První  týden ve školním roce 2019/2020

Náš vstup do nového školního roku byl trochu deštivý – to nám asi pršelo štěstí do celého roku 😊. Pak možná někdo přišel s trochou dětské obavy, která se ale za chvíli vytratila a zůstaly všem jen úsměvy na tváři 😊. A to nejen „starým“ kamarádům, ale i těm novým, kterými jsou zatím Josefínka, Anetka a Jaromírek, které jsme na začátku týdne přivítali mezi námi. Přivítání patřilo samozřejmě i naší nové průvodkyni Nele 😊.

Celý týden byl pro nás týdnem adaptačním. Zvykali jsme si po tak krásných a dlouhých prázdninách na prostředí školky, na kamarády a připomínali si naše pravidla a rituály z minulého roku. Nově příchozí děti se postupně seznamovaly se vším, co nás ve školce obklopuje a začleňovaly se tak mezi nás.

V zahradě probíhala uvolněná atmosféra v duchu her, které si děti volily samy. Oblíbeným místem se stalo nejen pískoviště, ale i koberec s dřevěnými hračkami a knížkami, ze kterých si děti poslechly první pohádky. Zejména pak trávily hodně času u poučné a velmi krásné knížky „Pod zemí, pod vodou – Aleksandra a Daniel Mizilieńští“, kterou nám zapůjčila do školky Anetka. Mezi oblíbené aktivity patřilo i volné kreslení, houpání se na houpačce, hraní kuliček nebo zahradničení, při kterém jsme také pomocí mobilní aplikace určovali rostliny, které nám v záhonu vyrostly. Na různých místech v zahradě se také v průběhu dní tvořily skupinky dětí, které si hrály nějakou svou hru.

Uprostřed týdne, kdy sluníčko stále ukazovalo své příjemné teplé paprsky, jsme sledovali stíny našich postav, obkreslovali je a měřili je krokováním. Děti také trávily svůj čas na trampolíně – skákáním nebo odpočíváním. A všechno si tak nějak organizovaly samy. I třeba tu frontu na trampolínu, co vidíte na fotce. Společně jsme si i zahráli jednu z oblíbených her z loňska – Na kočku a myš. Tu hru děti prostě milují 😊.
Také si děti vyrobily ze dřeva vysílačku nebo mobil, který si pilkou uřízly s dopomocí Martiny téměř samy. Zatlouct hřebík (anténa) kladívkem byla pro ně maličkost, a pak už dle vlastní představivosti nakreslily třeba tlačítka. Vysílačky jsme pak použily v seznamovací hře na jména nebo ve hře na policii, kterou si děti vymyslely.

V zahradě ve větvích borovic jsme nejednou pozorovali strakapouda, který nás přilákal svým bubnováním do stromu. Pouštěli jsme si i jeho hlas z mobilní aplikace a měli jsme to štěstí, že nakonec přilétl blízko nás a my ho mohli dobře pozorovat z krátké vzdálenosti. Při pozorování jsme měli také k dispozici atlas ptáků a dalekohled. Děti byly z těchto pozorování nadšené 😊.

Během tohoto týdne jsme se také s dětmi dohodly na novém rituálu, kterým je společná příprava svačiny, tj. krájení ovoce a zeleniny, umývání stolů a také uklízení použitého nádobí ze stolu.

Poslední den ve školce jsme se mimo jiné věnovali opět tvoření. Děti si tentokrát vyzkoušely jednoduchou grafiku. Využili jsme polystyrenové destičky od sýrů, do kterých jsme párátkem ryli různé obrázky, čáry a klikyháky. Vyrytou destičku jsme naváleli tiskařskou barvou a obtiskli na čistý papír. Vznikly nám tak zajímavé černobílé obrazy, které jsme si venku rozvěsili a poté si je děti odnesly domů.

Takže první týden ve školce je za námi a byl moc fajn😊. V příštím týdnu bychom už se chtěli vydat s dětmi za humna naší školky. Podívat se do míst, která jsme navštěvovali při našich procházkách vloni a ukázat je novým kamarádům.