Pondělí 13.1.2020

S novým týdnem jsme začali povídání o novém tématu „Zdravý životní styl“, který nás bude provázet dalšími lednovými dny. Dnes v ranním kruhu děti odpovídaly na otázky týkající se výživy: „Jaké jídlo máte rádi?“ „Je to, co máte rádi, zdravé?“ Odpovědi jsme pak společně rozšířili u obrázků, které děti vybarvovaly a třídily na zdravá a nezdravá jídla. Bavili jsme se také o tom, co by se stalo kdyby… Kdybychom jedli stále nezdravě, kdybychom jedli jen sladká jídla? Na vycházku jsme se dnes vydali do lesíka za státní školkou, kde jsme zpozorovali změnu prostředí. Tam, kde dříve bylo místo zarostlé akátovými keři, že se jimi ani projít nedalo, jsme se najednou ocitli na holé pasece zase mezi stromy a pařezy. A protože tam ještě zůstaly hromady ořezaných akátových větví, „nabídli“ nám skvělou příležitost pro hru na schovávanou. Odpoledne jsme na velkém kartonu vybarvovali potravinovou pyramidu, se kterou budeme během týdne dál pracovat. A kdo chtěl, namaloval si ještě další obrázky.

Úterý 14.1.2020

Po svačince jsme si zacvičili s říkankami. A jelikož se bavíme o zdravých potravinách, zacvičili jsme si s říkankami o mrkvi a o bramboře. Na procházku jsme se vydali ke skalám, kde měly děti za úkol hledat různé potraviny a dělit je na zdravé a nezdravé. Cestou zpět do školky jsme ještě využili hezkého počasí a pohráli si na hřišti mezi bytovkami. Polední klid patřil četbě z knížky Čí jsou to stopy s příběhem „Kdo našel mrkvičku?“, a potom vystřihování zdravých i nezdravých jídel z letáků, které děti lepily na připravenou potravinovou pyramidu. Odpolední čas děti trávily na pískovišti stavěním různých hradů nebo s bábovičkami. Také si hrály na draky, chodily po cestičce ze dřeva a počítaly, jak je cesta dlouhá. Nakonec vymyslely hru na moře a pláž – opalovali jsme se a plavali jsme v moři. Parádní nápad na hru.

Středa 15.1.2020

Ráno jsme si vytvořili opičí dráhu, kde jsme si procvičili rychlost, hbitost i týmovou práci. A také jsme si zahráli pohádku O velké řepě, což se dětem moc líbilo. Na procházku jsme vyrazili do lesíka za školkou. Aby byla cesta zábavnější, skákali jsme po pravé, pak po levé noze nebo snožmo a děti vymyslely závod na čas. Také jsme viděli pracovat pána z technických služeb a ochotně nám vysvětlil, jak se zachází s křovinořezem, jak je to těžké a jak se to startuje. Všechny děti zaujatě poslouchaly a kladly zajímavé otázky. V návaznosti na zdramatizování pohádky O řepě jsme si při poledním klidu tuto pohádku ještě společně převyprávěli a přečetli jeden příběh z knížky Ledové království. Potom si děti na pracovních listech s ovocem procvičovaly zrakové vnímání.  V odpoledních hodinách jsme se sešli s Maruškou u písniček od Z. Svěráka a zahráli jsme si novou pohybovou hru s míčem „Polívka se vaří“.

Čtvrtek 16.1.2020

Čtvrteční mrazivé ráno jsme opět, jako každý jiný den, pozorovali, co se děje s barevnou vodou v našich miskách. Pak jsme se sešli jako obvykle u svačiny. Tentokrát byl navíc v nabídce domácí ovocný džus od Pepči a kysané zelí se špenátovými muffiny od Loty. Obě se ujaly servírování a my si moc pochutnávali na těchto vitamínových dobrotách. Zdravé a nezdravé jídlo se dětem do podvědomí promítlo další činností, kterou bylo rozlišit a nalepit potraviny na obrázkách tak, aby nakreslená holka nebo kluk byli hubení nebo tlustí. Potom jsme se vydali na exkurzi do obchodu se zdravou výživou, kde nejen děti viděly, které potraviny tu lze koupit, ale také jsme si zakoupili pytel kukuřičných křupek a pak jsme si na nich pochutnávali. Odpoledne jsme díky příznivému počasí mohli opět malovat venku, tentokrát jsme si vytvořili razítka z brambor a každý podle své fantazie tvořil obrázky. Také jsme poznávali ovoce a zeleninu podle hmatu, s čímž děti neměly sebemenší problém a vše ihned rozpoznaly.

Pátek 17.1.2020

Páteční den jsme pobývali na zahradě. Pro zahřátí jsme hráli všechny možné pohybové hry, které děti vzpomněly. Klidovou činnost věnovaly tvoření nových barevných obrázků v miskách, vařily v pískové kuchyni nebo stavěly domečky ze dřeva. Pozorovali jsme také náš nový pokus s klíčením luštěnin, u kterého děti zjistily, že semínka do druhého nabobtnala. A pak došlo na ochutnávání ovocných džusů a mléčných koktejlů, které jsme společně připravili.  Nakrájeli jsme ovoce, které se nám za celý týden sešlo od rodičů, a rozmixovali ho v mixéru, který dnes přinesla Terka. Odpoledne jsme na stromech pozorovali hrdličky nebo jsme si užívali pohybových her.