Týden 22.- 26.2.2021

Tento poslední únorový týden, období přelomu zimy a jara, jsme si připomínali, jakým způsobem tráví zvířata zimu. Nejvíce jsme se při našich hrách zaměřili na medvěda. V pondělí hned po ránu děti stavěly z dřevěné stavebnice pro své plyšové medvídky domečky, a také se pomocí naučné hry Pexetrio seznámily nejen s tím, jak medvěd vypadá, ale jakou má stopu nebo čím se živí. Na kartičkách děti ještě hledaly další zvířátka a povídali jsme si o tom, jakým způsobem tráví zimu. V ranním kruhu jsme si zahráli novou hru „Na medvěda“, a potom jsme se vydali do lesíka postavit plyšovým medvídkům brlohy, což děti velice bavilo. Cestou jsme si také zahráli zábavnou hru „Pozor medvěd“, kdy na toto zavolání bylo potřeba najít strom nebo pařez a rychle na něj vylézt. U brlohů jsme zůstali ještě u tvoření, kdy děti pouštěly svoji uzdu představivosti při tvoření obrázku s tématem medvědí zimní skrýš. Nakonec každé z dětí vypodobňovalo medvěda kreslením na společný papír a vznikla tak pěkná medvědí výstavka.

Další den si děti ráno u svačiny poslechly pohádku O třech medvědech a potom u horolezeckých stěn jsme jí zdramatizovaly. Nejdříve jsme si pohádku zopakovali u obrázků s dějovou posloupností a potom jsme pohádku rozehráli. Děti si mezi sebou rozdělily role, jako kulisy nám dobře posloužily stůl a lavice u místní restaurace vč. třech špalků a nádobí jsme měli s sebou. Pohádku si užili nejen ti, kdo jí hráli, ale i ti, kteří byli diváky. Při poledním odpočíváním jsme se po přečtení pohádky schovali pod deky a za pomocí baterky jsme prosvěcovali jednu stránku z časopisu Puntík, na které se objevovali přezimující zvířata. A pak už následovala vlastní příprava svačiny. Stejně jako v pohádce, tak i děti si pochutnávaly na ovesné kaši, ochucené nakrájenými jablíčky, rozinkami a skořicí. Po dobré svačince si děti hrály ještě se svými medvídky, které také počítaly a srovnávaly od nejmenšího po největšího.

Ve středu jsme na chvíli opustili medvěda hnědého a zaměřili jsme se na jeho vzdáleného příbuzného medvěda ledního. To  i proto, že tuto sobotu bude Mezinárodní den ledních medvědů.  Poznatky o něm děti získaly na začátku bojové hry o ledním medvědovi. Dál už plnily úkoly, které se nacházely na pomyslných ledových krách, které byly rozmístěny na různých místech v parku. Po bojovce jsme se ještě vydali na procházku do lesíka, ve kterém jsme pozorovali ptáčky a poslouchaly strakapoudí nebo datlí ťukání do stromu. Cesta zpět nás vedla kolem kaluže, kterou děti zase rády prozkoumaly. Po obědě se děti zaposlouchaly do hezkého příběhu o deseti malých medvídcích a potom pomocí bílé tempery a vidličky děti ztvárňovaly hlavu medvěda ledního.

Ve čtvrtek jsme se hned po svačince vydali na procházku do Králičiny. Cesta tam byla dost rozbahněná a v potůčku bylo dost vody, což děti musely hned prozkoumat a přebrodit ho. V Králičině si děti užívaly šplhání po kopcích i klouzání po zadku, takže do školky jsme se vrátili řádně zabahnění. Také jsme si tu zahráli pohybovou hru na přeskakování ze kry na kru za doprovodu písničky Ivana Mládka Medvědi nevědí. Odpoledne konečně pořádně vysvitlo slibované sluníčko, takže jsme šli hned po odpočinku ven na zahradu, kde jsme si letos poprvé dali odpolední svačinku venku.

V pátek ráno jsme se vrátili k pohádce O třech medvědech, kterou jsme si tentokrát zahráli s plyšovými medvídky. Potom jsme se vydali na procházku na travnaté hřiště mezi bytovkami, kde si děti opět zahrály hru na medvědí kry s úkoly. Potom jsme se přesunuli k veřejnému hřišti a pískovišti, kde děti rozehrály hru na cukráře a pekaře. Hmm, to bylo ale dobrot! A páteční odpoledne bylo zakončeno medvědí mini školičkou, u které si děti procvičily předmatematické dovednosti, zrakové rozlišování a grafomotoriku.