Pondělí 4.11.2019

Od samého pondělního rána bylo jasné, že se tento týden budeme věnovat broučkům a jejich pelíškům. To, když Patrik objevil v kůře stromu nějakou dírku. Kdo by se tam mohl schovávat? Odpověď děti hledaly u broučkového pexesa, kde se zároveň seznamovaly s jejich názvy a hledaly dvojice. Když už byla odpověď jasná, šly děti k borovici znovu na výzkum. Dalším pozorováním se stala houba babka, kterou jsme v zahradě našli. Bylo zajímavé sledovat červíky, kteří v houbě byli. U záhonu se pak děti rozhodly ještě prozkoumat hlínu a vše co je v ní. Zaujala je také slunečnice plná černých mšic. Pak děti podle fotky v mobilu přemýšlely nad stopou. Když zjistily, že patří bažantovi, ukázali jsme si ho na obrázku a pustili si jeho hlas. Legračně nás zaujalo jeho „kodrcání“, které dětem připadalo jako startování auta. V kruhu pak děti porovnávaly a určovaly listy stromů, které donesla Martina. Poté si děti protáhly svoje tělíčka u pohybové říkanky Brouk a zahráli jsme si na stromy. Následovala hra s broučkovým pexesem a pak jsme se vydali na přání dětí do parku. Tady si to děti užívaly na herních prvcích a při hře Na rybáře a rybičky.  Odpoledne jsme vytáhli tempery a tvořili jsme. Nejdříve jsme našli zajímavé listy, na které jsme nanášeli barvy a obtiskovali je na papír. Výsledná díla jsme potom ještě domalovávali dle fantazie. Vznikly obrázky, které hýřily žlutými, červenými a oranžovými barvami.

Úterý 5.11.2019

V úterý ráno jsme si povídali o mravencích a hmyzu obecně. Jak asi přečkávají zimu broučci? Snažili jsme se nějaký hmyz na zahradě najít, ale moc úspěšní jsme nebyli. V lesíku, kam jsme šli na procházku, jsme potom stavěli domečky pro hmyz i pro ježka, poznávali jsme listy stromů a taky jsme kreslili. Po přečtení pohádek z knížky O. Sekory Sedm pohádek chtěly děti mini školičku, u které si procvičily počítání. Odpoledne si hrály na šipkovanou kolem klubovny a hru na mravence, kteří v zimě spí a na jaře je probouzí mravenci – teplonoši. A protože součástí hry byla i baterka (jako sluníčko), děti s ní vymýšlely jiné hry nebo ji

použily ke zkoumání.

Středa 6.11.2019

Ve středu byli naším tématem opět mravenci. Ráno jsme si prohlíželi knížku Průvodce naší přírodou, kde jsme našli mnoho různého hmyzu a právě i mravence. Kolik mají nohou? A mají také červený šátek kolem krku jako Ferda mravenec? Potom jsme se pustili do výroby mraveniště. Společně jsme na zahradě nasbírali potřebný materiál jako jehličí, hlínu a trošku trávy. Na papír jsme si předkreslili tvar mraveniště, potřeli lepidlem a posypali nasbíraným materiálem. Kdo chtěl, dokreslil si tam i pár mravenců. Na výlet jsme se pak vydali do pařeziny, kde si děti užívaly herních prvků. Po přečtení pohádek jsme se opět věnovali předškolní výchově. Tentokrát si děti procvičovaly základní tvary. Nejdříve hledaly tvary v místnosti a za oknem v zahradě. Pak na pracovním listu tvary vyhledávaly, vykreslovaly a nakonec počítaly. Odpolední čas pro změnu patřil hudební činnosti při zpívání s Maruškou. Dneska se zejména holčičky přidaly ke zpívání i tancování a skvěle si to užívaly.

Čtvrtek 7.11.2019

A opět ranní čas u objevování. Tentokrát u květu slunečnice, kde děti zkoumaly zralost semínek a broučka, který asi právě vylezl ze svého pelíšku. Cestou na vycházku si děti opět procvičovaly tvary jejich hledáním v nejbližším okolí. Pak si děti užily radosti z pohybu běháním kolem smrku a u horolezeckých stěn si zase vyzkoušely svou rovnováhu při přechodu klády. Opodál hřiště pak děti pod kameny hledaly hmyzí úkryty. A objevy byly skutečně zajímavé. Slimáci, svinky, stonožky…  V lesíku pak děti prozkoumávaly kopec hlíny, ve které našly spoustu žížal. Při cestě zpátky jsme se ještě zastavili u větví s pupeny opadaného kaštanu. Děti zjistily, že pupeny jsou nejen velké, ale i velmi lepkavé. Nakonec si to děti užily na travnatém kopečku. Někdo jako žížala, někdo jako brouček, který se kutálí z kopečka. Závěr naší procházky byl velice překvapivý. To když jsme našli pod stromem fialky. Pozastavili jsme nad tím, jaké je vlastně roční období, a kdy jsou obvykle fialky v přírodě vidět. Co nám tím příroda asi chce říci? Odpoledne se děti pustily do výroby masek z papíru. Vznikl třeba tygr, spiderman nebo princezna. Nechyběla samozřejmě oblíbená hra Na mrazíka, Na rybáře, Cukr káva, hry na pískovišti a stavení bunkrů.

Pátek 8.11.2019

V pátek ráno nás přivítala zima a mlha. Zahřáli jsme se ale různými pohybovými hrami. Také jsme kreslili všechny možné brouky – škvory, roháče, motýli a můry. Opět nám pomohla knížka Průvodce naší přírodou. Na vycházce přes kytičkové pole a v lesíku jsme sbírali listy, sledovali, jak pomalu padají, a jak jsou krásně žluté, hnědé a některé už suché. Odpoledne jsme potom brouky vyráběli. Nasbírali jsme si kamínky, lístky a jiné přírodniny a pomocí tavné pistole tvořili. Vznikl třeba pavouk nebo beruška. Jiní zase tvořili své vlastní přírodní koláže – třeba Mariánek. Děti také chtěly pokračovat ve výrobě masek a tak si vytvořily další. Ve svých maskách potom hrály hry na tygry, kterou si samy vymyslely.