Týden 8. – 12.2.2021
V pondělí pokračovalo naše putování z pohádky do pohádky. Tentokrát se na scéně objevila Červená karkulka, vlk, babička a myslivec. Děti si mezi sebou opět rozdělily loutky a jako zdatní loutkoherci pohádku s nadšením zahrály. A protože venku napadlo spoustu nového sněhu, hned po představení jsme si v zahradě užívali sněhových radovánek. Po obědě jsme si přečetli pohádku O Červené karkulce z malovaného čtení a povyprávěli si něco o životě vlka. Potom si děti otevřely svou pohádkovou knížku, aby si do ní doplnily dnešní pohádku, a pak tvořily z papírového talíře vlka nebo Karkulku.
V úterý nám v ranním kruhu přišly vhod barevné boby, které jsme využili k obíhání nebo ke hře na barvy. A i dnes jsme ještě byli s pohádkou O Červené karkulce. Děti si tentokrát vyzdobily Karkulčin košíček a naplnily ho kreslenou bábovkou, vínem a kytičkou. Venku bylo mrazivé počasí a my jsme opět využili této příležitosti k pozorování a zkoumání vody, která se proměňuje v led. Sešli jsme se proto u studny, aby si děti připravily k zamrznutí barevné ledové cihly. Nalévaly si do misek vodu, kterou smíchaly s potravinářským barvivem a pak už zbývalo jen pozorovat, kdy voda v miskách zamrzne. Po obědě se děti zaposlouchaly do pohádky O Červené karkulce a potom už na ně čekala úterní samostatná příprava svačiny. I tentokrát se vážilo, sypalo a míchalo. Děti připravovaly tvarohové těsto, které pak lily do malých bábovkových forem, aby si po upečení pochutnaly na výborných bábovkách. V mezičase pečení děti hrály pohádku O pejskovi a kočičce, jak vařili dort a opět si zopakovaly pohádku o Karkulce, tentokrát s velkou kulisou vlka. Odpoledne se venku děti vrátily ke svým miskám s vodou a zkoumaly míru zamrznutí. A protože voda nebyla ještě úplně zamrzlá, nabíraly pipetami z misek barevnou vodu a barvily sníh. Skvělé je, že je stále co objevovat, zkoumat a zkoušet😊
Ve středu přivítal děti jako obvykle kašpárek, tentokrát pohádkou O perníkové chaloupce, jejíž představení jsme si užívali jako v opravdickém divadle. Po pohádce jsme venku zkoumali led v miskách, který pak děti rozbíjely kladivem na ledové barevné drahokamy. Další zajímavé pozorování jsme měli s bublinami z bublifuku. Nejenže byly krásně duhové, ale podařilo se nám sledovat i jejich postupné zamrzání na fukaru bublifuku. Při odpočívání jsme opět četli ze Zlaté knihy pohádek a pak si děti do své knížky přidaly dnešní pohádku a dotvářely vytisknutou perníkovou chaloupku. Odpoledne při zpívánkách jsme si zopakovali již známé písničky a také se naučili jednu novou – Já jsem muzikant.
Ve čtvrtek jsme ještě zůstali u pohádky o Perníkové chaloupce a hned po ránu jsme slepili velkou kartonovou chaloupku, kterou děti využili ke svým hrám. Po svačince jsme se vydali ven, nejdříve jsme opět pozorovali a rozbíjeli led na barevné drahokamy a pak jsme se vydali do parku užít si bobování, sáňkování a klouzaní všeho druhu. Po obědě byly děti tak natěšené na zdobení chaloupky, že jsme ani nešli odpočívat a rovnou vzali do rukou barvy a štětce a vrhli se na malování. Za chvíli chaloupka hýřila všemi barvami, stejně jako tváře a vlasy a ponožky některých dětí😊 Dlouhou chvíli při schnutí barev jsme si zkrátili modelováním z plastelíny.
V pátek ráno jsme nejdříve sledovali rampouch ve sklenici, který donesla do školky Anička. Potom jsme si užívali vlastní dramatizaci pohádky O neposlušných kůzlátkách. Skvělou kulisou byl ze včerejšího dne vytvořený domeček, ve kterém bydlela kůzlátka s maminkou a hladový vlk se k nim pokoušel dostat😊 Po odehrání pohádky jsme se vypravili na procházku k zamrzlé louži, kde děti nejen zkoušely rovnováhu na kluzkém ledě, ale také zkoumaly, co je pod ním asi zamrzlé. Odpoledne už naposledy děti otevřely své pohádkové knížky a kreslily do nich postavičky z dnešní pohádky. Pak probíhala mini školička s tematickými úkoly, ve kterých si děti procvičily geometrické tvary a předmatematické dovednosti.
Skončilo nám krásné téma, které bylo nejen plné radosti a nadšení, ale i rozvíjení dětské představivosti, fantazie, spolupráce a komunikačních dovedností. Určitě se budeme k pohádkám vracet, ať už vlastní dramatizací, vyprávěním nebo jejich četbou.