Týden 18. – 22.11.2019

V tomto podzimním týdnu jsme se s dětmi vydávali za bližším poznávání města Úvaly a jeho začínající přípravou na adventní čas. Vánoce nám přiblížily naše návštěvy v obou květinářstvích, kde se naše smysly potěšily nejen příjemnou vánoční dekorací, ale i barvou a vůní květin. Dalším zajímavým místem byl pro děti obchod s autodíly, kde se děti dověděly, co všechno si zde mohou řidiči aut nakoupit. V obchodě s ovocem a zeleninou děti zase poznávaly mimo jiné druhy zeleniny a ovoce, které ještě neznaly. Např. růžičkovou kapustu. Ve Zverimexu se děti rozpovídaly o svých domácích mazlíčcích a dozvěděly se, co vše zde pro ně mohou koupit. Od hodné paní prodavačky jsme taky dostali pytel se slunečnicovými semínky pro ptáčky. Cestou ulicemi města jsme se také zastavili před zdravotním střediskem a lékárnou nebo u výlohy se zdravou výživou a hračkami. Naše kroky nás vedly i přes koleje, takže jsme si užili i pozorování projíždějících vlaků.
Město jsme poznávali samozřejmě i z té přírodní stránky. Mapa Úval, kterou jsme nejdříve prostudovali, nám ukázala trasu nejprve k rybníku Fabrák, kde jsme se těšili z pozorování kačen a nutrií. Další vycházka byla k rybníku Prokůpčák, kde si děti užívaly nejen běh v kopcovitém terénu, ale i pouštění listových lodiček na hladině rybníku anebo bádání a zkoumání v přírodě.  Cestou jsme se také zastavili u veřejné tabule mapy města Úval, kde jsme hledali podle symbolů a znaků různá místa, která se ve městě nachází. Ukazovali jsme si také okolní města a vesnice, ve kterých některé z dětí bydlí. V prostoru u nádraží jsme se také zastavili u informační tabule města a u veřejného defibrilátoru, který děti velice zajímal.
Ve městě jsme s dětmi poznávali také některá sportoviště. Šli jsme nejen okolo házenkářské haly, ale kroky nás v závěru týdne zavedli i k fotbalovému a tenisovému hřišti. Tady si to děti užily hlavně na veřejném dětském hřišti.
Během našich cest za poznáváním Úval děti procvičovaly např. čísla skrze čísla popisná, písmenka podle názvů ulic, tvary podle domů, oken, plotů nebo domovních schránek, nebo jsme hráli hru „Na co myslíš?“  Při trávení času v zahradě děti tvořily tvary, domečky nebo cestičky z třísek dřeva nebo si užily tvoření při výrobě různých obchodů nebo domů z papírových krabiček, barevných papírů a pastelek nebo při kreslení na látku, ze které bude po sešití a naplnění kroupami malý relaxační polštářek. Naše těla jsme rozpohybovali při hrách s míčem, s lanem, s poletuchou nebo při oblíbených pohybových hrách a říkankách.
V závěru týdne jsme se vrátili k vánočnímu času, kdy jsme se v odpoledních hodinách sešli společně s rodiči při našem prvním vánočním workshopu Tvořili jsme adventní věnce, kreslili ozdobičky z domácího moduritu nebo vyráběli drátěné výrobky, které budeme prodávat v našem stánku na úvalském adventním trhu. Byl to velice příjemně strávený čas, který se nesl v duchu blížících se Vánoc. V duchu rodiny, lásky, klidu a pohody.