Týden 3.-7.5.2021

V pondělí se po dlouhých dvou měsících opět otevřela branka školky. Dopoledne jsme strávili na zahradě a připomínali si školková pravidla a rituály. Oprášili jsme staré dobré hry Cukr, káva, na babu apod. a také jsme objevovali rostlinky a hmyz, který žije a roste na zahradě. Celý den zakončený pletením věnců z pampelišek se nesl v duchu volných her a užívaní si společně stráveného času.

Druhý den jsme se vydali za humna školky, do parku. Tady jsme si tu užívali opět při společných pohybových hrách, děti se bavily na houpačce nebo se skrývaly v keřích. Hodně radosti jsme si užili při tvoření papírových kelímků, které si děti zdobily pastelkami a pak do nich sbíraly poklady, které v parku našly. Kelímky byly plné kamínků nebo květů sedmikrásek, zlatého deště či hluchavek. Květy nás zaujaly nejen barvou a vůní, ale i tím, že se s nimi dá kreslit. Pampeliška v rukách dětí vykouzlila krásné obrázky a také obarvila pylem některým dětem nosík 😊. Po poledním odpočívání při pohádkách si opět po dlouhé době děti samy připravovaly svačinu. S nadšením se pustily do krájení jablíčka a mazání lučiny na lámankový chleba, který zdobily květy sedmikrásky nebo pažitkou a připíjely k tomu jahodové kefírové mléko. Odpoledne si děti vyhrály se poletuchami vytvořenými z větvičky, na kterou byl přivázaný dlouhý pruh látky, nebo vařily dobroty v pískové kuchyni.

Ve středu si děti přály jít na hřiště do Pařeziny, tak jsme se tam dnes vydali. Ze začátku byla největší fronta na lanovku, ale pak si to děti užívaly i na pískovišti, houpačkách nebo klouzačkách a horolezeckých stěnách. Po obědě se děti zaposlouchaly do legračního příběhu o vílách a trpaslících. Pak u stolu vznikl malý malířský ateliér, v němž děti malovaly obrázky na téma „pampelišky v trávě“. Vyzkoušely si malovat nejen dobře známým štětcem, ale i ztvárnit pampelišku obtiskem vidličky. Děti zaujalo i míchání dvou a více barev, takže si malování temperami opravdu užívaly 😊 K odpoledním hrám si děti vybraly míč na kopanou nebo pozorovaly u stromu ploštice.

Čtvrtek byl opět adaptační, protože s námi poprvé byla nová průvodkyně Hanka, a tak jsme si na sebe zvykali a seznamovali se. Posvačili jsme v zahradě školky a přitom si povídali o hmyzu. Pak jsme vyrazili do parku, kde jsme hráli různé hry s míčem. Po poledním odpočinku jsme se vrhli na vyrábění mravenců z plata od vajíček a chlupatých drátků. Odpoledne na zahradě patřilo volným hrám dětí.

Páteční dopoledne jsme strávili v zahradách u bytovek, kde děti tvořily pro maminky k nedělnímu Svátku matek dárek. Bylo jím srdce vystřižené z kartonu a nazdobené květinami, které v přírodě našli. Potom, co si ještě děti užívaly zábavu při válení sudů na travnatém kopečku nebo běháním v terénu, jsme šli k horolezeckým stěnám. Nejoblíbenějším místem tady byla houpačka, kterou pak děti vystřídaly za trhání pampelišek, z nichž si pletly věnečky na hlavu. Po obědě jsme otevřeli opět mini školičku. Děti si na pracovních listech procvičily grafomotoriku a zrakové vnímání. Pak jsme si zahráli hru „hledej zvoneček“ a hru „co se na mně změnilo“. Páteční odpoledne děti zakončily vařením různých lektvarů.