Pondělí 21.1.2019

Naše týdenní téma „Zdravý životní styl“ jsme začali hned u dopolední svačiny, ke které byly koláče :-). Děti určovaly a odůvodňovaly, zda koláč můžeme zařadit mezi zdravé jídlo. Následně  vyjmenovaly jídla mnohem zdravější :-). Po svačině jsme venku využili mrazivého počasí a vyráběli jsme zamrzlé obrázky z přírodnin. Pak jsme si zahráli pohybovou hru Na bacila a lékaře, která děti uvedla do další části našeho tématu. Volnou hru děti využily pro stavbu imaginárních místností pod střechou klubovny, hrou v pneumatikách nebo v jízdě na odrážedlech.

Po obědě jsme si povídali nad pohádkou „Jak krtek léčil zajíce“, který dostal v zimě chřipku, protože jedl málo ovoce a zeleniny, nepil bylinkový čas s medem, málo se oblékal a měl málo pohybu. Potom jsme si v knížce Křížem krážem lidským tělem a na mobilu prohlédli jak takový bacil, bakterie nebo vir vypadá a povídali si, jak se může dostat do těla. Řekli jsme si také, že existují i zdravé bakterie. Pak se děti pustily do vyrábění bacilů. Dostaly k dispozici materiál, který dle svých představ a fantazie použily. Děti práce zaujala a vznikaly tak pod jejich rukama roztodivné bacily J. Odpoledne na zahradě patřilo opět volným hrám a ve školce pak kreslení a čtení.

Úterý 22.1.2019

Dopoledne jsme se sešli na zahradě okolo studny a zkoumali jsme, zda nám obrázky přes noc zamrzly. Měli jsme radost z toho, že tomu tak bylo, protože vznikly krásné přírodní výtvory, které jsme společně rozvěsili na různá místa po zahradě. Pak jsme se vydali na plánovanou exkurzi na poštu, kterou jsme pro děti zajistily v rámci neuskutečněných akcí v loňském roce a v souvislosti s nadcházejícím tématem „Povolání“. Na poště se nás ujala milá pracovnice, která nás provedla celým zákulisím poštovního úřadu. Děti si tak nejdříve vyslechly, jaké služby pošta nabízí a pak si prohlédly prostředí za přepážkou. Viděly, kde se ukládají listovní zásilky a balíky, vyzkoušely si poštovní razítko a svezly se nákladním výtahem. Děti byly také obdarovány drobnými sladkostmi a milými dárečky. Odcházeli jsme tak s novými poznatky, které se týkají našeho všedního života. Po exkurzi jsme ještě zůstali na volném prostoru za poštou, který děti využili pro volné pohybové hry.

Po obědě jsme pokračovali v našem tématu o zdraví, kdy jsme společně u časopisu „Jíme zdravě a chutně“ plnili různé úkoly, kterými si děti nejen zopakovaly, ale získaly nové poznatky o zdravém životním stylu. Potom Martina „otevřela“ školičku, ve které děti procvičovaly osovou souměrnost, počáteční písmena u nakreslených obrázků a vyhledávání písmen svého jména. V návaznosti na písmenka děti cvičily motoriku mluvidel, konkrétně pohyblivost rtů při vyslovování písmenek O-U-E-I. V odpoledních hodinách na zahradě si děti hrály na schovávanou, obývaly kuchyňku a pomáhaly sbírat třísky na zátop v kamnech.

Středa 23.1.2019

Tento den, se konal v pohodovém duchu. Při ranní svačince jsme se bavili, co vše je zdravé. S dětmi jsme se domluvili na ranní rozcvičce, protože ne jenom zdravé jídlo patří k zdravému životnímu stylu. Rozcvičku jsme uskutečnili venku na čerstvém vzduchu.

Po obědě si děti zkoušeli sestavit vlastní zdravou porci jídla z plyšových surovin, které nám přinesla Betty. Poté co si děti sestavili porci jsme se pustili do tvoření. Každé z dětí si mohlo vybrat ze tří obrázků ovoce, na které jsme poté lepili malé či velké kousky krepového papíru. Krepový papír si děti trhali sami, aby rozvíjel jemnou motoriku. Hotové výrobky jsme poté předali rodičům.

Čtvrtek 24.1.2019

Čtvrteční dopoledne bylo pro děti dvakrát nevšedním zážitkem. Poprvé, když přijela do školky městská policie, která zajišťovala psa, který se potuloval na naší zahradě. Děti tím zároveň získaly i poznatek o tom, jak nám policie může ještě pomáhat. Druhým zážitkem byla návštěva tělocvičny ve fitcentru Mamut. Zde si děti hrály s malými overbolly, běhaly slalom kolem kuželů, válely sudy a nakonec si v malé překážkové dráze vyzkoušely své pohybové dovednosti. Překonávaly lavičku běháním, plazením břiše a zádech, seskokem z lavičky, skákáním na trampolíně a seskoku z ní. Nakonec tuto dráhu absolvovaly s míčem, který na konci házely do koše. Tato návštěva nebyla poslední, určitě do tělocvičny ještě několikrát zajdeme :-). Cestou jsme si povídali, jak je v rámci našeho zdraví důležitý pohyb, a to nejen v tělocvičně, ale hlavně na čerstvém vzduchu.

Po obědě děti nejdříve vyrobily loutku bacila a vitamínu, kterou pak děti použily při čtení krátkého příběh O zlém Bacilu a hodném Vitamínu a příběh Pepina chce být zdravá a tím si připomněly, co by měly dělat pro své zdraví. Potom byl prostor ještě pro tvoření sportovců z geometrických tvarů. Tato činnost zaujala některé mladší děti, kterým se obrázky s postavičkami nejenže povedly, ale připomněly si i názvy tvarů. Po odpolední svačině jsme na přání dětí zůstali v našem zázemí, kde probíhala volná hra. Děti skládaly puzzle, hrály hru Člověče, nezlob se nebo si kreslily.

Pátek 25.1.2019

Dnes se výjimečně nekonala keramika, takže jsme si místo ní ráno začali vybarvovat na pracovním listě broučka, který byl nemocný a my jsme mu vybrali, co mu může pomoci k uzdravení. Pak jsme vyrazili ven na zahradu, kde jsme si zahráli běhací hru na téma zdravé a nezdravé jídlo. Při vyslovení zdravého jídla průvodcem děti oběhly jeden strom, u nezdravého jídla oběhly druhý.

Po obědě jsme se věnovali skládáním puzzle s tématem hygieny. Děti složily 4 obrázky za sebou a poté popisovaly, co na nich je znázorněno. Takže třeba špinavý obličej se během 3 kroků stal čistým. Děti přitom rozvíjely svou slovní zásobu a popisný styl mluvení. Následovaly listy se základními hygienickými činnostmi, které děti měly podle obrázků uhodnout a opět popsat. Po svačině jsme vyrazili ven, kde jsme pokračovali ve hře zdravé/nezdravé jídlo a děti samy vymyslely alternativu (nábytek/nenábytek; slepice/kohout). Byla to fajn zábava na celé odpoledne. Pátek uběhl jako voda a my už se těšíme v pondělí zase naviděnou.