Týden 22.-26.6.2020

Tento týden jsme cestovali pirátskou lodí, která byla naším symbolem pro závěrečnou slavnost. Nejdřív jsme jí kreslili prstem do hlíny na hřišti v parku, a potom jsme loď tvořili pomocí obrovské kartónové krabice a temperových barev. Někdo kreslil modrou vlny, někdo okna a někdo natíral černou barvou lodní děla z kartónové role. A nezapomnělo se ani na kotvu. Když bylo vše hotovo, děti nasadily do otvorů děla a vyzkoušely lodní okna. A aby se děti staly piráty, jak se patří, tvořily si pirátské čepice, dalekohledy a šavle.

Nejinak tomu bylo i další den, ve kterém jsme ještě připravili lodní stožár s vlajkou a plachetami, kormidlo a pirátská loď mohla vyplout. K tomuto slavnostnímu dni patřily i další pirátské hry. Děti si to užily u hodu dělovou koulí na pirátské plechovky nebo u lovení perel. Další prima vodní zábavou bylo přecházení po lávce přes vodu a vyzkoušet si na ní mezi sebou pirátský boj. „Mořské“ dno nabízelo spoustu mušlí a různých drahokamů, které si děti lovily se zavázanýma očima. V rámci slavnosti si pak děti vyráběly lodičky z ořechových skořápek nebo skládané z papíru. Mezi těmi všemi hrami tu byla také Katka T., která děti malovala na obličej a Katka S., která měla pro děti připravené bubliny. Po hrách přišel čas na pasování předškoláčků. Nejdříve obdržely malé kormidlo ty děti, které se stanou příští rok předškoláky. Mezi ně patřili i Mariánek s Daníkem, kterým jsme popřáli hodně radosti a spokojenosti v nové školce. Pak jsme pasovali předškoláčky na prvňáčky, kteří dostali velké kormidlo a knížku s věnováním. A na úplný závěr se děti zase vrátily ke hře, když hledaly pirátský poklad ukrytý v zahradě. Tento slunečný den byl krásným zakončením tohoto školního roku. Byl plný zážitků, radosti a veselí.

Další prima dopravní nás čekal ve čtvrtek. Už ráno u branky stál policista, který nejen vítal, ale i kontroloval, zda příchozí cyklisti mají helmu a pak je posílal na vyznačené cyklo parkoviště. Po svačině si děti vzaly svoje kolo nebo koloběžku, nasadily si helmu a přesunuli jsme se do parku. Děti zaparkovaly u hřiště, a ještě před jízdou se šly rozcvičit s písničkou „Semafor“ od Míši Růžičkové. Potom se děti vrátily ke svým kolům a jezdily na předkresleném dopravním hřišti podle silničních pravidel. Potom následovala jízda zručnosti, která spočívala v ovládání kola při slalomu kolem plechovek a přejezdu přes prkno. Nakonec si děti užívaly volné jízdy nebo si kreslily svoje dopravní hřiště. Odpoledne chtěl být skoro každý policajtem, a tak si děti vyráběly policejní čepici a terčík nebo i kravatu a hrály si pak na policajty a zloděje.

Poslední den v týdnu jsme šli na dětské hřiště do Pařeziny, kde jsme nakonec moc dlouho nepobyli, protože se najednou zatáhlo a začalo pršet. Přišli jsme krapet zmoklí, ale nikomu to nevadilo. Kdo potřeboval se převlékl do suchého a do oběda zbyl ještě čas na hraní si s pěnovými kostkami nebo hru na prodavače. A protože jsme si dnes také povídali o tom, kam bychom mohli vyrazit v létě o prázdninách do světa, rozhodli jsme se, že dnes začneme vyrábět zeměkouli. Nafouknuté balónky jsme potřeli lepidlem a v několika vrstvách polepili novinami. Pak jsme je zavěsili a nechali uschnout. Po víkendu je dokončíme a budeme cestovat po světě alespoň prstem.