Pondělí 27. 11. 2017

Ráno jsme začali skládáním dřevěných puzzlí s čísly a písmeny. Úderem deváté jsme se vydali na výlet – naším cílem byl Pernerův devítiobloukový viadukt, nejprve jsme se ale zastavili na dětském hřišti v jeho blízkosti, kde jsme posvačili a děti si hrály na domy a na sousedství. Pak jsme se zastavili u viaduktu, spočetli jeho oblouky a vyzkoušeli, že je pod nimi dobrá ozvěna. Ke školce jsme se vraceli vedlejšími ulicemi a všímali si toho, co je kde nové a co vypadá staře. Odpoledne jsme malovali do šablony domek zvenku a po otevření domek uvnitř, skoro každé dítě malovalo svou rodinu. Pepča a pak Tob zrežírovali několik krátkých divadel o psech, kočkách a autech. Zbytek dne jsme strávili na zahradě, kde jsme nejprve udělali koncert bicích nástrojů a pak jsme opravovali zvonkohru z větví a hráli na babu a na poštu.

Úterý 28. 11. 2017

Dnešní ráno si děti hrály s pěnovými kostkami tak, že na velkém archu papíru z nich stavěly domy, nádraží, poštu a dokreslovaly ulice a silnice. Po svačině jsme se pak vydali na plánovanou návštěvu do úvalské městské knihovny. V knihovně nás nejdříve přivítala milá paní knihovnice, která pak děti vybídla k tomu, že si můžou vybrat nějakou knížku nebo leporelo. S knížkou si potom děti sedly na barevné polštářky a společně s paní knihovnicí si nad obrázky v knížkách povídali. Byl to příjemně strávený čas zakončený půjčením jedné knížky, která se dětem nejvíce líbila. Po návratu do školky jsme knížku uložili do naší knihovničky, abychom si jí mohli zas někdy „přečíst“ a připomenout si tak návštěvu v knihovně.

Po obědě Martina dětem navrhla vyrobit si jedno společné leporelo. Tato činnost zaujala nejvíce Tobíka, a tak s Martinou vytvořili první stránky. Mezitím Pavla začala připravovat k dozdobení hliněné ozdobičky, které děti vykrajovaly minulý týden. Všichni jsme se pak k Pavle přidali tím, že jsme jednotlivé tvary barvili akrylovými barvami a sypali třpytkami. Výsledkem byly krásné vánoční ozdobičky, které ozdobí náš prodejní stánek na adventním trhu v rámci rozsvícení vánočního stromu v Úvalech.

Středa 29. 11. 2017

V rámci poznávání města jsme dnes pokračovali exkurzí u hasičů v Úvalech. Do budovy hasičské záchranné stanice nás pozval p. Radek Šindelář, který nám úvodem promítl krátký film se základními informacemi o Sboru dobrovolných hasičů. Následně nám ukázal kompletní hasičský oblek a zmínil se o vyhraných hasičských soutěžích. Všichni jsme obdivovali police plné výherních pohárů.  Pak nás zavedl do garáže, kde jsme si prohlédli jak staré tak nové hasičské auto s příslušenstvím, které k nim patří. Bylo nám také umožněno si prohlédnout kabinu moderního hasičského auta. Zaujalo nás, jak je prostorná a moderně vybavená. Poté nás provedl přes opravárenskou dílnu do šatny hasičů, kde si děti mohly vyzkoušet hasičské helmy.

Návštěva u hasičů byla velmi zajímavá a my doufáme, že jí ještě někdy zopakujeme i pro ty naše malé marody, kteří s námi dnes nebyli. Odpolední čas trávily děti stavěním bunkru pod stolem, dramatizací vymyšlené pohádky pod vedením Zuzky, kreslením obrázků temperovými barvami s tématem „oheň“ a vyrobením papírové hasičské/policejní plácačky. Na úplný závěr dne jsme si ještě přečetli povídání o ohni z knížky „Malovaný svět“ .

Čtvrtek 30. 11. 2017

Ve čtvrtek jsme se ve školce naladili na blížící se adventní dny. Začali jsme vyrábět první vánoční výzdobu. Měli jsme plný stůl různých přírodnin, které jsme využili k výrobě svícnu a závěsného adventního věnce. Děti hodně bavilo barvit šišky, skořápky od ořechů a pecky, které potom posypaly třpytkami. Ozdoby, které nám zbyly, využijeme pro další vánoční dekoraci. Při venkovní vycházce jsme navštívili veterinární stanici. Paní veterinářka nás provedla ordinací a ukázala nám, kde zvířátka léčí a operují. Zrovna jsme si mohli povídat o kočce, která byla v přepravce a čekala na odpolední operaci. Nakonec se děti  zvážily na velké digitální váze, jako ti pejsci :). Děti si ve školce také stavěly domečky ze židlí, prohlížely si knížky a šablony zvířátek.

Pátek 1. 12. 2017

Dnešní ráno jsme pokračovali ve vánoční výzdobě. Děti nadšeně vybíraly ozdobičky a umísťovaly je na provázky tak dlouhou, až vznikla příjemná vánoční dekorace. Můžete sami posoudit v naší fotogalerii :). Ještě před svačinkou si Zuzka s Adriankou a Nellinkou kreslily vánoční strom s dárečky, na které se těší. A Martina s Tobem a Benem rozložili na stůl mapu Úval a našli všechna místa, která jsme během 14 dnů navštívili. Děti se seznámili a poznali v rámci exkurzí jak to vypadá na Městském úřadě, v knihovně, na poště, u hasičů a na veterině. Zajímavé místo pro děti jistě bylo vlakové nádraží. S dětmi jsme se vydali i do obchodu elektro, na náměstí Arnošta z Pardubic, k rybníku Fabráku a poznali jsme Pernerův devítiobloukový viadukt. A ze všech těchto míst jsme si společně odnesli nejen nové informace, ale i tolik cenné zážitky.

Příjemným závěrem našeho tématu „Úvaly – město, kde žijeme“  jistě budou adventní vánoční trhy v rámci rozsvícení vánočního stromu a budeme rádi, když se setkáme u našeho stánku a společně prožijeme vánoční čas. A příští týden již na děti čeká namalovaný adventní strom, který nám bude den po dni připomínat ty nejkrásnější svátky v roce. Svátky plné lásky, radosti, upečeného cukroví, vánočky, punče…