Pondělí 18.3.2019

Dnešní den jsme začali tím, že jsme si podle atlasu připomněli názvy jarních rostlinek, a které z nich jsme již viděli a máme je zapsané v našem seznamu. Také jsme si řekli, že budeme pokračovat v naší jarní detektivce, to také znamená, že budeme mít oči a uši pořádně otevřené 🙂 Pak jsme se sešli na zahradě při našem ranním rituálu. Tentokrát s klacíkem v ruce, kterým jsme odříkávaly říkanku, nebo kreslily kruhy do hlíny (na procvičení hrubé motoriky) a také posloužil k přeskakování.

Potom jsme na přání dětí šli do parku. Zde si děti ke svým volným hrám obsadily oblíbené keře, hrály si na herních prvcích nebo si malovaly klacíky obrázky do hlíny. Děti také u jednoho keře objevily fialky, které pak hledaly v atlase a připsaly je do našeho seznamu jarních květin. A nezůstalo jen u fialek, v parku děti našly i sedmikrásky.

A po obědě jsme měli malou narozeninovou párty. To jsme „slavili“ Mariánkovy narozeniny – s přáním, s písničkou, s potleskem a s muffinkami 🙂 Potom Martina pokračovala ve čtení příběhů z knížky Jde sem lesem, kde zrovna malý Toník zakopl o bludný kořen – a to bylo kolem toho moc povídání a otázek 🙂 Bylo také moc hezký, jak Elenka, která příběh zná, zapojovala kamarády do příběhu svými otázkami. Někdy řekla, jak se příběh bude vyvíjet dál, někdy nic neprozradila… A při tom čtení a povídání si děti ještě stačily kreslit, třeba obrázek pro Mariánka.

Odpolední svačinu jsme si dali opět kolem ohniště. Potom děti měly volnou hru, po které jsme si společně zahráli Na rybáře a rybičky. Tento den jsme zakončili hrou „Jdi a najdi“, ve které děti vymyslely, co na zahradě budou hledat a to také pak donesou na určené místo označené křídou.

Úterý 19.3.2019

Úterní den nám začal s omalovánkami na téma čáp. Dětem jsem dala na výběr ze tří čápů – jeden byl z kytiček, druhý s miminky a třetí byl klasický. Byla jsem překvapená že se dětem nejvíce líbil ten klasický. Po svačině jsme šli ven. Děti chtěli zůstat na zahradě, tak jsme celé dopoledne hráli různé hry, kluci si postavili restauraci a bar, kde nám prodávali všelijaké dobroty.

Po obědě jsme si společně četli. Protože byl ráno takový úspěch s čápy, tak jsme se rozhodli, že budeme tvořit čapí hnízda – buď na velikém komíně, který by si děti vyrobili s malých cihliček z papíru a nebo jen hnízdo, které si mohli vytvořit z krepového papíru a nebo z přírodnin, které jsme nasbírali na zahrádce. Po svačině jsme se rozdělili na dvě části. Jedná část byla se mnou uvnitř a druhá část šla s Terkou ven. Den jsme si společně moc užili.

Středa 20.3.2019

První jarní den! Venku svítilo sluníčko a my si v ranním kruhu povídali o jarní rovnodennosti, a o tom, že „člověk při probuzení otevírá oči, strom otevírá větve“. A pustili jsme se do bádání. Hned na zahradě jsme si prohlédli pupeny na větvičkách břízy, přidali jsme k nim pozorování pupenů u Zlatého deště, a všech keřů, kolem kterých jsme šli parkem. Zkoumali jsme jejich velikost, tvar a barvu. V parku jsme se zastavili i u dubu, kde si děti hrály na veverky a nasbíraly spoustu žaludů.

Pak jsme pokračovali do lesíka za státní školkou, abychom se podívali, jak to tam vypadá po dřevorubecké práci. Děti hned zkraje nadchly klády z poražených stromů, po kterých lezly. Pak jsme zkoumali naklíčené žaludy a zahráli si opět hru „Jdi a najdi“. Po obědě Martina pokračovala ve čtení příběhů o malém Toníkovi, který zabloudil v lese. Potom se ze školky stal malý malířský ateliér, ve kterém děti temperovými barvami malovaly Zlatý déšť. Vznikly krásné originální obrázky 🙂

V odpoledních hodinách s námi ve školce byla i Terka, se kterou jsme společně připravovali záhony pro výsev semínek a sadby zeleniny. Při práci s hlínou jsme pozorovali žížaly a mnohonožky. Byl to krásný jarní den 🙂

Čtvrtek 21.3.2019

Tento den jsme jeli na naplánovaný výlet do divadla na pohádku „Jak se Honza učil čarovat“. Představení bylo kouzelné, melodické, veselé i napínavé. Děti odcházely z divadla nejen radostné, ale i obohacené o bližší porozumění složitému světu dospělých v jeho lidských podobách.

Cestou zpět od nádraží jsme pozorovali jarní přírodu. Za ploty zahrad jsme viděli krásně rozkvetlé narcisy nebo rozkvetlý strom. Po obědě si děti hrály na pískovišti, kde něco dobrého vařily, stavěly si domeček z pneumatik nebo si hrály všelijaké honičky.

Pátek 22.3.2019

Páteční dopoledne standardně patřilo keramice. Děti dnes hlavně používaly barvy na vybarvování svých výrobků. Takže bylo stále slyšet: „ prosím žlutou, červenou, bílou… „ Děti se na svoji práci soustředily, a proto věřím, že po „upečení“ se budou moci pochlubit opět krásnými výrobky. A i tady, před domem dětí si všimly rozkvetlých kytiček. Jmenovali jsme krokusy, rozkvétající hyacinty a opět jsme obdivovali žluté květy narcisů, kterých je v tomto období všude plno. V odpoledních hodinách převládala volná hra dětí.