Týden 25.-29.5.2020
Hmyzí říši a vše, co do ní patří, děti začaly poznávat nejdříve při hledání stejných dvojic hmyzu z pexesa. Potom jsme vytahovali z krabice jednotlivé kartičky hmyzu, které jsme pojmenovali a řekli jsme si jeho společné znaky. Nato děti všechny kartičky pexesa poschovávaly do trávy a pak hledaly stejné dvojice. K prvnímu seznámení s tématem dětem posloužil také atlasu hmyzu a motýlů nebo dřevěné skládačky berušky.
Další den jsme hmyz objevovali v trávě u horolezeckých stěn. Lupou jsme sledovali zajímavého broučka a kobylku. Naše přírodovědné bádání jsme zaměřili i na rostliny. Blíže jsme pozorovali třeba sedmikrásku – jak voní, porovnávali jsme velikost utržených stonků a lupou jsme se přiblížili až k jejímu žlutému středu. Zaujala nás také květ a vůně jetele červeného a bílého nebo pampeliška rozkvetlá i odkvetlá. Zajímavé bylo, když se děti poměřovaly s okolní trávou. Některá byla vyšší než ony.
Ve středu jsme si povídali o včelách u krásné knížky, ze které jsme se dozvěděli nejen známé, ale i nové informace ze života včel. Jak včelky opylují květy si děti vyzkoušely hrou na opylování. Nasadily si na hlavu tykadla a pak létaly ke kytičce, ze které nasály nektar (snědly rozinku), a s pylem, který se jim usadil na nožičkách (do ruky si vzaly malinké žluté korálky), odletěly na další kytičku, kterou opylily. Potom si vyzkoušely i samotné sání nektaru, ke kterému použily brčko a svůj dech. Včelu, ale třeba i berušku si děti také nakreslily tečkovací technikou pomocí vatové tyčinky namočené v temperové barvě.
Čtvrteční ráno oproti slunečné a teplé středě bylo deštivé a poměrně chladné. Proto jsme si pro zahřátí zahrály několik známých pohybových her. Potom jsme u stolů pod střechou vyráběli papírové květiny, které ještě použijeme pro nějakou hru na hmyz. Děti si také vyhrály se dřevěnými kostkami, ze kterých vznikaly pěkné obrazce. Po obědě jsme se pustili do výroby svíček ze včelího vosku. Pláty jsme po zahřátí rolovali s knotem do tvaru svíčky a pak je ještě zdobili různými tvary. Výsledkem byly velmi vydařené a originální svíčky. A včelí téma jsme zakončili odpolední svačinkou – po houskách s máslem a medem se jenom zaprášilo, mňam!
V pátek už bylo zase slunečno a my jsme se vydali na louku pod kostelem pozorovat motýly. Opravdu jsme jich několik viděli a některé se nám podařilo identifikovat podle atlasu. Děti si zde také vytvořily své motýlky z papíru a holčičky se vrhly na vití věnců z lučního kvítí. A některé děti zase zdolávaly terén lezením na navezené muldy. Dopoledne jsme si opravdu užili, ani se nám nechtělo zpátky do školky. Odpoledne jsme si ještě povídali o motýlech a o tom, jak složitě přichází na svět. A také jsme si zahráli hmyzí bingo nebo pexeso.
A když je téma o hmyzu, tak k němu patří i hmyzí domeček, který jsme začali postupně zaplňovat přírodními materiály. Protože v něm může najít svoje obydlí i beruška, vysadili jsme do záhonku slunečnice, na které berušky rády létají, a mohou se pak zabydlit a rozmnožit v našem domečku.