Pondělí 7.5.

V pondělí probíhal ve školce velký úklid, protože všechny naše děti trávily čas s rodinou.

Středa 9.5.

Vzhledem ke státnímu svátku děti začaly chodit do školky až ode dneška. Naším třídenní tématem se stal „Motýl“. V ranním kruhu jsme nejdříve přivítali nového kamaráda Františka, pozdravili jsme se a vyšli na motýlí výpravu ke skalám. Po svačině jsme si u knížky povídali o vývoji motýla. Pak se jimi děti i staly. Navlékly si „motýlí“ křídla vyrobená ze záclony, v atlase si našly motýla, kterým by chtěly být, a už létal v trávě modrásek, žluťásek, babočka paví oko, otakárek fenyklový… Pak si děti na jednotlivá stádia vývoje motýla zahrály. Některé děti letěly jako motýli na naší cestě i dál. Měli jsme s sebou i síťku na motýly, chodily jsme proto zahradami mezi bytovkami a hledali jsme, jestli se nám podaří nějakého toho motýla zahlédnout. Štěstí jsme měli aspoň jednou, kdy se nám podařilo jednoho motýlka chytit do síťky – myslíme si, že to byl bělásek řeřichový. Po obědovém čtení se Zuzkou si děti u stolu ještě motýla vymalovaly, nebo si na pracovním listu procvičovaly grafomotoriku. Po této klidové činnosti měly děti volnou hru. Kluci si hráli na obchod a holčičky na zvířátka.

Čtvrtek 10.5.

Dnešní ráno si děti upevňovaly znalost o vývojovém stádiu motýla tím, že hledaly správné obrázky, které řadily za sebou a pak je vybarvovaly. Po ranním přivítáním jsme se vydali do Králičiny. Cestou jsme obdivovaly květenství kaštanu a pozorovali slepýše, kterého děti objevily v trávě. V Králičině se děti u potůčku opět staly vodními badateli. Nebyli jsme o nic víc úspěšní než při posledním bádání a tak jsme od potoka vystoupali po cestičce a schodech na kopec. Tam jsme si sedli s atlasem motýlů a můr a říkali jsme si, jaký je mezi nimi rozdíl. Dětem jsme také vysvětlily, co znamená slovo mimikry a pak jsme si na ně zahráli. Děti využily suchého spadaného listí, a co by můry, se jím vzájemně zamaskovaly. Splynuly tak s okolím a ptáčci, které je chtěli sezobnout (další část hry), je nemohli najít. Po této hře, která děti velice zaujala, jsme se vydali zpátky do školky. Po obědě Martina četla příběhy z knížek na přání dětí. Pak jsme se opět vrátili k můrám. Některé děti si zkusily můry s jejich nenápadným zbarvením vyrobit. Ve dvojicích nebo samy buď nalepovaly na můru lepidlem různé přírodní materiály, nebo jí vybarvily přírodními barvami. Potom svojí můru schovaly a ostatní je hledaly. Pak ale začalo hřmít a padat první kapky deště. Šli jsme proto do našeho zázemí, kde si děti vykreslovaly omalovánky nebo hrály různé stolní hry. Nakonec přišla jen krátká sprška a my jsme byli zase venku. Na zahradě jsme si házeli s míči. Děti měly radost, že házení a chytání míče zvládají. Tobík s Kryštofem připravili nové ohniště, u kterého se pak všechny děti sešly a zazpívaly si Červená se line záře. Je skvělé, jak si děti samy vymýšlí a realizují hry.

Pátek 11.5.

V pátek jsme začali den uvnitř, kde děti stavěly z hříbkové mozaiky obrázky, které si pak pastelkami přenášely na papír do čtvercové sítě. kolem stolu lítaly pojmy jako větší, menší, podobný a taky jsme přišli na to, že jednodušší než překreslování by bylo mřížky vyfotit. Děti ale překreslování bavilo, a tak na focení nedošlo 🙂 Dopoledne jsme pečovali o naši zahradu – zalévali jsme záhony, koukali, jak co roste a posbírali zase trochu odpadků. Je skoro záhadou, kde se u nás berou. Poté jsme si sestavili motýlí překážkovou dráhu a překonávali ji, důležité bylo nepoužívat křídla (=ruce), aby se motýlům nepoškodila. Pak jsme zkoušeli foukat do různých lehkých papírků a kousků igelitu, jestli poletí jako motýl, ale zrovna bylo bezvětří a tak byli naši „motýli“ pěkně líní. Děti pak vzpomínaly na uplynulé dny a samy si připomněly vývojové fáze motýla. Po obědě četla Zuzka dětem z knih na přání, usnula jen Nikolka. Ve školce byli dnes dva téměř noví kluci, Daník a František, Nella a Pepča se každé obětavě o jednoho z nich staraly, od pomoci s obouváním po vysvětlování toho, jak to ve školce chodí. Byly jsme na holky úplně hrdé :-). Po obědě trávily děti čas zvlášť ve skupinách holky/kluci a věnovaly se různým činnostem. Renča se Zuzkou pak vyráběly nové úchyty pro houpačky, aby se nám snáz připínaly a odepínaly.