a sestavily lesního panáčka. Pak jsme se ještě vydali na okružní cestu ulicemi, kolem travnatého svahu, na který děti tak rády lezou a ještě raději se z něho kutálí:). Potom už zpět na oběd, pohádka se Zuzkou, volné kreslení a hraní v klidovém režimu, po kterém jsme i dnes obkreslili na papír postavu, tentokrát kamarádky Nikolky.

Potom jsme si otevřeli knihu o lidském těle na stránce s lidskou kostrou, která nám sloužila jako předloha pro složení kostry do postavy, kterou jsme měli nakreslenou. Povídali jsme si a zároveň ukazovali některé kosti na našem těle. V souvislosti s kostmi jsme mluvili i o svalech a jejich významu v našem těle. Mluvili jsme také o tom, že některé části těla máme všichni stejné, ale některé se liší. Děti si tak rozšířily vědomosti o lidském těle. Na zahradě jsme pak vytvořili krátkou překážkovou dráhu – podlézt „kozu“ a přeskočit nebo podlézt lano natažené mezi stromy a zase zpět. Děti byly fyzicky zdatné a nebály se žádné překážky:). Pak jsem dětem ke hře nabídla plachtu. Nejlepší hra byla, když mohly děti plachtu podbíhat a nakonec, když z ní mohly udělat „domeček“ a bydlet v něm.

Čtvrtek 11.1.

Po ranních volných hrách jsme se sešli kolem stolu u svačinky, která i tentokrát byla pestřejší o ovocné džusy. Dnes jsme měli k dispozici ovoce od Terky a Klárky. Mohli jsme si tak společně pochutnat na džusu nejen z citrusového ovoce a jablek, ale i z mraženého letního ovoce a řepy. Opět jsme hodnotili džus podle chuti, barvy a vůně. Někomu chutnal více, někomu méně, ale každý obohatil svoje tělo o vitamíny, které potřebujeme. Po svačině jsme se téměř všichni sešli na zahradě u plotu směrem k lesoparku. Byli tam opět dřevorubci, kteří pokračovali v kácení stromů přímo u cesty, a tak jsme mohli vidět, jakým způsobem se stromy kácí. Potom jsme na zahradě začali společně připravovat dřevěné houpačky. Z donesených prkýnek byly potřeba nejdříve vytáhnout hřebíky, a tak děti měly možnost si tuto činnost vyzkoušet. A pak si už si mohly na houpačce najít to správné těžiště a rovnováhu a houpat se.

Po obědě Martina četla dětem pohádky na přání. Z nově donesených knížek si vybraly příběhy o Šmoulích a o Mašince Tomášovi. Potom jsme navázali na včerejší téma o lidské kostře, a povídali jsme si o vnitřních orgánech člověka. Nejdříve jsme si společně o nich prohlédli obrázky v knížce, poslechli si, jak tluče srdíčko kamarádovi a podívali jsme v mobilu na krátké video, jak srdce pracuje. Pak jsme je v papírové podobě dětem nejdříve přikládali přímo na tělo a poté děti je samy přikládaly na obkreslenou postavu, kterou nakonec vybarvily. Nato jsem dětem navrhla, aby namalovaly jakoukoliv postavu. S chutí se pustily do kreslení, někdo kreslil postavy, někdo to, co zrovna chtěl. Ve fotogalerii vidíte zdařilé obrázky Toba a Matýska, které jsou skvělým výsledkem našeho tématu o lidském těle. Odpoledne na zahradě děti opět přeskakovali nebo podlézali lano a houpaly se na houpačce, té dřevěné nebo látkové a hráli na honičky.

Pátek 12.1.

V pátek byli ve školce jen Adrianka, Ríša a Matýsek. Začali jsme povídáním o bacilech a tím, jak se proti nim můžeme bránit. Ríša si přinesl do školky lodě a vlaky, tak si děti chvíli hráli s nimi a pak jsme vyrazili na výlet. Vzali jsme s sebou několik pytlů s plasty a papírem a stali se popeláři – hledali jsme pro pytle v Úvalech volný kontejner. U skalek jich naštěstí bylo hned několik. Cestou jsme šli kolem domu s jezírkem a pozorovali jsme ryby – kluci byli přesvědčení, že jedna ryba je mrtvá, ale nakonec začala plavat. Na skalkách děti lezli do výšky, hrály si na restauraci a nakonec objevili spoustu prázdných šnečích ulit a testovali jejich pevnost v různých směrech. Po obědě četla Zuzka z knihy Tři malí kouzelníci a děti si pak hrály na obchod. Matýsek pak odešel domů a my se vrátili k tématu bacilů, jejich přenosu a pomocí rozfoukávání kapek inkoustu jsme si bacily vyrobili. Zbytek dne jsme strávili venku hrami na zahradním hřišti.