Pondělí 15.7.2019

Další prázdninový týden nám začal tématem „Malí stavitelé“. A kluci se do staveb chopili hned, jak přišli do školky. Pak jsme si odsouhlasili vycházku ke skalám, kde děti lezly po stěnách, skákaly z místa do dálky, lezly do větví keřů nebo jsme hráli Na slepou bábu. Po obědě jsme si četli z knížky Domeček, domek, dům a pak jsme tvořili z rychleschnoucí keramické hlíny. Někdo dům pro lidi, někdo zas domeček pro šneka, anebo jen tak kuličku, žížalu nebo krtka 🙂

V odpoledních hodinách pro děti Tobík připravil krtečkovou bojovku. První úkol bylo najít plyšového krtka a pak už se pro něj plnily různé úkoly. Kdo nehrál bojovku, vařil nějaké dobroty na pískovišti nebo si prohlížel knížky na koberci.

Úterý 16.7.2019

Naši malí stavitelé pokračovali ve stavbách na zahradě i dnes. Vznikaly tak všelijaké bunkry z větví, prken, pneumatik a kartonů. A když děti měly postaveno, tiskaly si razítky, kterými tvořily městečka z různých domů, plotů, stromů, autíček nebo cyklistických kol. Obrázky pak dotvářely fixami a pastelkami a vznikaly tak reálná města se silnicemi, značkami nebo kruhovým objezdem. Po obědě si děti vzpomněly na oblíbené básničky – rýmovačky, které jsme četly hned dvakrát.

Odpoledne jsme pak hráli hru, kterou na vycházce vymyslely spontánně děti. A sice takovou, že Martina měla na zádech batoh a v postranních kapsách všelijaké věci, které z nich děti braly. A Martina je proto pak honila a koho chytila, tak ho polechtala. Děti se skvěle bavily 🙂 „Ukradené“ věci pak děti schovávaly a hledali jsme je hrou Samá voda, přihořívá, hoří.

Středa 17.7.2019

Dnes se opět stavilo. A to ve velkém 🙂 Ohromné stavby, které vznikaly ze všeho, co bylo na zahradě, vynikaly pompézností. Okolo nich i v nich vznikaly nové fantazijní světy dětí, do kterých jen tak nějaký dospělák nemá možnost nahlédnout 🙂 A stejně tak vznikaly stavby a světy okolo lega, které děti do školky přinesly. Bylo to jako magnet, který spojoval všechny, kdož se chtěli do této dimenze připojit. Stavby děti natolik pohltily, že jsme ani nevyrazili na vycházku. Protože bořit mistrům stavitelům jejich svět by byl doslova hřích.

Po obědě jsme si  četli o řemeslech a o tom, jak se kdysi stavělo – jak vznikalo město a jiné stavby. Volně jsme si k tomu povídali o tom, jaké máme se stavbami zkušenosti my. Poté jsme vyráběli domečky z krabiček od sirek a vybavovali je různým interiérem a dalším příslušenstvím pomocí fixek a barevných papírů. Stejně tak nás moc bavilo vybavování domečků z papíru s otvíracími okénky.

Naše stavební práce nám ukončili až příchozí rodiče 🙂

Čtvrtek 18.7.2019

Protože jsme včera naše venkovní stavby nezbourali, mohli jsme dnes pokračovat v jejich rozšiřování a vybavování. V parku děti nasbíraly a nanosily větve akátu, které tam ořezávali pracovníci technických služeb. Povídali jsme si o akátu a o tom, jak jeho trny jsou vlastně zakrslé listy, které si rostlina vytvořila proto, aby se bránila před nepřáteli, kteří by ji třeba chtěli slupnout k svačině 🙂 A také děti zkoušely fyzikální zákony „páky“ na houpačce. Skupinově se přemisťovaly, přidávaly a vyměňovaly si baťohy a srovnávaly svoji hmotnost, aby se buď vyvážily, nebo převážily. Byla to pastva pro oči průvodců podprujících badatelské metody výuky. Děti si na to všechno přišly samy. Krása 🙂

Po obědě děti stavby ověnčili akátem. Vypadaly rázem zcela jinak – a všichni jsme se z toho společně radovali. Pokračovali jsme také v četbě o různých architektonických slozích a ukazovali si, který styl se nám nejvíce líbí. Na plné čáře vyhrálo baroko a za ním renesance 🙂
Odpoledne pak patřilo volné hře v domečcích a stavění lega. Je až fascinující, jak soustředěné a spolupracující jsou děti, když se ocitnou v lego světě. (Toto není skrytá reklama :-)).

Pátek 19.7.2019

Protože jsme byli domluveni, že poslední den uklidíme všechny dětmi vytvořené stavby na zahradě, padl nápad, že je uklidíme hned dopoledne, protože to „mají všichni ještě dost síly a nejsou z uklízení otrávení“. Zapojily se opravdu všechny děti a byla to podívaná snů 🙂 Před obědem si děti malovaly podle vlastní nálady. Jako na objednávku jsme poslední den prázdninové školky měli o obědu palačinky. Mňam. Olizovali jsme se až za ušima 🙂

Po obědě jsme uzavřeli stavitelské téma prohlížení knížek o stavbách a potom jsme nažhavili tavnou pistoli a na krásné bílé kamínky jsme lepili různé drahokamy, dekorace – zkrátka vše, co se nám na kamíncích líbilo. Byla to práce na celé odpoledne. Ale náramně jsme si to užili – i přestože nás odpoledne zahnal velký liják do školky.

Byl to nádherný den, pro leckoho ve školce poslední.

Od září se všichni těšíme na nová dobrodružství 🙂