Pondělí 12.2.

Pondělí jsme začali povídáním  masopustu, postní době a masopustních průvodech. Páťa nám řekl, že už letos na jednom masopustním průvodu byl, ostatní se těší na čtvrtek. A pomalu si plánují, v jaké masce dorazí. Na výlet jsme vyrazili kvůli pozdějším příchodům děti pozdě, došli jsme jen k poli u lesoparku, které už je roparcelované a dokonce se v jedné části něco kope. Musíme najít jiné místo, kde budeme v létě pozorovat motýly a na podzim pouštět draky… Po obědě četla Renča dětem z knihy Chaloupka na vršku a pak na Tobovo přání ještě Z deníku kocoura Modroočka. Pak jsme pod vedením Pavly vyráběli škraboškové masky různých zvířat. Venku jsme pak hráli medvědí honičku, děti si pak zahrály společně několik dalších her a nakonec stavěli stěnu z krabic, kterou pak bořili beranidlem z klacků.

Úterý 13.2.

V  rámci našich masopustních příprav děti dnes začaly tvořit karnevalovou výzdobu. V našem ranním kruhu jsme se i dnes pozdravili naší tradiční říkankou, ke které jsme přidali novou pohybovou písničku „Hoky, koky“. Pak už jsme se při příjemném slunečném počasí vydali na procházku k horolezeckým skalám, u kterých jsme mimo jiné sbírali různé přírodniny k odpolednímu tvoření „ledových“ obrázků. V přírodě jsme také nacházeli první příznaky jara. Děti zaujaly větvičky „kočiček“, u kterých jsme si povídali, pročpak se jim asi tak říká:). Cestou zahradami děti válely sudy v trávě a ještě jsme si zahráli naší letní hru Na houby. Po obědě Martina četla dětem pohádku na přání O perníkové chaloupce, která měla trochu jiný děj a děti tím zaujala. Potom Pavla vzala kytaru a společně jsme si zazpívali nejen masopustní písničky, ale i jiné, které jsou u dětí oblíbené.  Při tom si děti vykreslovaly tématické omalovánky a dokončovaly papírovou výzdobu. Po svačině jsme vyráběli „ledové“ obrázky. Doufáme, že přes noc bude mrznout a přírodní díla se vydaří :). Potom si děti hrály na pískovišti nebo si zahrály hru na koníky.

Středa 14.2.

Ano, v noci mrzlo a naše „ledové“ obrázky se vydařily !:). Hned jsme je zavěšovali na větve stromu. Vznikla tak krásná přírodní výzdoba. Dětem se tolik líbily, že připravily hned další a my opět doufáme, že bude mrznout ještě jednu noc. I dnes se ve školce tvořilo v duchu masopustu. Děti si ještě vyrobily brýlové masky, nejdříve ty co se vymalují pastelkami a pak také masky z přírodnin. Protože budeme i hodovat, připravili jsme papírové koláče s tvarohem a mákem. A vyráběli jsme i jitrnice. Děti se předháněly, kdo jí bude mít větší a masitější. Nakonec jitrnic máme plnou mísu :). Abychom se taky protáhli, zopakovali jsme si naší novou pohybovou říkanku „Hoky, koky“, kterou si děti oblíbily. Pak jsme se vydali na procházku k poli za lesíkem, kde jsme sledovali bagr, jak nám proměňuje naše místo k hraní za stavební pozemek. Potom jsme šli procházkou dál, děti se zastavovaly u zamrzlých louží, a v zahradách jsme viděli první sněženky. Došli jsme až na fotbalové hřiště, kde si děti užívali přilehlého dětského hřiště. Dneska Zuzka dětem četla další příběhy O třech malých čarodějkách a na zahradě jsme si zahráli Medvědí honičku a hru na schovávanou.

Čtvrtek 15.2.

Dneska jsme měli ve školce masopust, kterým jsme zakončili naše téma „Zimní čas“. A byl to masopust se vším, co k němu patří. Karnevalové masky, které byly úžasné. Přišla mezi nás Beruška, Liška, Tygřík, dva Zajíčkové a taky Štika. Volný tanec a tanec s hrou na sochy, nebo tanec ve dvojicích s balónkem při reprodukované hudbě navodil tu správnou atmosféru naší slavnosti. Na zahradě masopustní veselí pokračovalo zpíváním písniček za doprovodu kytary,  hrami s nafouknutými balónky a bublifukem a oblíbenou pohybovou písničkou „Hoky, koky“ a mezi tím vším na nás padaly konfety a troubilo se z frkaček.  Samozřejmě nám na stole nechyběly ani masopustní koblihy a další dobroty donesené od rodičů, za které jim moc děkujeme. Děti si dnes také „zasoutěžily“ v přenášení shaker vajíčka na lžíci a v namotávání autíčka na tužku. Na přání dětí bylo i malování na obličej. Byl to krásný den plný masopustního veselí, který se vydařil.

Pátek 16.2.

V pátek byly ve školce jen dvě děti Pepča a Ríša. Dopoledne jsme strávili v přilehlém parku a bobovali jsme, dokud nám sníh přímo pod boby neroztál. Pak jsme hráli hru, kterou jsme společně vymysleli – při zvolání kopec jsme museli vyběhnout na některý ze štěpkových kopečků v parku, při zvolání důlek seběhnout mezi ne. Na zahradě jsme si ještě zahráli medvědí honičku. Ve školce jsme se pak ohřívali a zpívali jsme si oblíbené masopustní písně, které děti znaly z celého týdne. Po obědě četla Renča dětem básničky z knihy Jen jestli si nevymejšlíš, asi proto že jsou netradiční, tak se Pepče i Ríšovi líbily a některé jsme četli i pětkrát za sebou. Pak jsme ještě společně stavěli velkou auto a vláčkodráhu přes celou plochu školky, a když jsme se začali chystat ven, přišly si pro obě děti maminky.