Pondělí 11.2.2019

Dnešní den jsme začali s dětmi, které přišly dříve ráno, vybarvovat obrázky podle čísel. Ještě jsme to ve školce neměli, tak se všichni moc rádi vrhli po „jednorožci“. Děti tím procvičovaly číslovky společně s barevnou kombinací. Předškoláci se s tím poprali dobře, i když říkali, že se museli hodně soustředit. Ostatní vybarvovali hlavně srdcem (a ne rozumem) 🙂
Pak už jsme chvátali na náhradní keramiku, kde jsme dělali rámečky na fotky, do kterých pak vsypeme sklíčka, která se následně rozpečou v peci a vytvoří zajímavý efekt. Už se moc těšíme na výsledek.

Po obědě jsme si začali povídat o Masopustu, který právě probíhá. Přečetli jsme jsi z knihy o tradidicích, co takový masopust vlastně je, jaké se s ním váží pranostiky, jaké postavy se vyskytují v maškarním reji a jaké zvyky se při něm drží. Potom jsme si s dětmi pustili na PC pohádku „Chaloupka na vršku – jak to bylo o masopustu“. Pohádka se nám moc líbila, tak jsme si zopakovali, co jsme v ní viděli. Jaký tam byl příběh a jak probíhal masopust „u Vojtů“ v pohádce.
Potom si děti domalovaly vybarvování podle čísel (protože tato činnost, to není jen tak rychlé, a ráno jsme neměli před keramikou dost času). A kdo nedělal toto, obtahoval grafomotorickou trajektorii různě klikatých čar, které pomohli chlapečkovi na obrázku přemístit sněhovou kouli z místa A do místa B. Pracovní listy jsme pak dali do portfolií.

Odpoledne jsme se pak věnovali pohybovým hrám na zahradě, starší kluci realizovali stavební projekt, kdy do hlíny instalovali konstrukci z trámků. Bylo to hodně zajímavé dílo, které se snad bude rozrůstat 🙂

Úterý 12.2.2019

Úterní dopoledne děti strávily v parku nejen u volných her, ale zahráli jsme si i jednu hru společnou – tematickou, při které na slovo „maso“ děti běhaly a na slovo „pust“ se zastavily. Po obědě si děti vyslechly čtené příběhy o Masopustu a seznámily se tak blíže s jeho tradicí. A protože Masopust je také hodně o muzice, tak si děti poslechly reprodukovanou písničku Já jsem muzikant, kterou jsme si pak zazpívali. K písničce jsme použili hudební nástroje z kartonu, které si děti dokreslily.

V odpoledních hodinách jsme chvíli sledovali lupou struktury sněhových vloček, které se najednou začaly sypat z oblohy. Kluci v zadní části zahrady pokračovali ve včerejší pískové stavbě, společně jsme si zahráli Na Rybáře, rybičky, Na schovávanou a nakonec se holky a kluci pustili do vaření z pískové a křídové hmoty.

Středa 13.2.2019

Ráno začaly děti připravovat masopustní výzdobu vystřihováním papírových spirál a pak jsme si vyšli na procházku k Výmole nedaleko Fabráku, kde si děti nejvíce užily zbylého sněhu, který házely do vody. Kdybychom měli s sebou nějaký suchý rohlík, jistě bychom nakrmili i několik kachen a kačerů, kteří nám dělali u potoka společnost.

V odpoledních hodinách si děti vyráběly různé obličejové masky a proběhla generálka na zítřejší masopustní karneval. Děti si trénovaly navíjení provázku na tužku, na jehož druhém konci bylo autíčko a navíjením provázku se uvádělo do pohybu. Potřebovali jsme vyzkoušet i hudbu, tak proběhla i zkouška mini diskotéky :-). Odpoledne na zahradě děti především stavěly nějaké bunkry z pneumatik nebo jezdily na odrážedlech.

Čtvrtek 14.2.2019

„Dobrý den, jen pojďte dál, máme tady dnes karneval“, vítal děti v maskách do školky veselý klaun se zajíčkem. Přivítali tak tygříka, jelena, motýlka, princeznu, kočičku, medvídka a želvy Ninji, žabku a kuchaře. Samé krásné masky, které se po svačině vydaly do „Pětašedesátky“, aby si tam užily svůj masopustní karneval. Hrála hudba, tančilo se mezi barevnými balónky, soutěžilo se v navíjení autíčka a v přenášení míčku na lžíci. A nakonec jsme si pochutnávali na domácích masopustních koblihách od Klárky :-). Ve školce po obědě Martina četla o tom, co v době našich předků bylo řemeslo mlynáře a pekaře. Také jsme si přečetli o tom, jak probíhá zabijačka. Takže jsme se k tradici Masopustu přiblížili opravdu blízko. Dětem jsme doporučily i návštěvu s rodiči na Masopustní průvod, který se bude v Úvalech konat.

A na úplný závěr naší slavnosti děti navrhly si udělat na zahradě oheň.  A protože venku bylo nezvykle teplé a slunečné počasí, sešli jsme se okolo ohniště, kde jsme nejen posvačili, ale opekli jsme si i chlebíček. Skvělý závěr celého dnešního dne 🙂

Pátek 15.2.2019

Dnes jsme ráno zase pospíchali na keramiku. A zvládli jsme to na jedničku! Dokonce jsme tam byli o něco dříve, takže nás paní z DDM pustila do tělocvičny. A tam jsme se, páni, vyřádili 🙂

Na keramice jsme pokračovali s fotorámečkem a sklíčky, které někdo už stihl na dílo nasypat a někdo ne. Je to akce na delší dobu, ale výsledek bude určitě stát za to 🙂

Po obědě jsme si v knížce přečetli pohádku o masopustu z knížky „Chaloupka na vršku“ a srovnali jsme ho s tou pohádkou, co jsme viděli v pondělí na počítači.
Potom Pavla pustila na chvilku na počítači lidovou píseň „karneval“ od Hradišťanu, kde je použit lidový nápěv písně o masopustu „jémine domine, masopust pomine, jémine domine, masopust pryč“. Ve videu vystupuje maškarní rej s typickými postavami. Tak jsme si je zopakovali a povídali si o tom, co je ve videu vše vidět a jak takový masopust probíhá.

A protože dnes už bylo opravdu úplné jaro, vyrazili jsme hned ven (a nasvačili se také venku). Na odpoledne zaskakovala Terka, takže se s ní děti těšili při hře „na letadla a opraváře“. Pavla sekala třísky, se kterými jí pomáhaly některé děti. Ostatní si kreslili s křídami na beton nebo pozorovali, jak Terka upravuje kompost, ve kterém žijí myšky, které jsme pak pozorovali – to byla, páni, podívaná! 🙂

Den i týden uběhnul

jako voda a my už se nemůžeme dočkat týdne dalšího.