Týden 15. – 19.2.2021

Tento týden jsme si připomněli tradici masopustního svátku. Začali jsme povídáním o tom, co to masopust je a nad omalovánkami se děti seznámily s několika tradičními maskami, které se v průvodu každoročně objevovaly. Potom si děti vyrobily veselou barevnou čepici, která byla součástí masky strakatého. Protože bylo dnes venku velmi mrazivé počasí, zůstali jsme v klubovně. Tady si děti užívaly her s molitanovými kostkami, stavěly autodráhy nebo vláčkodráhy, tvořily mozaiky nebo si hrály v chaloupce z minulého týdne. Společně jsme si také zahráli novou hru „Kuba řekl“, která se dětem velmi zalíbila. Po obědě jsme už šli chvíli na zahradu, kde jsme si zahráli hru „Na medvěda“ a děti si ještě užívaly bobování. Pak jsme se vrátily do školky na svačinku, po níž děti trávily čas nad hrou Logico Piccolo, kreslily si nebo si prohlížely knížky.

V úterý po ránu jsme si opět zahráli hru „Na medvěda“ a „Kuba řekl“. Po svačině si děti vyrobily pro zítřejší masopustní průvod bubínky na špejli. Po obědě jsme se sešli u knížky Chaloupka na vršku s příběhem Jak to bylo o masopustu. A protože nás čekalo pečení masopustních koblížků, děti před tím ještě odvyprávěly pohádku O Koblížkovi. Pak se s nadšením usadily ke stolům a ve dvou skupinkách začaly připravovat těsto z tvarohu, mouky, vajíčka, kypřícího prášku a ovoněného trochou rumu 😊. Pak si pomoučily podložky a tvarovaly mini koblížky, které po usmažení děti obalovaly v moučkovém cukru. Mňam, to byla dobrota při olizování prstů😊 Ke koblížkům se podávala bílá káva a nakrájená jablíčka. A kdo chtěl, mohl si koblížek rozkrojit a namazat výborným tvarohovým krémem. A tentokrát zbylo i pro rodiče, tak doufáme, že vám chutnalo😊

A středa byla pro nás vyvrcholením masopustní zábavy, kdy jsme se od rána v zahradě scházeli v maškarním přestrojení. Po seznámení s maskami jsme se vydali na masopustní průvod zahradou, při kterém jsme za doprovodu hudebních nástrojů zpívali tradiční dětské písničky. Stejně jako naši předci jsme se zastavovali u jednotlivých obydlí a představovali si, jak dostáváme masopustní občerstvení. Potom začala v dolní klubovně pravá masopustní zábava. Hrála dětská diskotéková hudba, při níž děti namotávaly na tužku autíčko, házely barevnými kroužky na klaunovské čepice, strefovaly se knoflíkem do klobouku nebo přenášely pingpongový míček na lžíci. Užívali jsme si také společného tančení v kruhu nebo tanec s pohybem u dětské písničky Baby Shark. Závěr dne patřil nejen masopustní písničce Já jsem muzikant, ale i dalším oblíbeným písničkám za doprovodu našich milých průvodců písničkami Kristýnky a Juraje.

Ve čtvrtek bohužel pokračovala obleva a tání sněhu, který na zahradě rychle ubýval a proměňoval se v kaluže a bláto. Což dětem vůbec nevadilo, našli si zalíbení v pobíhání skrz vodu a cákání do všech stran. Posvačili jsme před klubovnou a pak společně vybrali cíl naší dopolední procházky. Většina odhlasovala horolezecké stěny, což se o chvilku později ukázalo jako skvělý nápad. U stěn byla ještě spousta sněhu, který si děti mohly užít. Dali jsme dohromady rozbořeného sněhuláka, ozdobili ho kamínky a větvičkami. Proběhla i malá koulovačka a kousek od stěn některé děti prozkoumaly kopeček, na které se dalo ještě sklouznout. Řádně promočení a vyblbnutí jsme se vrátili na oběd do školky. Po chvilce čtení a odpočinku jsme vytáhli hry a společně si zahráli „Skládání příšerek“ a „Malý/větší“.

V pátek jsme se dopoledne vydali na procházku k rybníku Fabráku, abychom nasypali zobání kačenám. Pozorovali jsme jejich chůzi na tajícím ledu, jak zobou krmení a také jsme je počítali. Pak děti zkoušely tvrdost ledu házením kamínků. Při procházce jsme také pozorovali již probouzející se přírodu. O tom, že se blíží jaro, nás usvědčily první žluté květy talovínu zimního a lístečky s mini poupátky sněženek 😊. Po obědě jsme si ještě připomněli masopustní tradici, a to ve formě tvoření jitrnic. Děti vytvořily ze silonové ponožky a kousků látek jitrnice jako ty pravé, se kterými děti také procvičovaly své předmatematické dovednosti. K jitrnicím ještě přibyly sladké koláče, které děti tvořily z modelíny.

A tím skončil náš krásný masopustní týden plný veselí, radosti a zábavy.