Pondělí 8.7.2019

Prázdninový indiánský týden jsme začali tím, že jsme se během svačiny pojmenovali indiánskými jmény a pak jsme si poslechli video písničku „Malí indiáni“ od Míši Růžičkové. Hned nato si děti vyráběly indiánské čelenky. Kdo si je nevyrobil dopoledne, využil příležitosti v odpoledních hodinách. Indiánů byla nakonec plná zahrada 🙂 Oběd jsme měli dnes doslova prázdninový – byla pizza. Ještě, že se stalo, že jsme zapomněli objednat oběd (i to se stává nám lidem), jinak by si děti tak nepochutnávaly 🙂

Po obědě, který přišel k chuti každému, si děti udělaly pohodlí nejen na koberci, ale i na karimatkách a odpočívaly při poslechu indiánské ukolébavky – Ho ho Watanay. Pak také děti hledaly v atlase světa, kde indiáni žili, a povídali jsme si o indiánských symbolech. Celý den probíhala prázdninová pohoda nejen v duchu indiánů, ale různých volných her, které si děti právě zvolily.

Úterý 9.7.2019

Dnes si děti vyzkoušely, jak asi lovili indiáni bizony. Bizona jsme měli sice jen namalovaného, zato děti se chopily lovu jako začínající malí indiáni 🙂 K hodu na bizona používali vše, co jim přišlo pod ruku – klacek krátký, i ten dlouhý, co připomínal aspoň trochu oštěp a i šišky. A nebylo tak snadné se strefit, chtělo to trochu cvik 🙂 Po svačině jsme se vydali na vycházku do lesíka, kde nejdříve děti chodily nově vzniklým bludištěm v akátových porostech. Později a o kousek dál jsme se usadili na cestě a malovali jsme si. Děti si docela oblíbily kreslení v přírodě – je to fajn, je to jiný zážitek v přítomné chvíli.

Po obědě si děti prohlížely knížky o indiánech a pak jednu chtěly přečíst – příběh o Pocahontas. V odpoledních hodinách si děti ještě vyráběly indiánské náramky z korálků a peříček. Vypadaly moc hezky. A potom si ještě trénovaly hod oštěpem na bizona. Zásah, hurááá!

Středa 10.7.2019

V ranních hodinách si děti, které přišly první do školky, hrály s autíčky na stole, který byl trochu z kopečka a tak tam docela dobře frčelo. Postavili jsme k tomu z kostek dráhy a garáže a bylo ta parádní zábava. Při svačině si děti odhlasovaly pobyt v parku, kde Martina s některými dětmi vytvořila indiánskou stezku, kterou jsme pak společně i s ostatními kamarády prošli. Byla to cesta značená fáborky, mezi kterými se na některých místech nacházely obrázky, které si děti měly zapamatovat. Navíc u každého obrázku Tobík vymyslel nějaký indiánský úkol, ve kterém si děti např. procvičily počítání nebo si vyzkoušely rychlý běh kolem keře. Takže nebylo to jen o tom projít cestu, ale procvičit si paměť, splnit úkoly a také se dohodnout a spolupracovat 🙂 Když jsme si hru skvěle užili (myslím, že foto je vypovídající 🙂 ), vrátili jsme se do školky, kde na nás čekal košík plný meruněk. To nám donesli k snědku hodní sousedé bydlící na začátku Maroldovy ulice.

Po obědě děti chtěly znovu přečíst Pocahontas a pak indiánské příběhy, po kterých jsme si zdobili fixami na textil indiánská trička. Některým dětem se malovalo na látku dobře, některé děti měly trochu potíže, ale ve výsledku to zvládly všechny a měly z vlastní tvorby radost. V odpolední části dne jsme si zahráli novou hru Všechno lítá, co peří má a Polívka se vaří, maso na talíři…

Čtvrtek 11.7.2019

Dnešní den nebyl zas až tak indiánský, ale určitě byl také plný zážitků. Nejdříve jsme si to užili na dětském hřišti u fotbalového hřiště. Děti se hlavně těšily na trampolínu, která tam ve výsledku nebyla, ale nikomu to vůbec nevadilo. Děti obsadily hlavně kolotoč, na kterém řádily hodně dlouho. Zřejmě jim takový druh zábavy úplně chyběl 🙂 Pak spontánně některé děti začaly zasypávat Martinu kamínky, které na hřišti byly a pak zasypávaly jeden druhého. Na fotkách, které si děti zdobily všelijakými obrázky, vidíte, jak si to užívaly. A dnešním fotografem nebyla jen Martina, ale stal se jím i Páťa. Docela ho to fotografování bavilo. Při zpáteční cestě jsme potkali popeláře. No a znáte děti 🙂 Mávaly a sledovaly každou popelnici v ulici, jak jí popeláři vysypávají do odpadního prostoru.

Po obědě jsme se jako vždy sešli k odpočinku na koberci, kde děti chtěly číst komiks Toma a Jerryho. Přestože jsme měli dnes posunutý čas dopolední svačiny a oběda – prázdninová pohoda :-), děti měly v obvyklý čas odpolední svačiny hlad. Tak jsme naservírovali ovoce, zeleninu a tousty s máslem a bříška už se smála 🙂 A po svačině si děti užívaly volných her, mezi kterými byla např. hra s písmenkovými kamínky nebo hra na honičku a lechtání. Kdo koho chytil, ten ho pak polechtal na celém těle 🙂

Pátek 12.7.2019

Dnešní den byl napínavě deštivý. Nikdy jsme netušili, kdy přijde přeháňka 🙂 A tak jsme strávili celé dopoledne ve školce a za bubnování kapek deště do oken jsme si hráli s kostkami, kolejemi, auty aj.,  četli jsme si komiksy o Tomovi a Jerrym a vyráběli jsme si záložky do knížek na přání dětí. Udělali jsme si pohodový den a povídali si o tom, co jsme zažili během celého týdne v rámci tématu „Indiáni“.

Po obědě už jsme šli ven, protože bylo hezky. Vařili jsme na pískovišti, kluci vytáhli z kůlny všechna „vozidla“ a drandili po zahradě školky. Ostatní dodělávali své záložky, protože přeci jedna nestačí 🙂 A byly všechny moc krásné. Po svačině nás zastihla další velká přeháňka, a tak jsme dobrodružně utíkali do školky, kde jsme strávili zbytek odpoledne. Byl to krásný deštivý den 🙂