Pondělí 8.4.2019

První den v týdnu jsme začali otázkou: „Co si představuješ, když se řeknou Velikonoce?“ A tím jsme si zároveň uvedli téma pro příštích čtrnáct dní. A protože k velikonočnímu času patří také setí semínek, zahráli jsme si kromě tradičního pozdravení pohybovou hru „Vstávej semínko holala“. Potom jsme se vydali na procházku do lesíka za státní školkou. Cestou jsme samozřejmě pozorovali, co je nového v přírodě. Tentokrát si děti všimly, že už je vidět hodně pampelišek J V lesíku si pak děti začaly vyrábět větvánky. To aby větvánek, který donesla Martina, měl také své kamarády. A věřte, že už teď není rozhodně sám 🙂 Děti si samy našly kus nějaké větvičky, ze které nožíkem odkryly kůru na obličej, který pak domalovaly fixou a najednou větvičky ožily. Představivost a tvořilost dětí nebrala konce 🙂  Ve školce pro větvánky děti dokonce postavily ze dřeva dům s pokojíky a park. Byla to vlastně taková malá vesnička „Větvánkov“.

Po obědě si děti poslechly příběh z knížky Pařezová chaloupka Křemílka a Vochomůrky „Jak zasadili semínko“ a potom si vybraly úvodní příběh z knížky Zahrada od J.Trnky. Po duševní potravě se skupinka dětí přesunula k našemu záhonku, do kterého zasely semínka zeleniny. Děti při tom jmenovaly, co vše rostlinka potřebuje, aby vyklíčila a jak se o ní budeme starat. Takže jsme semínka zaseli, zalili, a budeme doufat, že se nám urodí a budeme ochutnávat 🙂

Druhá část odpoledne měla větší nádech Velikonoc. To děti sely semínka do skořápek naplněných mokrou vatou a ukládaly je do obalů od vajíček, ve kterých ještě tvořily slepičky. A společně jsme si také dali do sklenice s vatou několik fazolí pro pozorování vývoje rostliny. Den pomalu končil, a děti s větvánky plné zážitků odcházely s rodiči domů.

Úterý 9.4.2019

Dnešní den jsme ráno začali se sudoku s barvami. 4 děti už dokázaly vyplnit celou tabulku a logicky domýšlet barevné řady. Když dorazili ostatní, zazpívali jsme si v kruhu píseň, která přivolává sluníčko, a vydali se na skály. Bylo krásně a my si užívali jarní květy, cestou jsme jich hodně pojmenovali. U skal děti kromě lezeckých dovedností obdivovaly doslova pole fialových hluchavek a několik jich pomohly Pavle nasbírat do školky na odpolední aktivitu.

Po obědě jsme si povídali o tom, že na polích už poskakují zajíci – a jak to, že je to vlastně možné, když v zimě byli někde zalezlí. A tak jsme si z ruličky od toaletního papíru takového zajíčky vyrobili. Výroba byla trošku složitější, ale všichni zajíčka zvládli dokončit a radovat se z něj.

Pozdnější odpoledne bylo ve jménu malování rostlinkami, které děti s Pavlou nasbíraly na dopolední vycházce. Zjistili jsme, že fialová hluchavka maluje na bílý papír fialově, pampeliška žlutě a stonek zeleně 🙂

Středa 10.4.2019

Ráno jsme nejdříve pozorovali semínka řeřichy a fazolí, která jsme zaseli v pondělí, a potom jsme se vydali na vycházku do Králičiny. Tady se nám naskytla skvělá příležitost vidět další jarní rostliny – Sasanku hajní a Sasanku pryskyřníkovitou. A Kryštofovi, stejně jako u Výmoly, se tady podařilo objevit další rostlinku – Podbílek šupinatý. A Králičina je samozřejmě i parádní příležitostí pro pohyb v terénu. Děti říkají, že jim chybí klouzačka a tak si jí tady v kopcích užívaly dosytosti 🙂

V odpoledních hodinách jsme si povídali o čtvero ročních obdobích a při třídění obrázků na kartičkách si je děti zopakovaly. Potom jsme si zahráli oblíbené pohybové hry – hru Na schovávanou a Cukr, káva, limonáda. Ke svým volným hrám využívaly kryt z větví a pískoviště.

Čtvrtek 11.4.2019

Dneska děti zjistily, že semínka začala klíčit, a zalily je pomocí pipety. Při svačině jsme se domluvili, že dnes půjdeme na hřiště do Pařeziny. Cestou děti závodily na chodníku od lampy k lampě, a tak jsme tam byli za chvíli. Děti si jako vždy na hřišti užívaly na houpačkách, lanovce, pískovišti nebo provazových prvcích. Po obědě Martina četla na přání dětí Micky Mouse, při kterém si děti zopakovaly význam slov „vně“ a „uvnitř“. Potom si vyslechly pohádkový příběh o tykvích, kterým jsme se teoreticky připravili na odpolední setí semínek dýní.

Terka nám totiž připravila záhon, donesla semínka a děti je pak do hlíny zapravily a zalily. Malí zahradníci samozřejmě nezapomněli ani na zalití semínek ve vedlejším záhonu.

Odpoledne jsme také s dětmi vyráběli jarní ptáčky, kteří pak odletěli s dětmi domů 🙂

Pátek 12.4.2019

Dnes jsme hned ráno vyrazili do Českého Brodu do divadla na pohádku „Nápad myšky Terezky aneb o zlé koze“. Divadelní představení jsme si moc užili a těšili se do školky na skvělý oběd, palačinky s marmeládou. Jenže se stalo to, že vlak, kterým jsme měli jet, vůbec nejel, a tak jsme skoro hodinu čekali na nádraží, až se dostaneme do Úval.

Bylo to čekání trošku mrazivé, v pátek totiž vůbec nebylo teplo. Tak jsme se šli schovat na chvilku do čekárny. Každopádně vytoužených palačinek jsme se dočkali a chutnaly nám o to víc, když jsme se na ně tak dlouho těšili 🙂

Po obědě jsme si přečetli knížku o velikonočních svátcích a pak už jsme se rychle vrhli na výrobu barevných housenek jakožto symbolu jara a znovuzrození. Povídali jsme si o životním cyklu motýla a vyráběli při tom veselé barevné kolíčky.

Chladné odpoledne venku jsme si zpestřili hrou na dravce a ptáčky a také hrou „mysli si zvíře“, kdy jsme procvičili mozkové závity a logické uvažování. Byl to krásný týden a už se moc těšíme na ten další – velikonoční.