Čtvrtek 25.5.2017

Dnes jsme vyrazili na hřiště mezi zahradami. Dlouho jsme tam nebyli, tak si to děti znamenitě užívaly. Kdo zrovna nebyl na prolejzačkách či klouzačce, sledoval Pavlu, jak vyrábí z dlouhé trávy, kterou nasbírala po cestě, a provázku, travní panenky. Stihla vyrobit jen pro tři děti, ale není všem dnům konec, příště můžeme vyrábět dál klidně i ve školce, trávy je všude dost. Cestou zpátky děti zkoušely šplhat do stráně u silnice. Některé potřebovaly pomoci, jiné ne. Odhodlání však bylo veliké. Trénujeme tak pod dohledem motorické dovednosti, které se jinde jen tak nevyzkouší. Po obědě a odpočinku přivezla Tobíkova mamka podložní hlínu, takže se mohly zasázet některé sazeničky rajčat aj.. Příští týden nás čeká k zasazení ještě dýně a cuketa. Byl to fajn týden. (Autorka: Pavla)

Středa 24.5.2017

Dnes jsme byli od rána venku, protože bylo krásně teplo. Před ranním kruhem jsme chvilku utěšovaly děti, kterým se nechtělo od maminek a tatínků, ale potom už jsme vyrazili ven. Dnes jsme jsme se v rámci ranního kruhu soustředili na to, jakou má kdo náladu. A potom jsme už vyrazili do pololesa. Tam jsme se po svačině vrhli na naši oblíbenou hru s barevnými víčky. Děti dostávaly úkoly, ať přinesou konkrétní počty konkrétních barev – a pak jsme to spolu počítali. Rozšiřovali jsme si tím předmatematické kompetence. Po příchodu do školky, obědě a odpočinku, jsme si na zahradě užívali nově přivezeného písku. A nejen to. Pavla vykopala společně s pomocí dětí díru, do které nasbírali a naházeli šišky. Vznikl nový venkovní záchůdek, kam děti mohou chodit čůrat, když jsou venku. Udělali jsme kolem něj kruh a zazpívali mu písničku. Teď už všichni víme, kam se má chodit. (Autorka: Pavla)

Úterý 23.5.2017

V úterý do školky dorazil Bertík, Jonášek, Josefínka, Emička, Davídek a Honzík. Celé dopoledne jsme znovu věnovali práci na záhonech. Bylo potřeba vytrhat spousty trávy a kořenů. Děti pracovaly s motyčkou, hráběmi a plevel nosily na kolečko. Záhonky jsme připravili na dosypání hlínou. Během zahradničení stihl Honzík s Bertíkem sbírat šišky a tvořit z nich obrázky. Emička, Jonášek a Pepča si zase prokládali práci malováním. Pak už byl čas oběda. Uklidili jsme na své místo pracovní načiní a hurá domů…(Autorka: Zuzka)

Pondělí 22.5.2017

V pondělí jsme se už od rána scházeli venku. První dorazil Bertík, Patriček, Matýsek, Honzík, Josefínka, Jonášek, Ben, Tob, Kryštof, Zuzka a Emička. Ještě jsme chvilku čekali na velkého Páťu, ale nedorazil, tak jsme vyrazili přímo přes park do lesa, tam jsme si založili základnu s občerstvením a pustili jsme se do „úklidu“ lesního domečku. Kluci měli hrábě a lopaty, tak si vyčistili příchodovou cestu k domečku a postavili společně krásné lesní stavení. S menšími a novými dětmi jsme zatím zkoušeli postavit domeček pro mravence a uvařili jsme guláš v hrnci z pařezu. Pak ještě děti stihli s Josefem udělat výpravu kolem lesa a už byl nejvyšší čas vrátit se na oběd. Ten jsme také zvládli venku. Po obědě jsme nachystali koberce na odpočívání a při čtení pohádek jsme se krásně vyhřívaní na sluníčku. Po načerpání nových sil nás čekal náročný úkol – připravit záhony na pěstovaní zeleniny. Zatím se podařilo vytrhat trávu a další dny budeme pokračovat. (Autorka: Zuzka)

