Pondělí 20.11.

V pondělí jsme začali den ve školce kresbou. Pak jsme se vydali na výlet do města – poznáváme v následujících čtrnácti dnech Úvaly a dnes jsme začali na obecním úřadě, kde jsme nejprve hledali známá místa na mapě, poznávali vlajku ČR a EU a pak jsme se byli podívat na správní oddělení, kde nám paní úřednice představily svoji práci, daly nám pexesa a něco na zub. Cesta pokračovala přes koleje až dolů na náměstí, kde jsme prohlíželi vánoční strom, zatím neozdobený, a kde budou brzy vánoční trhy. Po obědě ve školce si děti stavěly z kostek a pak si každý stříhal pexeso, a aby se kartičky nepoztrácely, vyrobila Pavla každému obálku. Po svačině jsme se přesunuli ven, kde jsme hráli hru na doručování a na poštovní pobočku až do konce školky. Posílali jsme si psaní i balíky a děti vědí, že každá pošta má své číslo podle kterého se pozná, kam má zásilka dorazit.

Úterý 21.11.

V úterý bylo sychravo, tak jsme nejprve ve školce vytvářeli své vlastní knihy s příběhem. Pak jsme vyrazili na vlakové nádraží, kde jsme si prohlédli budovu, vyslechli nádražní rozhlas, dojeli výtahem společně na nástupiště a taky vyhlíželi vlaky a podle železničních semaforů hádali, kudy asi vlaky pojedou. Na oběd jsme se vrátili do školky. Pak Kryštof kreslil a vybarvoval úhoře i s hřbetní ploutví, ostatní se s Pavlou pustili do výroby hliněných ozdob na blížící se vánoční trhy. Na konec dne jsme se přesunuli ven, kde jsme hráli hru na hasiče a policisty – děti rozhodovali, koho v konkrétní situaci zavolat a běželi na „služebnu“. Kryštof pak postavil hasičskou zbrojnici i policejní stanici ze dřeva a krabic, Pepča a Zuzka si hrály spolu na hasičky. Nakonec jsme hráli na zloděje a policii.

Středa 22.11.

Ráno jsme se po dlouhé dobře přivítali v kruhu i se sluníčkem. Počasí se po dlouhé době na nás usmálo. Nevím, ale mělo možná vliv i na děti, které byly tento den hodně rozdováděné. Chystali jsme se v rámci našeho tématu na výlet ke zdravotnímu středisku a přilehlé lékárně, ale vzhledem chování dětí jsme změnili plán:). Vyšli jsme do lesoparku, kde jsme zjišťovali, zda se ke krmítkům, které jsme minulý týden rozvěsili, přiletěli nazobat zrníček nějací ptáčci. A společně jsme vysledovali, že u některého krmítka bylo vyzobáno málo zrníček a někde naopak byly vyzobaná úplně všechna. Děti byly z pozorování nadšené. Tentokrát v parku byla také možnost sledovat hojně ptáky- kosy.  Dokonce se nám podařilo jednoho kosa pozorovat velmi zblízka, jak sedí na větvičce a zobe ptačí zob. Skvělý zážitek. Pak měla následovat svačina, ale děti při pomáhání rozložit plachtu zjistily, že se s ní dá zacházet jako s padákem a tak s ní dlouho s velkou radostí vyváděly. Po svačině hurá do keřů a lezení po větvích. Pak jsme zjistili, že nám na zahradu přivezli hromadu dříví na zátop. Tak jsme se přesunuli na zahradu a zábava spojená s prací byla jasná. Děti až do oběda přenášely dřevo z jednoho místa na jiné, určené místo. Odvedli kus práce. A za to jim patří pochvala :). Během odpočívání si děti prohlížely různé knížky a vyslechly si jednu pohádku o dopravních značkách. Pak si děti ještě chvíli kreslily. Venku na zahradě si děti hrály na schovávanou a s míčem a stavěly si stavby ze dřeva.

Čtvrtek 23.11.

Dnešní dopoledne jsme se vydali v rámci našeho tématu „Naše město“ na plánovanou exkurzi na místní poštu. Než se nás ujala pracovnice pošty, děti si sedly kolem stolů a vyplňovaly různé poštovní poukázky, které jsem jim dala k dispozici. Po chvíli už jsme se dostali do zákulisí pošty. Pracovnice pošty nás provedla prostorem, který my známe jen z pohledu od okýnka u přepážky. Ukázala nám, jak vypadají jednotlivá pracoviště, jaké známky se lepí na dopisy, kam se dopisy a balíky ukládají a svezla nás “ balíkovým“ výtahem – to byl pro děti asi největší zážitek :). Děti si také vyzkoušely roli pošťáka, který razítkuje poštu. Zeptejte se jich, jak se jim dařilo. Chtěly bychom také děti pochválit za jejich hezké chování :). V rámci poledního klidu četla pohádky Zuzka a děti si při nich kreslily, skládaly puzzle nebo si prohlížely knížky. A protože i dnes bylo příjemné počasí, posvačili jsme venku na zahradě, zahráli si hru Škatulata, batulata, hýbejte se a taky kopanou.

Pátek 24.11.

V tento den jsme se v malém počtu dětí vydaly na procházku směrem k rybníku Fabrák s tématem „Jména ulic“. Hned na začátku první ulice jsme se proto zastavili u cedule s jejím názvem. Pak jsme společně hláskovali slovo a při tom si procvičovali počáteční písmena slov. V podstatě jsme se celou cestu tam i zpět věnovali názvům ulic, kterými jsme právě procházeli. Řekli jsme si také, že každá ulice má nějaké jméno,a domy v ní, že mají číslo popisné. A také, že by bylo dobré vědět alespoň název ulice, ve které bydlím. Kdybych se náhodou ztratil, aby mi dospělý pomohl najít cestu domů:). U rybníka jsme se podívali i na mapu Úval a zkoušeli jsme se v ní orientovat. Děti zajímalo, kde se právě nacházíme a jakou cestou jsme k rybníku došli. Pak hledali cestu zpět ke školce. Ale než jsme se vydali na zpáteční cestu, tak jsme nakrmili divoké kachny, které byly hladové, protože se doslova praly o každý drobek, který jsme jim hodili. Děti byly z chování kachen až překvapené :). Ve školce po dobrém obědě si děti poslechly pohádku, potom si kreslily a nakonec jsme ještě rozložili mapu Úval na zem a znovu jsme se podívali, kde jsme byli nejen dnes, ale i včera a kam se podíváme příští týden. Máme domluvenou exkurzi v knihovně a k hasičům a také plánujeme návštěvu na veterině. Venku na zahradě ve sklepě děti pomáhaly Martině sekat dříví na zátop. A také si postavily svou oblíbenou stavbu ze dřeva a kartonů.