Týden 25. – 29. 11. 2019

V tomto týdnu jsme se vydávali na další poznávání města. V pondělí jsme šli k úvalské radnici, u které jsme mluvili o významu vlajek a symbolu města a jaké služby město pro obyvatele nabízí. Cestou jsme nahlédli do vitrín obchodu s hračkami, optiky, lékárny a papírnictví. Také se nám naskytla podívaná, jak se právě připravuje strom k jeho rozsvícení. Byli jsme také na dětském „vlakovém“ hřišti a vraceli jsme se kolem železničního mostu – viaduktu „Devět kanálů“, který jsme zmínili jako významnou památku města. Dalším místem pro exkurzi byla pošta, kam jsme se vydali ve čtvrtek. Ve školce jsme nejdříve společně napsali dva pohledy adresované do školky a pak jsme se vydali na poštu. Tady jsme se dozvěděli nejen jak probíhá proces odesílání a doručování dopisů a balíků, ale i jak velké a těžké balíky lze odesílat, kde se uskladňují, nebo na jaké váze se váží. Měli jsme možnost projít celým zákulisím pošty a nakonec se svézt nákladním výtahem pro balíky. Poznatků a zážitků bylo hodně a my teď už jen ve školce budeme čekat na to, až nám pohledy doručí paní pošťačka do schránky.
Ulice města jsme prostřídali s vycházkami do přírody. Nejdříve jsme zavítali do staré známé Škvorecké obory.  Zde jsme zkoumali podzimní přírodu, klouzali jsme se z kopců a dělali jsme hromadu z listí. Potom kluci našli bodliny z ježka. Bodliny jsme řádně prozkoumali a poté jsme vyrobili pro ježka hrobeček z kamenů a klacků. Uprostřed týdne jsme se vydali na Červené kopce do Klánovického lesa, kde jsme už dlouho nebyli a děti se sem těšily. Cestou děti lupou pozorovaly kůru stromů a zkoumaly, zda v nich objeví nějaký hmyzí život. Benovým svinovacím metrem děti zkoumaly šířku a délku nalezené kůry nebo zkoušely měřit kopec, který nakonec odměřily krokováním. Při zpáteční cestě přes pole děti zkoumaly podle stop, které zvíře tu asi běželo a zanechalo po sobě bobky. Měli jsme také několik ptačích pozorování. V keřích jsme zahlédli vrabčáky, na stromech zas brhlíky a sýkorky. V pátek jsme se díky proměnlivému počasí vydali jen do sousedního parku, kde jsme hráli různé hry, děti také malovaly na kaštany obličejíčky a poté jim stavěly domečky s plnou výbavou, dokonce i s vánočním stromečkem. Před obědem začalo hodně pršet, tak jsme byli rádi, že to máme do zázemí jen kousek a můžeme se schovat do tepla.
Tvoření si děti užívaly při vystřihování tvarů z barevného papíru, ze kterých skládaly a lepily na papír různé domy a paneláky, při vyrábění vlastních pohledů nebo tvoření městečka pomocí razítek. Vánoční čas jsme se přiblížili barvením šišek a vánočními koledami při zpívání s Maruškou.
Mezi cílené pohybové aktivity v zahradě patřily ranní protahovací rozcvičky. K těm spontánním pak samozřejmě různé honičky a oblíbené pohybové hry, mezi které si tento týden mimo jiné děti zařadily hudebně pohybovou hru Zlatá brána. Stejně jako v ostatních dnech měly také svou prioritu hry míčové, houpačky a odrážedla.