Pondělí 27.2.2017

V pondělí jsme vyrazili za výlet k rybníku Fabráku. Bylo hezky slunečno a nefoukal vítr. První delší zastávku jsme udělali u potoka, kde děti stály na rozbahněném břehu a zkoumaly klacky hloubku vody, jiní zase posílali po vodě z lávky lístky a čekali, jestli se vynoří na druhé straně. Když byla voda na březích od všeho zkoumání dost zakalená, pokračovali jsme k rybníku, kde děti házely kameny nebo je naopak lovily z vody. Majitelé holinek prohlíželi břeh opravdu pořádně. Řízek pak vzal děti na prohlídku „vodopádu“, který je hned za hrází rybníka. Po obědě jsme rozvěsili mokré oblečení. Po odpočinku jsme společně připravili svačinu a připravovali kouzelné lektvary z barevného ledu z minulého týdne. (Autorka: Renča)

Úterý 28.2.2017

V úterý jsme hned ráno vyrazili přes park do skoro-lesa, Davídek s námi jel na odrážedle. Cestou zpátky jsme šli kolem nových domů, které se často ještě dokončují, a tak před nimi bývá spousta zajímavých věcí – tu kus trubky, tu hromada písku, děti všechno náležitě prozkoumaly. Velmi je zaujal kruhový provázek, kterého se skoro všichni najednou část cesty drželi. Největší atrakcí úterka se stal svah u domu kousek od školky – nahoru vedou schody a dolů se dá skákat/běhat/klouzat. Když jsme se vrátili do školky, přijeli popeláři a kluci a holky je nalepení na velké okno napjatě sledovali. Pak už jsme společně poobědvali a vydali se domů. (Autorka: Renča)

Středa 1.3.2017

Ve středu jsme co nejdříve vyrazili na cestu ven, protože bylo moc krásné počasí – a to se musí využít! Vyrazili jsme na dětské hřiště pod viaduktem. A cestou tam i zpět jsme zažívali mnohá zajímavá dobrodružství. Řízek připravil povídání o tom, jak rostou stromy a jak na kmenech jsou vidět tzv. léta. Ukazovali jsme si to s dětmi na velikém pařezu čerstvě pokáceného stromu… Cestou tam jsme zvládli zdolat podchod a sledovat padající šraňky a projíždějící vlaky. Cestou jme také potkali nemocného holuba, kterého jsme pozorovali. Na hřiště děti vběhly s velkým nadšením, protože bylo celou zimu zavřené. Takže si ho dnes řádně užily – brázdily houpačky, prolejzačky, hrály si na pískovišti a hlavně – vařily v domečku pokrmy, které nám nabízely. Kryštof vařil klasicky rybí pochoutky, ale na přání kluci zvládli i svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem 🙂 Trénovali jsme sociální dovednosti mimo naši tlupu a na prolejzačkách děti pouštěly i ostatní děti, které hřiště s maminkami též navštívily. Zastavili jsme se i u potoka, který vede kolem hřiště. Matýsek se pustil s gumovými botami a kalhotami přes varování do větší hloubky, což skončilo vyléváním vody z holinek 🙂 Cestou zpět děti našly odtokový kanál, kterým s Řízkem prošly až do kopce k železniční trati. To bylo ale napínavé, kde že to skončí! Při každé příležitosti a u čehokoliv, po čem se dá lézt, děti neváhaly zastavit a procvičovat své lezecké a celkově pohybové dovednosti. Dneska to bylo tedy velmi fyzicky náročné, tak jsme po obědě věnovali více času odpočinku. Odpoledne už se děti s Řízkem věnovali svým milovaným stavbám domečků z větví a dalších materiálů na zahradě školky. Byl to super den! (Autorka: Pavla)

Čtvrtek 2.3.2017

Dnes jsme se vydali ráno na cestu do skal (zatím tedy jen k těm umělým na dětském hřišti dole u bytovek). Ale i tak to byla dobrodružná a spletitá cesta mezi křoviskami. Na hřišti děti místo lezení po skalách zvolili výrobu přístřešku pro případ deště. A taky že to foukalo a občas i kapalo! A stavba to byla vskutku skvostná… Jenže potom se začalo opravdu hodně mračit nebe a silný vítr nás přinutil přístřešek odklidit a vydat se na cestu do školky. Tam jsme si na zahradě zkoušeli skvělou aktivitu: vyšroubovávání šroubků z dřevěné desky. Všechny děti se vystřídaly a moc je to bavilo. Po odpočinku jsme si všimli, že je venku velmi větrno, a tak jsme raději zůstali ve školce pro případ padajících větví. Kromě grafomotorických cvičení jsme si hráli s modelínou a klasicky kluci stavěli domečky, ve kterých si hráli. Den uběhl jako voda, bylo to moc fajn. (Autorka: Pavla)

