Pondělí 29.4.2019

Naše ranní povídání začalo s globusem o naší planetě Zemi a děti říkaly vše, co je v této spojitosti napadlo. Mluvili jsme také o nezbytných prvcích neživé přírody pro Zemi, a protože venku zrovna a konečně pršelo, zeptali jsme se dětí: „Jak se to stalo, že prší?“ A předškoláci začali velmi dobře mluvit o koloběhu vody, který jsme si dramaticky ztvárnili se čteným příběhem o pramínku vody. Nejdříve jsme si představili, jak bychom vypadali jako kapky deště a potom jsme je nakreslili, vystřihli a nalepili na tričko a byly z nás kapky. Kapky, které nejdříve znázorňovaly malý pramínek ve studánce, a postupně se z něj stalo moře, z moře stoupala pára, vznikl mrak a začalo pršet a vytvořily se malé a velké louže. Kapky vody nasála lesní půda, která se podzemními cestičkami dostala zpět do studánky. A pak jsme vyběhli ven užít si těch louží. Vody bylo dost a stále pršelo, a tak si děti užívaly nejen her s vodou, ale mohli jsme i pozorovat, jak stéká voda z kopečka nebo jak se tvoří na louži kruhy a bubliny.

Po obědě si děti poslechly dobrodružství o kapce rosy, s pracovním listem nebo i bez něj, některé děti ztvárnily koloběh vody a nakonec to byl badatelský pokus – koloběh vody v zavařovací sklenici. Mezitím vším jsme si zazpívali písničku Prší, prší, jen se leje, poslechli a shlédli na mobilu písničku Modlitba za vodu od Hradišťanu. Den nám utekl jako voda a ještě pořád s deštníkem nebo kapucí na hlavě jsme odcházeli domů.

Úterý 30.4.2019

Dnes jsme si ráno zopakovali koloběh vody – a vymalovali si na toto téma omalovánku. Po ranním kruhu jsme se vydali na přání dětí do přilehlého parku, kde jsme se věnovali vazbě květin. Zrovna totiž kvetou šeříky, tak se děti (a překvapivě hlavně kluci) dali do trhání.

Po obědě jsme si četli knížku „Pod vodou“ a zjistili spoustu zajímavých informací. Nejprve jsme si řekli, jaké všechny různé vody a vodní toky existují. Děti je jmenovaly (rybník, řeka, jezero aj.). Také jsme se věnovali tématu sladké a slané vody – že sladké je mnohem méně a že jen ta je pitná. Vedeni knihou jsme se pak ocitli v hlubinách oceánu jako potápěči, pluli jsme korálovým útesem, povídali si o tlaku vody, o mariánském příkopu, o ponorkách, o tlaku ve vodě aj. Potom jsme také v knize o zvířatech sledovali různé biotopy, ve kterých žijí, a bavili se o tom, kde asi zvířata berou vodu.

Odpoledne jsme pak dělali výkres s kapkami vody pomocí tiskátek z role od toaletního papíru. Děti se do toho velmi vžily, tak vznikala různě barevná díla, na kterých se to a tam i nějaká ta kapka objevila. Někdo dokonce maloval i moře a oceán 🙂 A nakonec jsme si zazpívali písničku z pohádky „S čerty nejsou žerty“ s názvem „Voda, voděnka“.

Dnešní den byl moc krásný, těšíme se na ty další.

Čtvrtek 1.5.2019

Čtvrteční den byl o žabím putování spojené s pozorováním života u vody a ve vodě v přírodě, u rybníka Prokůpčák. V ranním kruhu jsme se tradičně pozdravili a seznámili se žabkou Žofkou, která nás provázela celým putováním a zahráli si motivační hru na žáby a mouchy. Pak už jsme se vydali ulicemi Úval a cestou pod nádražím nejdříve k Výmole, kde děti posvačily. Potom děti hledáním papírových kapiček umístěných kolem cesty došly k rybníku. U vody pak jmenovaly predátory žab a mluvily o jejích charakteristických znacích. Vyzkoušely si také funkci slizu na žabím těle, tím, že si sáhly ukazovákem jedné ruky do skleničky s vyrobeným slizem a druhým prstem do skleničky čisté vody. Pozorovaly pak, který prst jim dříve uschne. A poté už se střídaly u síťek na lovení vodních živočichů a zkoušely nějaké vylovit, ale bohužel bez výsledku. To kapři si už asi na nich pochutnali J. Ale ve slepém rameni rybníka jsme nakonec maličké larvičky možná komárů nebo pošvatky objevili a zkoumali jsme je lupou. Badatelské zkoumání bylo úspěšné.

Po obědě jsme se začetli do příběhů o víle Vodánce, které nejenže děti velmi zaujaly, ale čtení je poučilo i o tom, jak se máme chovat šetrně k přírodě. A po odpolední svačince měly děti volnou hru. Někdo si kreslil, někdo si hrál na pískovišti nebo na hromadě klád, nebo jsme hráli žabí bojovku.

Pátek 3.5.2019

Dnes jsme hned ráno vyrazili na keramiku, kde jsme tematicky vyráběli hliněné slunečníky, do kterých budeme sypat sklíčka. Protože dnes od rána poprchávalo. Zkrátka „májová vlažička, vyroste travička“ 🙂

Po keramice a obědě jsme si přečetli další příběhy o víle Vodance, nasvačili se a šli ven, kde se už připravoval Den otevřených dveří. Školkové děti při této příležitosti společně s dětmi a rodiči, kteří se přišli do školky podívat, vyráběly domečky z krabiček od sirek – a tak vznikala menší i větší dílka, která měla jako bonus vysunutou krabičku od sirek s překvapením (třeba interiér koupelny či dětského pokojíku).

I den otevřených dveří se vydařil, do školky přišlo mnoho nových dětí a rodičů, tak se budeme těšit, kdo z nich přijde na zápis a bude s námi tvořit naši školku.