Začátkem týdne jsme se rozpovídali o blížícím se jaru. Při chladném, ale slunečném ránu děti hádaly hádanky o jarních květinkách. Určovaly u nich nejen barvu, počáteční a koncové písmeno, ale řekli jsme si i jejich význam růstu v předjaří. Při hledačce obrázků jsme dokonce některé rostlinky našli v parku růst v trávě. Potom si děti pohrály v keřích, zahrály si na Rybáře, rybičky a vrátili jsme se do zahrady, kde jsme do misek s obarvenou vodou a přírodninami připravovali pokus na další ráno, protože byly hlášeny mínusové teploty. Při poledním klidu jsme otevřeli moc hezkou knížku od S. Čechové František z kompostu a odpoledne děti ještě kontrolovaly své výtvory v miskách a „vařily“ něco dobrého v naší pískové kuchyni.

Úterní mrazivé ráno děti zkoumaly ve svých miskách, co se stalo s vodou. Byli jsme rádi, že se nám na začátku března pokus povedl, protože letošní zimní měsíce nám to svou vyšší teplotou nedovolovaly. Protože už nám začal nový měsíc, řekli jsme si k němu pranostiku. Potom si děti podle obrázků zopakovaly názvy jarních květinek a řekli jsme si básničku o sněžence, kterou si děti nakonec ztvárnily. Ráno sice bylo mrazivé, ale dopoledne už nám příjemně hřálo sluníčko, které jsme si užívali při hrách v parku. Při poledním odpočívání jsme otevřeli moc hezký příběh o ježkovi, po kterém všechny čekala opět samostatná příprava svačinky. Tentokrát si děti mazaly na lámankový chléb lučinu, a kdo chtěl, mohl si ještě navrch dát šunku. V nabídce byla i zeleninová bedýnka, ze které si děti vybraly, na co měly chuť nebo dokonce ochutnaly něco nového, jako například salát pak choi, kdo ještě neznal. A pak se děti plny nové energie rozeběhly opět do zahrady hrát si svoje hry.

I středeční ráno bylo mrazivé, ale slunečné. Zahráli jsme si s dětmi hudebně pohybovou hru na jarní květinky a pak jsme šli na procházku k horolezeckým stěnám, kde jsme se i nasvačili. Poté jsme zahájili velkou jarní detektivku. Děti dostaly do rukou kartičky se symboly jara, které začaly hledat. Děti coby detektivové s lupami se rozeběhly do všech stran a začaly nadšeně hledat jaro. Za každý nalezený symbol si pak nalepily samolepku. Děti tak našly sněženky, už některé nově rašící pupeny, nový trs trávy, zaposlouchaly se do jarního zpěvu ptáčků nebo objevily kočičky, které si nakonec některé děti i ztvárnily pomocí větvičky a chlupatých drátků. Bylo to skvělé jarní dopoledne plné nových jarních poznatků a objevů. Kartičky si pak děti uložily do batůžků a budou si je nosit dál na naše vycházky pro hledání dalších symbolů jara. V odpoledních hodinách se některé děti pustily do jarních pracovních listů, jiné zas trávily čas tradičními hrami na pískovišti, u kuchyňky nebo na odrážedlech.

Čtvrtek nás přivítal slunečným počasím, a tak jsme se nasvačili v zahradě na špalkách. Následně jsme se vydali na výpravu k Výmole za kostel. Po cestě jsme jako detektivove hledali projevy jara a objevili pěnu na Výmole. Děti prostředí natolik učarovalo, že jsme se vydali na druhý břeh na dřevěné hřiště, následně stezkou kolem rybníka a přes nádraží zpátky do školky. Cestou jsme objevovali dřevěné hrací prvky i rozbíjeli led. Po odpočinku se někteří pustili do výroby ptáčků, kteří nás i tento den svým cvrlikáním doprovázeli na cestě.

V pátek ráno jsme se sešli u sítě s velkým formátem naší detektivní hry, abychom si zopakovali, co jsme už v jarní přírodě objevili. A protože každým dnem už je slyšet ptačí cvrlikání, vyrobily si děti i dnes dopoledne ptáčky, kterým také nastává období hnízdění. Pak jsme se vydali na procházku, nejdřív parkem, kde děti našly bledule, jejíž objev si hned poznačily v kartičce. Pak jsme šli lesíkem, při tom jsme poslouchali a pozorovali ptáčky a došli jsme opět k naší louži, u které bylo zase co zkoumat a zkoušet, protože byla zamrzlá. Odpoledne si děti ke hře vybraly modelínu a hru na schovku. 

A v dalších dnech budeme v hledání jara pokračovat, tak jsme zvědaví, co nám příroda ukáže tentokrát 😊.