Pondělí 6.1.2020

Tři králové – tato legenda a tradice se stala naším tématem po celý tento týden. Začali jsme o ní povídáním v našem ranním kruhu, které bylo spojeno s vyprávěním o tom, jak kdo prožíval vánoční svátky a jaké dárky děti našly pod stromečkem. Při povídání mezi dětmi kolovala vánoční hvězda, ze které vytvořily kometu a my si s ní v parku zahráli pohybovou hru Na kometu a hvězdičky. Na přání dětí se pak odehrála oblíbená pohádka Boudo, budko a potom se děti rozhodly procvičovat svoji rovnováhu a zdatnost při přechodu na dřevěné kladině. Odpoledne jsme pokračovali v povídání o třech králích, zpívali jsme koledu My tři králové jdeme k vám a také jsme tvořili komety. A jelikož se tvoření ledových obrázků v minulém týdnu osvědčilo, dodělali jsme ještě nějaké a přidali do nich potravinové barvy, aby to bylo ještě zajímavější.

Úterý 7.1.2020

Úterý s námi strávila naše nová paní ředitelka. S nadšením se zapojila do naší rozcvičky a pohybových říkanek. Jelikož přes noc mrzlo, rozhodli jsme se jít hledat zamrzlé kaluže. Měli jsme velké štěstí, protože jsme objevili velkou kaluž, kterou jsme nejdřív prozkoumali, zda je led opravdu pevný a pak jsme si všichni užili klouzání. Někteří testovali pevnost kamenem, ale v některých místech byl led opravdu pevný a rozbít nešel. Někteří zase obdivovali krásu ledu. Nadšení všem vydrželo opravdu dlouho, jen nám již začala být zima, tak jsme se rozhodli vrátit zpět do školky. V odpoledních hodinách tradice Tří králů pokračovala tvořením královských korun. Děti vytvořily moc hezké koruny a po jejich nasazení na hlavu představovaly nejen krále, ale i královny a princeznu. Pak jsme si zahráli hru na správné držení těla, kde se děti nejdříve procházely po vytvořené královské cesty jako králové a po sundání koruny tu stejnou cestu ze sebe dělali šaška. Pak děti legendu ještě zdramatizovaly. Tři králové (Ben, Páťa a Jaromírek) se s dary vydali poklonit se do Betléma Ježíškovi (postýlka s miminkem).

Středa 8.1.2020

Ráno jsme zkoušeli skládat ze dřeva písmenka a na zahřátí si zahráli pohybové hry. Včerejší řádění na zmrzlé kaluži nás tolik nadchlo, že jsme se na stejné místo vydali i dnes. Chtěli jsme se podívat, v jakém stavu je led, když tolik nemrzne. Led už nebyl tak pevný jako včera, dokonce se dal i lehce rozbít kamenem, ale ještě jsme si užili i klouzání. Cestou zpět jsme se zastavili v parku na houpačkách a na našich oblíbených tisových keřích jsme objevili špízy pro ptáčky, které jsme zde rozvěsili před Vánocemi. Polední čtení patřilo moc hezké knížce Nenažraná koza od P. Horáčka, po jejímž přečtení jsme si ještě společně vyprávěli klasickou pohádku O kůzlátkách. Pak následovala mini školička na procvičení zrakového vnímání a počítání. Po ní jsme mezi stromy vytvořili pavučiny a zahráli jsme si na pavouka a mouchy a další oblíbené pohybové hry a nakonec jsme zvolili klidovou hru na slovní kopanou.

Čtvrtek 9.1.2020

Tak jak dnes přicházely ráno děti, tak jsme postupně odstrojovali vánoční stromeček a ozdobičky jsme pečlivě roztřídili podle druhu. Po svačině jsme se vydali do úvalských ulic, v jejichž názvu děti hledaly tříkrálová počáteční písmena nebo četli čísla na domech. A protože bylo deštivé počasí, užívaly si děti každou louži, kterou jsme cestou potkali. Po obědě jsme si četli knížky dle výběru dětí a pak jsme si podle šablony vytvořili a vybarvili krále. Venku jsme zkoušeli nové hry na kouzelné lepidlo a dotykovou hru, která děti nadchla. Kdo nechtěl hrát hry, hrál si s dřevěným divadýlkem.

Pátek 10.1.2020

Páteční den jsme začali ranním tvořením komety ze dřeva a dopolední vycházkou do Králičiny, ve které děti zkoumaly hloubku vody v potůčku a vydávaly se za dobrodružstvím v kopcovitém terénu. Cestou v přírodě jsme také sbírali odpadky, které jsme pak vytřídili u kontejnerů. Při kreslení Tří králů a komety technikou tuš a špejle jsme zakončili tříkrálový svátek. V odpoledních hodinách jsme se sešli opět u oblíbených pohybových her a v klidové činnosti u hry na vaření a kreslení do písku.