Čtvrtek 18.5.2017

Dnes s námi byla ve školce paní učitelka, která přišla na pohovor. Takže jsme se jí všichni hned ujali a ukazovali, jak to v naší školce vypadá. Po ranním kroužku jsme vyrazili směr město. Dnes bylo 12 dětí, tak už to byla mela. Ale zvládli jsme to dobře, děti už přesně ví, že mají zastavovat. Chvilku jsme pozorovali cestou vlaky a pak už jsme zamířili do „staré školky“. Chtěli jsme vidět, jak budova vypadá rok potom, co jsme ze staré školky odešli. Velkou Zuzku to navíc hodně zajímalo, kde kdysi byla školka. Když jsme k ní došli, vyklízelo se z celé budovy vše nepotřebné. Pavla měla staré klíče, které pasovaly do zámku, takže jsme se šli podívat až dovnitř do místnosti. Tobík s Patrikem školku poznali a měli z toho velikou radost. Na památku jsme si ze školky odnesli ještě tetou Luckou Hájkovou vyrobené krmítko s ptáčky, které jsme tam při stěhování zapomněli. Byla to veliká nostalgie. Pak jsme se nasvačili v altánu u školy, kde měly tělocvik školní děti – a hurá zpět do školky. Bylo už veliké teplo, tak cesta do kopce byla dosti náročná. Cestou tam i zpět jsme procvičovali barvy a tvary na novém chodníku, počítali jsme vagóny vlaků a určovali jejich barvy. Tím jsme procvičovali předmatematické znalosti. (Autorka: Pavla)

Středa 17.5.2017

Dnes jsme v hojném počtu dvanácti dětí vyrazili směr skály. Zkoušeli jsme po cestě držení za ruce a docela nám to šlo. Víme, že když budeme potřebovat jít kolem silnice ve velké skupině, tak to zvládneme. Ke skalám jsme ale nedošli. Utábořili jsme se na starém železném hřišti mezi bytovkami. A tady bylo opravdu co dělat! Kromě lezeckých motorických schopností děti procvičovaly týmovou spolupráci, kdy hromadně vozily jednoho kamaráda na šlapacím traktůrku. A poté procvičovaly zase jemnou motoriku tím, že trhaly sedmikrásky s co nejdelším stonkem, aby Pavla mohla uplést věneček. Potom jsme vyrazili do školky, kde jsme u oběda cvičili komunikační a sociální kompetence tím, že jsme si zkoušeli neskákat do řeči a nechávali mluvit vždy jen jednoho. Odpoledne jsme si užívali na zahradě volnou hru a stavění veledíl na souši i v písku. (Autorka: Pavla)

Úterý 16.5.2017

V úterý jsme začali den venku, nejprve přišel Bertík a obsadil houpačku, pak Pepča, které se po krátké hře na písku začalo stýskat po mamince, tak jsme vymýšleli trochu nepravděpodobné pohádky, třeba o koni, který chtěl přeskočit patnáctipatrový panelák. Když dorazili i Honzík, Emma a Davídek, vydali jsme se společně s Davídkovou maminkou na hřiště. Honzík pomáhal tlačit kočárek, ve kterém se vezl Davídkův bráška, ostatní děti pak upoutal motor červené Felicie, do kterého nás pan majitel nechal nahlédnout. Na hřišti pak děti svačily, skotačily a snažily se nahlédnout do kurníku na sousední zahradě, který je upoutal hlasitým kvokáním a kokrháním. Po příchodu do školky jsme se venku najedli, květáková polévka slavila u dětí překvapivý úspěch. (Autorka: Renča)

Pondělí 15.5.2017

V pondělí jsme zůstali na zahradě školky, protože přišli instalatéři, aby nám opravili potrubí. Nejprve si děti s Josefem povídaly u ohně, pak jsme stavěli společně hrad z písku. Také jsme vyndali houpačky a vozidla z kůlny. Pepče, která byla ve školce podruhé, se stýskalo po mamince. Všichni nakonec hráli hru na vodopády na děrovaném schodišti školky. Odpolední pobyt venku se točil kolem houpačky, pískoviště, zpívání Tygra a Krokodýla, oblíbených písní Bena a Toba. Pak jsme si ještě zahráli oblíbenou hru „Jdeme lovit lva“, objevili u záhonku s kvetoucími jahodami klubko žížal a pak už byl čas se rozloučit. (Autorka: Renča)