Týden 17. – 21.5.2021

V pondělí ráno děti uhádly hádanku o včele, a tím se nám otevřelo téma tohoto týdne. Jaro je v plném proudu, ptáčci zpívají, kytičky kvetou a radují se z nich nejen lidé, ale i hmyzí opylovači.  Abychom pronikli více do jejich světa, tak si dnes děti vyrobily čelenku s tykadly a mohly se stát včelkou, čmelákem, ale třeba i beruškou. Někdo se ve své představivosti stal i mimozemšťanem 😊 Taky jsme se rozhodli napodobit včely ve výrobě medu a nasbírali jsme téměř plný košík květů pampelišek. Po příchodu do školky je děti přemístily do hrnce a zalily je vodou. Nastala tady i chvíle odhadu, kolik džbánků s vodou bylo potřeba – jeden nebo dva? Potom jsme k pampeliškám přidali oloupaný citrón, hrnec přikryli poklicí a nechali do druhého dne vyluhovat. Při poledním klidu jsme si přečetli první díly z knížky Příběhy včelích medvídků od Jiřího Kahouna a odpoledne jsme si užili s tykadly na hlavě pohybovou hru „z květu na květ“.

V úterý den jsme se přiblížili k tomu, jak včely sbírají pyl a opylují květy. V lesíku za školkou jsme si vyrobili včelky z korku a chlupatého drátku, na který se chytal pyl z pampelišek, stejně jako včelkám na jejich chlupatá tělíčka. Zpáteční cesta nás vedla přes pole a ulicemi, ve kterých jsme si zahráli pohybové hry na zvířátka. Po příchodu do zahrady školky jsme pokračovali v přípravě pampeliškového medu. Květy jsme přecedili, přidali třtinový cukr, míchali, a přitom jsme sledovali konzistenci, barvu a vůni šťávy, která luhováním vznikla. Mezitím co se šťáva v hrnci vařila a přeměňovala na med, jsme si poslechli audio nahrávku příběhů včelích medvídků a povídali jsme si nad knížkami o včelách. Med nakonec ze šťávy nevznikl, na to bychom potřebovali více času, ale pampeliškový sirup byl také výborný. Děti si ho při dnešní svačině přidávaly společně s medovými kroužky do bílého jogurtu a moc si pochutnávaly 😊 Zbylý sirup jsme nalili do lahví a budeme si z něj dělat pampeliškovou šťávu. Odpoledne jsme trávili mimo jiné opět u včelí hry „z květu na květ“, kterou si děti oblíbily.

Ve středu jsme se vydali přímo ke včelím úlům, které má na kraji chatové oblasti u Králičiny pan Vlas. Po milém přivítání a ubezpečení, že jeho včelky jsou hodné, jsme si nejdříve vyslechli, z čelo se úl skládá a jaká je práce včelek při jejich cestě za květy. Pak nás pan včelař seznámil s plástvemi, mohli jsme zkoumat nevylíhlá vajíčka v plástvi, prohlídnout si dymák nebo včelí ochranný oblek. Z příjemného dopoledne jsme si odnesli nové a zajímavé poznatky a o žihadlech jsme si naštěstí jen povídali 😊 Po obědě jsme pokračovali ve čtení o Čmeldovi a Brumdovi, při jejichž příbězích jsme se i nasmáli. Odpoledne jsme si vyrobili úl s plástvemi a včelkami z plata od vajíček a také jsme si po dlouhé době zase zazpívali s Jurajem s Kristýnou.

Ve čtvrtek jsme si během svačiny v parku povídali o tom, že je mezinárodní den včel a děti vymýšlely, co by tak včeličkám mohly dát za dárky. Napadlo je natrhat třeba spoustu květinek, najít nějakou extra velkou a krásnou kytku, upéct medový nebo květinový dort, udělat jim barevný úl. No, určitě by včelky měly obrovskou radost :). Po svačině jsme si pohráli v parku a pak jsme se vydali na malou okružní procházku, aby nám vyhládlo na oběd.
Odpolední odpočinek byl opět u knížky s příběhy včelích medvídků, tahle knížka děti zaujala už předchozí den a moc se těšily na pokračování.
Po odpočinku jsme tvořili zapichovátka „včelky“. Zkoušeli jsme jemnou motoriku díky motání vlny na tělíčko včel. Všem to krásně šlo a děti udělaly nádherné včely, které si odnesly s radostí domů.

V pátek si děti odhlasovaly návštěvu dětského hřiště v Pařezině. Zase si pro změnu užívaly lanovky, klouzaček, houpaček, lezení nebo běhání přes lanový mostek. Odpolední čas probíhal u volných her, u odpočívání v houpačce a u dobré pampeliškové šťávy 😊