Tento týden jsme si připomněli masopustní tradici. Nad obrázky jsme si povídali o tom, co to masopust je a jaké masky se tradičně v průvodu objevovaly. Potom si děti vyrobily barevnou čepici, která byla součástí masky Strakatého. V zahradě jsme si ještě zahráli pohybovou hru na medvěda. Po obědě jsme si přečetli z knížky Chaloupka na vršku „Jak to bylo o masopustu“. Pak jsme s tvořili časovou osu, týkající se celého roku. Děti na ní zapisovaly jednotlivé měsíce, které pak rozdělily do ročních období. Nakonec jsme do časové osy zanesli i svátky, které se během roku tradičně opakují.

Co by to bylo za masopust bez koláčů a jitrnic? Proto jich v úterý děti namalovaly plnou mísu a byly tak připraveny na středeční masopustní rej. A abychom si na koláčích skutečně pochutnali, tak jsme si je odpoledne v rámci samostatné přípravy svačiny ještě upekli. Byly plněné domácími povidly a rybízovou marmeládou a chutnaly báječně.

Středeční den byl naším vyvrcholením masopustu. Ráno jsme se vítali ve školce v masopustních maskách. Byli mezi námi policajti, myšák se sýrem, princezny, koník, čarodějnice a čaroděj, husopaska, medvídek, opička, kočička, semafor, jednorožci, muchomůrka červená a taky kominíček. Prostě nejkrásnější masky 😊 V tom příjemně prosluněném ránu jsme se nasvačili, vyrobili štěrchadla a začal masopustní rej. Vydali jsme zahradou za doprovodu hudebních nástrojů a s písničkou Já jsme muzikant na masopustní průvod. Stejně jako naši předci, jsme se zastavili i u jednoho obydlí, kde nás za písničku obdarovala jedna babička těmi papírovými koláči a jitrnicemi. Pak se děti rozutekly k masopustním hrám, po kterých následovala skutečná masopustní hostina. A odpoledne bylo završeno opět hezkými písničkami.

Ve čtvrtek ráno děti objevily zakuklenou housenku v písku a pustili se jejího pozorování. Po tradičním pozdravení v kruhu v zahradě jsme se vydali na nádraží. Následně jsme jeli vlakem do Běchovic. Děti byly z cesty nadšené, všichni dodržovaly domluvená pravidla a tak cesta proběhla výborně. Vystoupili jsme na zastávce Střed a nasvačili se v nedalekém parku. Vyhrazený čas si děti užívaly na Dětském hřišti v lesoparku. Návrat do školky jsme zvládly opět parádně, po cestě z vlaku jsme pozorovali probouzející se zahrádky Úval. Odpoledne jsme se věnovali odpočinku a výrobě kolíbajícím se klaunům.

V pátek jsme šli na procházku k rybníku Fabrák, hodit zase nějaké krmení kačenkám. K pozorování tu byly nejen ty kačeny, ale našli jsme i malého slimáka a na hladině jsme pozorovali vodní hmyz. Cestou jsme pozorovali jarní květinky, děti četly čísla na domech a strefovali jsme se šiškami do stromu. Masopustní týden jsme zakončili u tematických pracovních listů.