Týden 2. – 6.11.2020
Byl tu první listopadový týden a s ním i nové téma – listohrátky. A nemohli jsme začít jinak než hrou s listím, které jsme si do zahrady přinesli. Nejdříve bylo parádní zábavou listí vyhazovat nad hlavy nebo se nechat do něj zahrabávat. Potom jsme určovali tvar a barvu listí a třídili jsme ho podle velikosti. Některé listy se nám také hodily na tvoření listového pexesa. Úkolem pro děti bylo najít dvojice listů, které pak nalepily na čtverečky kartonu. Pak už bylo prima si hru společně užít. Po klidovém tvoření jsme si zahráli hru „na nebezpečí“, která spočívala ve vytvoření dřevěného mostu přes moře, ve kterém plavali žraloci. Bylo proto při přecházení mostu třeba velké soustředění a nespadnout do vody, jinak měl žralok o oběd postaráno 😊. Další oblíbenou činností bylo hledání žížal a objevování další drobné havěti v záhonu s hlínou, lezení na kládách nebo hra na schovku.
V úterý jsme listí využili k tvoření indiánských čelenek. Kdo chtěl, nechal se pomalovat jako indián. I dnes si děti zahrály listové pexeso nebo na předkreslené listy přiřazovaly správné tvary. Hráli jsme si také na poplety, kdy jedno z dětí nesprávně poskládalo tvary listů a druhé vše uvedlo do pořádku. V odpoledních hodinách jsme na zemi do připravených políček třídili přírodniny, čímž pak vznikla zajímavá mandala. A po tvoření přišla na řadu úterní samostatná příprava svačiny, kterou tentokrát bylo si oloupat natvrdo uvařené vejce, společně s paprikou ho nakrájet a k tomu přikusovat veku s máslem.
Další den jsme vyšli do parku, kde jsme pro děti měli připravenou kartu podzimních úkolů, za jejichž společné splnění jsme vybarvili příslušné políčko. Při hledání vysokého stromu bylo potřeba vzhlédnout hodně vysoko, naopak najít něco žlutého nebo žaludy znamenalo koukat k zemi. Pro tvoření úkrytu pro ježka to chtělo zase představivost a pro podzimní doplňovačku přemýšlivou hlavičku. Po zvládnutí všech úkolů jsme pokračovali v procházce ulicemi, kde si děti užívaly louží a na konci cesty zkoumaly s lupou v ruce v trávě houbičky. Odpoledne jsme sešli opět u našich zpívánek. Za doprovodu hudebních nástrojů jsme si zazpívali nejen novou písničku o listí, ale připomněli jsme si i tu o kuřátku a veverce čiperce, u které jsme si hezky zatancovali. Nechyběly ani klasické písničky, jako je Pec nám spadla nebo Prší, prší jen se leje, které znají dobře všechny děti a s radostí si je zazpívaly.
Ve čtvrtek jsme zůstali na přání dětí zase na zahradě. Svačinku jsme si dali klem ohniště, kde nás hřál neviditelný oheň:) Pak se děti rozutekly do všech koutů zahrady – někdo lezl po kládách, někdo vařil z písku, někdo sbíral a sušil houby, starší holčičky si hrály s přinesenými panenkami. Když si děti dostatečně vyhrály, vrhli jsme se na tvoření zvířátek a z listí vznikali krásně barevní lvi nebo pávi. Odpoledne čekal na děti těžký úkol – dokreslit polovinu listu ve správném tvaru a správné barvě a většina dětí se s tím poprala statečně.
Než jsme v pátek vyšli na procházku k horolezeckým stěnám, děti vytvořily z listí krásné podzimní hodiny nebo si užívaly legraci na krokodýlí houpačce. U stěn jsme nejdříve zkoumali námrazu na trávě a listí. Potom děti zkoušely své horolezecké schopnosti a zahráli jsme si na slepou bábu. Pak si děti vybraly připravené kartičky s obrázkem barevného listí a hledaly k němu stejně barevné, které ke kartičce připnuly kolíčkem. Děti hledaly u stěn, pak při zpáteční cestě do školky, až byly všechny kartičky plné. Krásné sluneční dopoledne jsme zakončili na hřišti u bytovek. Tady jsme si tu užili hrou Na mrazíka a válením sudů z travnatého kopečka. Odpoledne jsme naše listohrátky zakončili mini školičkou s úkoly na tvary listí a správné pojmenování a vybarvení částí stromů s určováním jejich velikostí.