Pondělí 6.3.2017

V pondělí bylo ve školce jen šest kluků, a jedna návštěva, kterou jsme pasovali do role fotografky. Vydali jsme se na výlet na hřiště u viaduktu, cestou jsme pozorovali letokruhy na velkých pařezech u cesty. Na hřišti jsem vařili oběd a kávu a občas utíkali před příšerou (Řízkem). Po cestě zpět do školky jsme v potoce našli mrtvou rybku a citrón což nás dost zaujalo a bylo třeba to prozkoumat.

Po obědě a odpočinku jsme společně krájeli a mazali housky, a měli první koncert školkové kapely, většina umělců usedla za různé bicí a zvonící nástroje. Jonáš se chopil vodovek a namaloval sérii aut všech barev a velikostí. Pak už jsme se vydali ven, kde jsme mimo jiné drobné zábavy postavili vodní kanály v pískovišti, do kterých jsme následně nalévali vodu a sledovali její přetvářející vliv. (Autoři: Renča, Řízek)

Úterý 7.3.2017

V úterý bylo pošmourno a ve školce nás bylo opravdu hodně – přišla se na nás podívat paní učitelka z jiné školky a byla s námi i Terka se všemi dětmi. Nejprve jsme uvnitř stříhali a lepili papírové květiny, pak jsme se oblékli a vyrazili ven. Na chvíli jsme se zastavili v parku a pak jsme se už vydali do lesa. V lese našli Tobík s Benem mnohonožku a Renča pak vydloubla ze země žížalu. Stavěli jsme jim domeček a pekli dort. Když začla být menším dětem zima, vydali jsme se zpátky do školky, kde už nás čekal jen úklid a oběd. (Autorka: Renča)

Středa 7.3.2017

Dnes jsme den začali grafomotorickým cvičením „bílá paní“, které jsme dokreslovali hradní stěny. Při svačině jsme si povídali o tom, co je to zlozvyk. Také jsme procvičovali počítání od jedné do dvaceti. Brzy jsme se ale vydali ven na procházku. Celou jsme ji ale strávili v přilehlém parku, protože se děti vrhly na stavění domečků, lezení po stromech, nabírání hlíny lopatami a hru na schovávanou. Čas v parku jsme trávili v symbióze s dětmi ze státní školky – ale my jsme se více váleli po zemi a poznávali přírodniny všemi smysly. Také jsme se vyhřívali na sluníčku. No a pak už přijel pán s obědem, tak jsme vyrazili do školky. Po obědě jsme dodělali grafomotorické cvičení a troubili trubkami jako trubadůři. Následně Řízek s dětmi prošel skalami a džunglí, překonali mnoho překážek a nakonec seskočily do bezpečí. Byla to krásná imaginace v místnosti školky, která děti moc bavila.Potom se šlo ještě ven. Kluci si užili své stavby a potom je s Řízkem uklidili, aby byl na pozemku školky pořádek. (Autorka: Pavla)

Čtvrtek 8.3.2017

Ve čtvrtek jsme si nejprve hráli ve školce s hračkami. Pak jsme šli ven, Kubík a Davídek hloubili spolu jedu jámu, ostatní společně pracovali na stavbě bunkru kolem borovice. Kluci a holky si vzali i opravdová kladiva. Děti zkoušeli různé konstrukce a byly hodně vytrvalé, zároveň se mezi všemi kusy dřeva obratně protahovali a byli opatrné. Pak už byl čas na oběd, kam se dětem od rozdělané stavby nechtělo. Po obědě a odpočinku vyprávěl Řízek dětem příběhy o rybářích a indiánech, společně je ilustrovali malbou na krabice. Společně jsme připravili svačinu, uklidili školku a vyrazili ven dostavět bunkr. Kromě větví jsme použili ještě krabice, ve kterých nám ze Škvorce vozí svačiny – brzy jsme zjistili, že krabice jdou použít i jako bubny, a zazpívali jsme s nimi pár písniček. Pak už šel Jindra domů, Zuzka se houpala na houpačce a zpívala a Tob s Kryštofem se schovávali do komína z pneumatik. (Autorka: Renča)