Pondělí 25.2.2019

Pohádkové dny ve školce pokračovaly i v tomto týdnu. V pondělí v ranním kruhu děti podle hádanky poznaly, že dnešní den budeme hrát na Perníkovou chaloupku. Hned u svačiny jsme se pozdravili naší tradiční říkankou, kterou ale děti pohotově a tematicky slovně obměnily: „Mňam, mňam, mňam perníčky si dám“ 🙂 Pak jsme si také rozdělili role, skoro všechny holčičky byly celý den Mařenkami, kluci převzali roli Jeníčka, Martina a Adélka byly dvě ježibaby. Děti ještě chtěly mít ježibaby s kočkami, a tak přibyly ještě role dvou koček. A pak jsme se vydali za doprovodu příjemného jarního počasí po dlouhé zimě opět do Králičiny – hurááá 🙂 A tak jsme si to tu náramně užívali. Nejdříve dětem přišel vhod vyvrácený strom, po kterém chůzi cvičily nejen svou rovnováhu, ale na jeho konci pak kluci postavili perníkovou chaloupku. Samozřejmě nemohla chybět radost z kopečků, ze kterých se vždycky tak rády různě kutálí. Nejlepší zážitek byl asi z kutálení se do hromady starého listí, kterou děti vytvořily. Menší děti byly v hloučku s Adélkou a stavěly si z přírodnin malou perníkovou chaloupku, k ní pec, stromy a dokonce šaty pro ježibabu 🙂 Vůbec se nám nechtělo zpátky do školky, ale čas už nás volal k obědu. Cestou děti ještě probíhaly rákosím a nalámaly si ho do školky.

Brzy po obědě jsme šli hned na zahradu, kde v kroužku na pneumatikách Martina četla pohádku O perníkové chaloupce od J. Trnky. Ale její obsah byl jiný, než jaký tradičně známe, a tak jsme si s dětmi povídali o rozdílech. Potom pod střechou klubovny bylo první jarní perníkové tvoření a svačinka na přání dětí byla kolem ohně. Prožili jsme spolu další z příjemných dnů 🙂

Úterý 26.2.2019

Dnes jsme se nechali s dětmi celým dnem provázet pohádkou O Dvanácti měsíčkách. Už od rána jsme cvičili s kytarou písničku „Měsíce“ od Hradišťanu, kde jsou krásně vyjmenované měsíce i se svými znaky. V ranním kruhu jsme si rozdělili každý jeden měsíc a na tuto píseň vždy ten, kdo představoval onen měsíc, vystoupil do středu a pantomimicky ukázal vlastnost svého měsíce. Děti si přály dnes být v parku, tak jsme jim jejich přání vyplnili.

Po obědě jsme si zopakovali všech dvanáct měsíců a vymalovali si omalovánku měsíců března a dubna a pověděli jsme si, že to jsou dva měsíce, co nás brzy čekají – a co se v nich bude odehrávat s přírodou. Poté jsme si ukázali obrázek stromu, který vypadal každé roční období jinak. A tak jsme si povídali o jaru, létu, podzimu, zimě. A následně jsme si sami vyrobili takový papírový 3D strom se čtyřmi částmi, která každá zobrazovala jedno roční období. Zbytek odpoledne jsme si užívali venku v probouzející se přírodě a hráli různé chytačky 🙂

Středa 27.2.2019

Dnes jsme vyrazili do divadla do Českého Brodu. Už na nádraží jsme si zazpívali písničku „Měsíce“ a pak už jsme si užili cestu do vlakem do Brodu. V divadle jsme se nasvačili a posléze jsme si užili krásné představení „O Dvanícti měsíčkách“. Cestou z divadla i později po obědě jsme si o pohádce povídali. Co tam bylo stejné? A co jiné? A co se nám nejvíce líbilo?

Po obědě jsme si vyrobili a vybarvovali knížečku s 12 měsíci a povídali si, co je na jednotlivých obrázcích. A samozřejmě jsme si popěvovali písničky z divadelního představení a také píseň „Měsíce“.
Pak jsme se šli nasvačit ven, protože bylo moc hezky, a pak jsme střídali venkovní hry a činnosti jako je například hrabání zahrady po zimě, tak i malování a vypracovávání pracovních listů pod modrou oblohou 🙂

Čtvrtek 28.2.2019

Dnešek měl ještě dozvuk pohádky o Dvanácti měsíčkách. Na dopolední vycházku jsme vyrazili na skály, ale protože tam byla jiná školka, skončili jsme v zahradách u bytovek. Obdivovali jsme krásné rozkvetlé žluté talovíny zimní, ale i kočičky, které jsme si natrhali do školky do vázičky. Děti si na kočičky sahaly a popisovaly, jaké jsou (heboučké, jemné)… Bylo tak krásné jarní počasí, že se to nedá ani slovy popsat J Děti si volně hrály a vytvořily si vlastní svět mezi stromy.

Po obědě jsme si vymalovali omalovánku o Marušce z Dvanácti měsíčků a také některé měsíce z knížečky o měsících. A pak už zase rychle ven, protože bylo opět moc hezky. Venku na stole byla velká výstava pohádkových omalovánek a pracovních listů a děti si tvořily to, co se jim zrovna líbilo. A jak jinak než pod modrou oblohou. Venku jsme i svačili a užívali si „opalování“ a pak také běhacích her na dravce a malé ptáčky – a poté i variaci kočky a myšek. Pokračovali jsme v hrabání zahrady a děti si samy nahrabaly na hromadu jehličí, ze kterého si udělaly hnízdo a hrály si na ptačí rodiče a malé ptáčky. Byl to moc krásný den.

Pátek 1.3.2019

Dnešní počasí bylo trochu deštivé, ale ani to nás neodradilo od venkovní vycházky. A protože byl dnes první březnový den, vyrazili jsme na dětské hřiště V Pařezině, které bylo celou zimu zavřené a zrovna dnes mělo být poprvé otevřené. A také že bylo! Hurá 🙂 Děti se okamžitě vrhly na různé atrakce a užívaly si je. U mnoha dětí byl vidět veliký pokrok, protože už jsou větší, a tak třeba zvládaly vylézt tam, kam před zimou ještě nevylezly. Byla to paráda!
Po obědě jsme si po těch výkonech z hřiště udělali siestu, opět jsme si vybírali z různých pohádkových pracovních listů a obrázků a zpívali si k tomu lidové písničky s kytarou.

Po svačině jsme pak vyrazili ven, kde jsme vařili z písku, budovali si domov v prázdné kleci na dřevo, dohrabávali zahradu a na závěr děti pěkně prohnaly tatínka Kryštofa a Zuzky při běhačkách a chytačkách. Jenže teď byl chytaný právě on. Děti byly v sedmém nebi a tatínek to ve zdraví přežil 🙂 Byl to nádherný týden a už se těšíme na ten další, snad ještě více jarnější 🙂