Týden 14. – 18.6.2021

Týden na téma dopravní prostředky jsme začali u knížek s dopravní tematikou a u pohybové hry na auta. Pak jsme se vydali do úvalských ulic poznávat a určovat dopravní značky. A to nejen podle významu, ale opakovali jsme si i geometrické tvary a barvy. Současně jsme cestou na hřiště v Pařezině procvičovali prostorovou orientaci, kterou děti zvládaly bez problémů, a tak jsme došli bez zabloudění až na místo. Na hřišti si děti užily herních prvků a pak už jsme šli zase zpátky na oběd. Odpoledne jsme se pustili do výroby autíček z krabic. Děti přimontovaly světla, volant, kola, někdo i kufr a klíčky do zapalování a autíčka měla zelenou😊

V úterý ráno opět děti nastartovaly svá auta, rozsvítila se zelená a auta vyjela do terénu. Potom jsme šli na veřejné dětské hřiště mezi bytovky, kde si to děti užívaly nejen na herních prvcích, ale i u lezení na strom. To děti fakt baví 😊 Odpoledne opět v zahradě, tentokrát u lodiček z papíru nebo ze skořápek. Potom si děti, jako obvykle v úterý, připravily svačinu. Tentokrát to byla sýrová pomazánka, kterou si mazaly na celozrnný chleba a přikusovaly k němu okurku. Po svačině jsme ještě připravili základ pro bezinkovou šťávu. V zahradě jsme natrhali bezové květy, zalili vodou, přidali jsme citrón a dali luhovat.

Středa byla pro nás přípravou na čtvrteční pirátskou slavnost. Od rána děti tvořily pirátské čepice, dalekohledy a meče. Díla se zadařila, piráti byli připraveni nastoupit na palubu pirátské lodi. Protože je stále teplé slunečné počasí, užívali jsme si odpoledne u vodních hrátek. Tentokrát děti soutěžily v tom, které družstvo dříve naplní nádobu vodou pomocí houbičky na nádobí. Nakonec vyhráli všichni, a ještě se u toho bezva pobavili. A závěr středečního dne patřil nejen pirátské písničce, ale i písničkám známým a také jsme si opět dvojhlasně zabzučeli.

Ve čtvrtek dopoledne jsme se vrhli na výrobu pirátské lodi z velké kartonové krabice. Nejprve bylo třeba vyřezat okýnka a otvory na děla a pak jsme si loď, kormidlo i kotvu krásně barevně pomalovali. Nakonec jsme navlekli pirátskou vlajku na klacek a plavba mohla začít. Odpoledne si děti užily při pirátských hrách – připravena byla střelba na plechovky, lovení pokladů z bazénku, bublifuky s obřími bublinami nebo stříkání z vodní pistole na terč. Potom už se pomalu začali scházet rodiče a naše pirátská slavnost mohla začít. Rozloučili jsme se s některými předškoláky, kteří byli pasováni na školáky a také s některými dětmi, které budou chodit příští rok jinam. A dál už jsme si jen užívali horké odpoledne ve velmi přátelské atmosféře, seznamovali se, ochutnávali dobroty ze společného stolu, opékali buřty, děti se ráchaly v bazénku, zkrátka jako vždy jsme strávili velmi příjemný společný čas.

Páteční den jsme také pobývali v zahradě ve stínu stromů, protože byl opět krásný, teplý a slunečný den. Nejdříve jsme v zadní části zahrady připravili nové pítko pro ptáčky, které nám darovala babička Josefínky, za což jí moc děkujeme 😊 A pak, protože už se děti nemohly dočkat vodních her, jsme napustili nejdříve vodu do lavorů, odkud děti lovily perly v podobě pingpongových míčků. Pak na sucho zdolávaly přechod přes lávku a nakonec hurááá do vody v bazénku. Dostatečně vyřáděni pak děti už na koberci jmenovaly dopravní prostředky, u kterých si procvičovaly první a poslední písmena ve slově a udávaly rytmus slabikováním. Celé odpoledne si děti užívaly ještě vodu v bazénku nebo odpočívaly v hamace ve stínu borovic. Byl to nádherně strávený čas, plný pohody a sluníčka.