V pondělním kruhu jsme začali den hádankami z hmyzí říše, z nichž poslední byla o mravencích, kteří nás provázeli celým týdnem. Pak jsme si řekli o vývoji mravence a vydali jsme se na první mravenčí výpravu do zahrad k bytovkám. Cestou už jsme pozorovali mravenečky na větvích ostružin, jak si pochutnávají na medovici od mšic. V trávě si pak děti mravenčí tykadla vyrobily a vytvořily tak mravenčí společenství. V jednu chvíli se všichni stali mravenci – sběrači a hledali v okolí mraveniště potravu. A než jsme se vydali zpět k obědu, sešli jsme se ještě u leporela Mravenčí ukolébavka, ke kterému jsme si pustili písničku a zazpívali jsme si ji. Po obědě už jsme seděli u prvních příběhů Ferdy Mravence a odpoledne si děti hrály různé mravenčí hry.

V úterý jsme se na další mravenčí výpravu vypravili autobusem do Klánovického lesa v Jirnech. Nejdříve jsme se nasvačili pod stromy, jejichž název jsme společně určovali podle spadlých bukvic a následně atlasu. Byly to nádherné vysoké buky. Pak jsme se vydali k nedalekému mraveništi, které jsme si užili pozorováním lesních mravenců, obzvláště pak při jejich reakci na kostky cukru, které jim děti daly. Potom jsme šli cestou kolem posedu ke studánce, uvnitř které nás potěšila jedna žába 😊. Les nám cestou zpátky k autobusu nabídnul nejen další své poklady, třeba v podobě žaludů, šišek či větviček ale i pohodu lesní přírody. Než přijel autobus, děti si ještě pohrály u blízké lípy a na zastávce si stačily prohlédnout pohádkové knížky, které tam ležely na lavičkách. Byl to moc prima výlet. Odpoledne jsme byli opět s knížkou Ferdy Mravence a u svačiny, ke které si děti připravily jogurt s müsli a kukuřičnými lupínky.

Další den jsme navázali na úterní výpravu tím, že jsme šli na procházku do lesíka za školkou, kde se děti rozdělily do mravenčích skupinek a budovaly svoje mraveniště. A protože mravenečkové byli opravdu pilní, stavby vznikly velkolepé. A odpoledne jsme si pro změnu vytvořili mraveniště na papíře. Závěr středečního dne patřil zpívánkám a tanečkům.

Ve čtvrtek jsme se vydali na travnaté hřiště mezi bytovky a po svačince si děti vyrobily mravenečky z kukuřičných dílků, klacíků a jiného. Vznikli mravenci s kusadly, kopím, ale i zajíčci, žížaly aj. Poté jsme se přesunuli k přilehlému lesíku, kde jsme se rozdělili do dvou „týmů“ a soutěžili v „mravenčí cestě“ – děti si podávaly šišku na rychlost, ale i odkvetlou pampelišku na opatrnost, následně si děti vyzkoušely lezení na strom po vzoru mravenců. Dopolední výpravu jsme zakončili „u skal“, kde se nám poštěstilo pozorování mravenců nesoucích si potravu. Odpolední odpočinek se nesl v duchu Ferdy Mravence a odpoledne nám děti předvedly akrobatické kousky v právě vystavěném divadle i s hledištěm.

Poslední den v týdnu jsme šli na hřiště do Pařeziny, kde děti ve stínu stromu opět tvořily teď tolik oblíbenou papírovou skládačku „nebe, peklo“ a vymýšlely nové a nové úkoly. Pak samozřejmě si užívaly houpaček, lanovky a lanové prolézačky. Po obědě k nám opět zavítal ve svých pěkných příbězích Ferda Mravenec, a pak jsme malovali štětcem a vodou na studnu.

Byl to příjemný týden plný krásných jarních dnů se sluníčkem.