Úterý 23.4.2019

Dnešní den jsme začali ve školce, protože bylo dosti chladné počasí. Věnovali jsme se nejprve pracovnímu listu s hadem, protože téma tohoto týdne je o Svatém Jiřím a o čarodejnicích. Vysvětlili jsme si, proč se říká, že „na Svatého Jiří vylézají hadi a štíři“. Je už teplo, a tak se mnoho tvorů vyhřívá na sluníčku. Jen dnešek moc teplý nebyl, tak jsme si aspoň na hady hráli. Po hadím ranním kruhu jsme se vydali do parku, kde jsme si jako hadi všímali vůní kolem nás, jako bychom čichali u země. Takže jsme si každý vzali papírový sáček a do něj dávali přírodniny, které nám voněly, a vyrobili jsme si tak voňavku, kterou jsme pak i pojmenovali. Takže jsme měli: Fialu, Natálku, Žanspidol, Voňalínu, voňavku Lesní, voňavku Přírodní a mnoho dalších. Aktivita děti natolik zaujala, že voňavek měly i několik sáčků 🙂

Po obědě jsme se hned dali do výroby hadů z papíru a přitom jsme si povídali, kde takoví hadi a ještěrky bydlí, co jedí a k čemu jsou prospěšní. Svačinovou básničku jsme si řekli hadí řečí a zpívali si píseň „hadi, hadi, jak si vlastně povídáte“. Po svačině jsme vyrazili ven, kde hodně foukalo, ale to nás neodradilo od stavění labyrintu z prken a vaření na pískovišti. Snad bude další dny hezky, abychom nějakého toho hada či ještěrku na vyhřátém kameni zahlédli.

Středa 24.4.2019

Na sv. Jiří vylézají hadi a štíři – hledali jsme hady a ještěrky na obrázcích v časopisech a v knížkách, pak se děti jako hadi odplazily do koupelny umýt si ruce a nakonec jsme si přečetli legendu o sv. Jiří. A protože se k ní také říká, že lidé postavili Jiřímu sochu na náměstí, vydali jsme se podívat na náměstí na sochu Arnošta z Pardubic a řekli si o něm pár slov. A pak jsme zavítali na nedaleké dětské hřiště, kde si to děti hodně užily už i proto, že po zimní sezóně jsme tam byli dnes poprvé a děti to tam mají hodně rády.

Po obědě si děti prohlížely časopisy a potom chtěly přečíst příběhy z knížky Matýsek a Majdalenka. A protože se také říká, že na svatého Jiří se rodí jaro, některé děti se zapojily do vytváření jarní louky. V závěru dne se skupinka kluků vozila na vozíku, holky vařily něco dobrého a průvodkyně vyráběly čarodějnická košťata, na kterých pak děti vyzkoušely jejich jízdné vlastnosti 🙂

Čtvrtek 25.4.2019

Tak tento den byl pro nás hlavně ve znamení Jarně-čarodějnicko-hadoštíří slavnosti. Už od samého rána se proto na zahradě pohybovalo na koštěti hned několik čarodějnic. Před vycházkou jsme se všichni začarovali kouzelnickým zaříkávadlem v kouzelné bytosti a vyšli jsme si na jarní procházku do lesíka, ve kterém jsme si zahráli na přání dětí na čarodějnickou schovku, a po ní následovalo čarodějnické závodění v běhu. Po ní jsme došli na louky mezi domy u staveniště, kde jsme si všichni užívaly žlutých květů pampelišek. Martina učila Pepču a Áďu uvít věneček a Pavla dětem vázala z pampelišek kytice.

Po obědě pak skupinka dětí začala s Martinou připravovat čarodějnická stanoviště. Některá se vyzkoušela hned, třeba jako pojídání čarodějných červíků a byla u toho velká legrace. Příprava trvala do svačiny, po které jsme se převlékli do čarodějných kostýmů a následovalo malování na obličej a ruce. A pak už přicházeli rodiče, se kterými slavnost začala. Pochutnávali jsme si na čarodějnických dobrotách, opékali jsme buřty, děti si míchaly lektvary a společně s rodiči si pak vyzkoušeli hry na jednotlivých stanovištích. Třeba hod do dálky koštětem, hledání všelijaké havěti v hromadě jehličí, házení hada do čarodějného kotlíku nebo skákání v pytli. Na posledním stanovišti si to děti užily s barevně třpytivými a bublajícími lektvary 🙂 Slavnost byla plná radosti, zážitků a spokojenosti ze společného setkání.

Pátek 26.4.2019

Dnes ráno jsme po čarodejnické svačině putovali tradičně na keramiku. Dnes jsme někteří dodělávali velikonoční ovečku či kytičku. A už jsme moc zvědaví, co si pro nás paní lektorka připraví příště 🙂

Po obědě jsme se jako hadi a štíři vyhřívali na koberci a četli si při tom napínavý příběh o Hurvínkovi a Žerykovi. Knížka byla natolik zajímavá, že jsme ji přečetli úplně celou, takže nám nezbyl čas na rukodělky. A tak jsme celé odpoledne věnovali zpěvu s kytarou. Vzali jsme si k ruce knihu lidových říkadel, Pavla je četla, a když některé říkadlo či píseň mělo i svou melodii, zahrála je na kytaru. Takto jsme se prozpívali až do doby, kdy si pro děti začali chodit rodiče. Byl to krásný týden a už se moc těšíme na ten další, májový.