Pondělí 29.1.

V pondělí byli ve školce jen Adrianka, Páťa, Ben a Tob. Dopoledne jsme nejprve ve školce stavěli město z kostek na podkladu kresleném na velký papír. Děti si pak hrály ještě s dřevěným puzzle s čísly a písmenky, Ben stavěl jedno a Tob ochotně pomáhal Adriance s druhým. Pak jsme šli na zahradu, kde si děti samy uspořádaly závody v různých disciplínách a pak si postavily rybářskou loď a lovily ryby. Po obědě jsme nejprve řešili různé slovní hádanky se zimní tematikou a pak jsme skoro dvě hodiny četly z několika knih, nejvíc se líbily příběhy o Rumcajsovi a Cipískovi. Pak jsme si ještě zkoušeli bruslit po školce v ponožkách a vyráběli jsme papírové brusle s tkaničkami. Na zahradě jsme si potom zatančili krasobruslařskou sestavu a sestrojili z provazů a dřevěné tyče jeřáb na prkna. Tob si pak ještě chvíli hrál na posilovnu.

Úterý 30.1.

V úterý jsme si hráli na hokejisty. Hned po svačině jsme se sešli na zahradě v našem tradičním kruhu, ale tentokrát jako sportovci – hokejisti. Z klacků, které byly připraveny uprostřed kruhu se staly hokejky, které si děti vyzdobily barevnými proužky z lepící pásky. Ze zbylých klacků děti postavily táborák na oheň, ze kterého jsme spontánně udělali oheň olympijský. Děti si pak dozdobily puky a šli jsem si zahrát hokej. Po zápase jsme nechali hokejové vybavení na zahradě a šli jsme trénovat do lesoparku. Před obědem jsem dětem nabídla nová rozpočítadla na zvonění zvonečkem pro mytí rukou a na to, kdo bude mít při obědě „černou lžíci“. Děti si vybraly dvě, která se jim líbila a dohodly jsme se, že je budeme opakovat.  Po obědě jsme si společně prohlíželi knížky o zimní sportech. Potom Martina četla z knížky „Pomáhej ostatním“. Zároveň jsme mluvili o tom, jak si ve školce můžeme pomáhat (např. v šatně). Bylo milé, že když jsme šli odpoledne ven, některé děti samy tuto pomoc nabídly. Aby nezůstalo jen u jednoho pomáhání, budeme si to připomínat :). Téměř celé odpoledne na zahradě děti stavěly ze třísek hokejovou dráhu. Nakonec si postavily ještě domeček ze dřeva i s kuchyňkou.

Středa 31.1.

Dnešní sportovní den patřil lyžování. Ráno ještě před svačinou si některé děti vyrobily malého lyžaře. Než jsme se vydali na procházku, ještě jsme na zahradě využily náš travnatý kopeček a zahráli jsme si na lyžaře i s vlekem. Děti na určitý rytmus podle ťukání dřívek jezdily „lanovkou nahoru“ a pak sjížděly kopec dolů. V kruhu jsme ještě natrénovali základní lyžařské postoje a pak už jsme šli k horolezeckým stěnám. Po obědě Zuzka četla další příběhy z knížky Kosprd a Telecí. Potom děti, které neměly hotového lyžaře, si ho dodělávaly. Společně svého lyžaře pak vyzkoušely na imaginárním kopci. Také si děti vyrobily na zítřejší den medaile z bezvýpalové hmoty. Ještě před svačinou si děti zahrály hru se svými rukavicemi. Nejdříve hledaly ty svoje mezi ostatními, které byly rozházené na podlaze a potom je hledaly schované po místnosti. Odpoledne na zahradě patřilo volným hrám.

Čtvrtek 1.2.

I dnes jsme zůstali u lyžařské disciplíny. Ráno si některé děti vyráběly lyže a hůlky, aby si mohly „vyjet na svah“ :). Děti, které nechtěly „lyžovat“, si hrály s autíčky a se stavebnicí. Po svačině jsme šli na přání dětí do lesoparku. Děti v něm objevily nové keře, které jim budou sloužit jako domečky náhradou za ty, které jim dřevorubci vysekali. Jeden z domečků hned děti využily ke hře na Kočku a myš a k pohádce Boudo, budko. Pak jsme si také zahráli na Schovávanou a na Mrazíka. Pak ještě holčičky z přírodnin vytvořily krásné kytičky a kluci si hráli s legovými autíčky. Po obědě si na čtení děti vybraly Medvídka Pú. Potom jsme se společně pustili do tvoření koláže na téma „Zimní sporty“. Byla to vlastně taková první spolupráce při tvoření a děti byly se svým společným výtvorem spokojeny. Pak jsme ještě dokončili medaile provléknutím šňůrky a dali jsme si svačinu. Na zahradě jsme společně vytvořili dráhu pro biatlonisty, na které jsme si chtěli zahrát. Nakonec si děti hrály na jednotlivých stanovištích, kde zkoušely své dovednosti při házení míčku na plechovky, nebo při hodu šišek do krabice a také při přeskakování pneumatik. Děti vše zvládly a medaile tak byly zasloužené :).

Pátek 2.2.

V pátek jsme úderem deváté posvačili a vydali se na výlet kolem kaštanů do lesa. Hledali jsme s dětmi nejkratší cestu, je vidět, že se už v okolí školky orientují. V lese jsme si hráli na sníh a hledali po zemi spadlé vločky (kuličky z airsoftových zbraní, zjevně to místo nemáme rádi jako jediní). Nikolka si v lese našla kládu, na které usnula a vzbudili jsme ji až na cestu zpět. Protože byl výlet dlouhý, byly už na konci děti hladové a těšily se na oběd – a ta radost, když zjistili, že máme lívance! Po obědě dočetla Zuzka dětem knihu Kosprd a Telecí, pak si prohlíželi ještě další ilustrované knihy a samy k nim vyprávěli, co vidí. Hodně je zaujala kniha s povoláními, kde jsou jednotlivé profese ztvárněné různými zvířaty. Odpoledne děti vytvořily na zahradě nákladní automobil ze sedmi pneumatik, spousty dřeva a kozy na dřevo. Strávily s ním hodně času, měl dokonce kufr, sněžné řetězy a vyhřívané sedačky. Když společně dojeli k moři, přestoupily na loď a odjely na ostrov (studnu).