Týden 24. – 28.5.2021

Žáby, pulci, bruslařky či vodoměrky nebo chrostíci – prostě vodní bezobratlí živočichové, nad kterými jsme tento týden bádali. Začali jsme hádankami, pokračovali jsme bádacími otázkami: „Co myslíte, jak se žije takové žábě? Co žába dělá, aby přežila? Jak se schovává, aby jí nikdo neulovil? Po diskuzi jsme si zahráli hru s vybarvenými papírovými žabkami na žabí schovávanou a pak následovala žabí honička. Po obědě jsme si přečetli příběhy zvědavého štěňátka a odpoledne si děti vyrobily skákací žabku, která loví mouchy.

V úterý jsme se vydali na vodní průzkum živočichů k rybníku Prokůpčák. Za pomocí sítěk se nám podařilo vylovit několik drobných larev, které jsme zkoumali lupami a určovali podle atlasu. Děti měly radost z čehokoliv, co právě vylovily, i když to byl třeba lístek nebo nějaká větvička. Na hladině rybníka nám žáby odskákaly z leknínů do vody, ale bruslařky se nám ukázaly v celé své kráse. Při návratu do školky nás v zahradě čekala Katka S., které jsme pomohli nasypat a urovnat hlínu v záhonku. Připravujeme se totiž na sadbu brambor a fazolí. Příprava svačiny probíhala u listového těsta, ze kterého děti vykrajovaly kolečka, potíraly je kečupem a plnily dle chuti šunkou a vlastnoručně nastrouhaným sýrem. Po překlopení a přimáčknutím těsta k sobě putovali „žabí tlamičky“ do trouby. V mezičase, než se svačina upekla, děti společně kreslily na velký arch papíru život na rybníce. Pak už to ve školce zavonělo a děti si pochutnávaly na svých žabích dobrůtkách 😊

Ve středu, opět vybaveni pomůckami na lovení vodní drobotiny, jsme se vydali do Králičiny. Cestou jsme pozorovali čmeláka, který lítal mezi hluchavkami. Potom jsme se utábořili u lávky přes malý potůček, u něhož jsme vyráběli ze střepů starých květináčů „žabí hotely“, které jsme umísťovali na různá místa u vody a poskytli jsme tak zvířátkům vhodné útočiště. Při každé naší další vycházce na toto místo budou děti zkoumat, zda a kdo jejich domek obydlel. Potom jsme opět lovením síťkami bádali, kteří živočichové v potůčku žijí. Podařilo se nám vylovit larvu chrostíka s jeho domečkem a jiné drobné živočichy, kteří byli zajímaví pro zkoumání. Na břehu děti našly i brouky, které jsme určovali podle atlasu. Při odpočinku děti poslouchaly příběhy Kvaka a Žbluňka, nebo příběh o chrostících z knížky Ferdy Mravence. Odpoledne si děti vyrobily domečky larev chrostíků z ruličky toaletního papíru a tím jsme zakončili dnešní vodní bádání.

I ve čtvrtek nás čekalo putování za vodními živočichy, a tak jsme hned po přivítání na zahradě vyrazili ven. Posilnili jsme se na schodech nad Výmolou, kde nás krásně hřálo sluníčko. Potom jsme pokračovali k rybníku Fabráku, tam jsme z batohu vytáhli nové zkoumací nástroje v podobě uzavíratelného kelímku s lupou a klíč k rozpoznávání vodních živočichů. Párkrát jsme zalovili ve vodě a děti s nadšením pozorovaly drobné živočichy pohybující se pod lupou v kelímku. Pravděpodobně jsme ulovili buchanku nebo berušku vodní :). Kdo už měl dost zkoumání, bavil se házením kamínků do vody, zkoušeli jsme házet i žabky, ale bohužel na břehu nebylo dost placatých kamínků. Z druhého konce rybníka se na nás přišly podívat i zvědavé kachny. Po odpoledním odpočinku se žabáky Kvakem a Zbluňkem jsme šli tvořit ven. Z mraků vykouklo sluníčko a my jsme za pomoci temperových barev, štětců a korkových špuntů vytvořili parádní žáby a ropuchy z kartonu či tvrdého papíru. Pak už se děti rozprchly po zahradě a hrály si na písku, u kuchyňky nebo třeba v trávě.

Páteční dopoledne jsme svačili v lesíku za školkou, kde děti také na dubovém listí objevily vajíčka dubové hálky. Pak jsme si několikrát zahráli hru na hledání žabek a mloka. Děti hledaly ukrytá zvířátka kolem cesty, která nebylo snadné vždy najít. Pak se vyřádily se žabkami v loužích a na chodníku zkoušely ještě jejich vodní obtisky. Závěr vycházky patřil naší louži, která k našemu velkému překvapení byla plná pulců. Takže lovení a zkoumání nebralo konce a všichni jsme si toto bádání na konci týdne parádně užili. Po pohádkách si děti na pracovním listu připomněly životní cyklus žáby. Odpoledne si děti užívaly ještě her se žabkami v lavoru s vodou nebo si hrály s hliněnými kuličkami.