Pondělí 1.4.2019

Dnes bylo 1. dubna – aprílový den 🙂 A to bylo hned po ránu legrace. Každý se snažil jeden druhého nějak „napálit“. V souvislosti s tímto dnem jsme si také řekli o aprílovém počasí, které nás může v tomto měsíci potkat. V ranních hodinách jsme také společně s prvními dětmi, které přišly do školky, hledali odpovědi na otázku: „Jak rostou kytičky?“, ve stejnojmenné obrázkové knížce s otvíracími okénky, kterou nám zapůjčila Elenka. V ranním kruhu na zahradě jsme zaktualizovali naší velkou jarní detektivku a zjistili jsme, že jsme již našli hodně věcí v přírodě, ale že je potřeba hledat nebo uskutečňovat ještě další pátrání 🙂 Pak jsme šli do parku, kde kromě volného pohybu a her si děti zahrály na ruměnice, na kočku a ptáčky a na schovávanou.

Po obědě Martina nejdříve četla na přání dětí komiks z Mateřídoušky a potom se děti zaposlouchaly nejen do příběhů o Moraně. Některé děti ji hezky nakreslily a v odpoledních hodinách jsme si jí také vyrobili a připravili jsme si jí tak na čtvrteční uskutečnění pohanské tradice. Potom Martina pomohla Lotce a Stázince vyrobit malou Moranku, kterou pak také budou moci hodit do vody. Takže už se těšíme, až se zimou už opravdu rozloučíme.

Úterý 2.4.2019

Dnes bylo od rána moc krásně, a tak jsme hned po svačině a ranním kroužku (ve které jsme se učili písničku „Hřej sluníčko, hřej“, kterou si zazpíváme při vynášení Morany ve čtvrtek, vyrazili na hřiště do Pařeziny. Děti chtěly už po cestě na hřiště hodně běhat, a tak jsme trénovali start od lampy k lampě. „Ke startu, připravit, pozor, teď“. Často se stávalo, že někdo vyběhl dříve, tak Pavla start zastavila a běželo se znovu. Postupně děti už startovaly všechny v jeden čas. Na hřišti bylo veselo a živo, trénovali jsme jízdu na lanovce (dokonce i děti, které to ještě neuměly, dnes sebraly odvahu a společně jsme trénovali nasedávání a jízdu).

Po obědě jsme si pustili pohádku Chaloupka na vršku, kde se vynášela Morana a také video jedné kolegyně z lesní školky, jak se u nich vynášela Morana. S dětmi se se soustředili na písničky a říkadla, která se přitom zpívala a hromadně hlásala. Řekli jsme si, že podobný průvod nás čeká ve čtvrtek s Moranou, kterou děti začaly s Martinou vyrábět. Bylo krásně, a tak jsme vyrazili ven, kde jsme se společně nasvačili. Po sváče jsme s dětmi malovali Morenu. Děti dostaly předlohu a měly Moranu – zimu – dokreslit podle toho, jak ji vnímaly. Poté jsme si o jednotlivých obrázcích povídali a svoje Morany popisovali. Po zbytek odpoledne jsme seli a zalévali pšenici, která nám snad do Velikonoc vyroste a uděláme si s ní krásnou výzdobu.

Středa 3.4.2019

Tak to byl den pro plánovanou návštěvu v ZŠ Úvaly u paní učitelky Březkové ve třídě 2.B. Paní učitelka nás po přivítání provedla šatnami a zavedla nás do své třídy, kde nás v kruhu přivítaly druháčci. Potom si naše děti jednotlivě vybraly místo u kamarádů v lavici, kde s nimi pracovaly na téma veršované pohádky Princeznička na bále. Děti si také vyzkoušely počítání na interaktivní tabuli a potom nás zavedli do školní čítárny, kde se všechny děti uvelebily v polštářích a poslechly si krátké pohádky od paní učitelky. Zde jsme se zároveň společně rozloučili a vydali jsme se zpět do školky.

Po obědě jsme si povídali o rozdílech mezi soukromou školou Heurékou a státní školou, co kde koho zaujalo a do které školy by chtěly chodit a proč. Potom si děti vybraly ke čtení příběhy o zaječici Biance, u kterého si kreslily. V odpoledních hodinách si děti hrály na pískovišti na kuchaře, využívaly ke svým hrám odrážedla, hrály si u svého domečku z větví a pomáhaly tvořit korále ze šnečích ulit pro Moranu.

Čtvrtek 4.4.2019

Čtvrteční ráno nejdříve patřilo objevu Kryštofa, který přinesl odlouplou kůru, na které jsme viděli spoustu cestiček od kůrovce, které byly pro nás zajímavé svým netradičním vzorem. A potom jsme se začali připravovat k pokračování starodávného pohanského zvyku – vynášení Morany. Po naložení Morany do vozíku jsme si řekli v kruhu říkadlo, které jsme si celou cestu za doprovodu flétny zpívali až k lávce přes Výmolu, kde jsme při házení Morany do vody říkadlo o rozloučení se zimou zazpívali naposledy. Morana i přes to, že bylo v potoce málo vody, s naší pomocí po vodě odplula a s ní i vše špatné včetně studeného počasí. A dle tradice jsme si na přivítání barevného a veselého jara vyrobili tzv. letečko. Byla to zelená větvička, kterou si děti ozdobily barevnými proužky krepového papíru a ve školce ji některé děti ještě dle tradice přizdobily vyfouknutými vajíčky. Po cestě kolem Výmoly nás také provázely žluté květy orseje a vůně trnek. Jaro se sluníčkem bylo všude kolem nás a my si ho tento krásný den s nádechem tradice užívali.

Pátek 5.4.2019

Dnes ráno jsme opět vyrazili na keramiku. Nebylo nás tolik jako obvykle, protože několik předškoláků bylo dnes na zápisu do 1. třídy. Velká to událost, na kterou jsme se v minulých týdnech snažili společně připravit. Na keramice jsme dnes vyráběli velikonočního beránka s vlnou. Už se moc těšíme, až budou hotoví 🙂

Po obědě jsme s dětmi, které ve školce nebyly v úterý, sázeli a zalévali pšenici. A také jsme ji pozorovali. A už jsme viděli, jak ze semínka vyrůstá něco malinkého bílého. Kořínek. A tak jsme si k tématu pustili video, jak klíčí různá semínka v půdě ve zrychlené podobě. Byli jsme tím všichni úplně fascinovaní a povídali jsme si o tom, co je kořínek, stonek a listy – a rozpoznávali klíčící semena (fazole a žalud aj.). Odpoledne jsme strávili prohlížením knížek o jaru a Velikonocích, četli jsme si z nich básničky a pohádky. Děti se také věnovaly volné hře a oblíbenému houpání na houpačce.