Pondělí 16.12.2019

Náš poslední sváteční týden jsme začali opět u hořících svíček na adventním věnci, u kterého jsme si povídali o nadcházejících akcích. Mluvili jsme o divadle, vánoční slavnosti a zimním slunovratu. Svátečně jsme byli naladěni i při vycházce v lesíku za skalami, ve kterém děti procházely vánoční cestou. Po obou stranách cesty byly zavěšeny vánoční i nevánoční věci a děti si měly zapamatovat, které k Vánocům nepatří a na konci cesty je vyjmenovat. Po obědě jsme si povídali o Vánocích a četli knížky s vánoční tématikou, tvořili jsme vánoční přáníčka a obrázky a také jsme vyráběli lucerničky na čtvrteční vánoční slavnost.

Úterý 17.12.2019

V úterý jsme se po ranní rozcvičce vydali na procházku původně do lesa, ale nakonec jsme na popud dětí zůstali jen v parku u školky, kde děti trénovaly lezení po stromech nebo rovnováhu na kladině. Cestou zpátky do školky jsme se rozdělili na dvě skupinky a zahráli si ještě šipkovanou. Odpolední čas patřil i dnes vánočnímu tvoření. Tentokrát se nám ve školce rozezněly zvonečky. Tedy až když si děti šablonu zvonku obkreslily, nabarvily inkoustem a zmizíkem dozdobily. Vánoční slavnost je za dveřmi, a tak i dnes děti, které ještě neměly nazdobenou svou lucerničku, měly k tomu příležitost. Pak jsme se rozeběhli za míčem a zahráli si kopanou nebo si zahráli naše oblíbené pohybové hry.

Středa 18.12.2019

Ve středu jsme se všichni moc těšili na divadlo a na cestu vlakem do Českého Brodu. Vyrazili jsme raději o chvilku dříve, abychom si v divadle stačili dát svačinku a v klidu se pak mohli přesunout do sálu a zabrat si druhou řadu. Děti nadšeně sledovaly představení Hlídali jsme Ježíška. A pak už rychle na nádraží, abychom stihli vlak a včas se dostali zpět do školky na oběd. Středeční odpoledne, jak už bývá naším příjemným rituálem, patřilo vánočnímu zpívání s Maruškou. Potom se děti daly do vaření všelijakých dobrot z písku nebo si hrály na rodinu. V závěru dne jsme si ještě vzpomněli na čerty a zahráli jsme si hru „čertík a peklíčko“.

Čtvrtek 19.12.2019

Dnešní dopoledne jsme zůstali na zahradě, kde děti měly volnou hru. Využily ji třeba ke stavění plechovek a ke hře se svými plyšáky nebo se vydováděly u boxovacího pytle. Některé děti zaujal nápad postavit bludiště z kousků dřeva, ke kterému vymýšlely různé úkoly. Společně jsme si zahráli Škatulata, batulata a hru Rybáři, rybičky. Po odpočinku jsme se pak naplno vrhli na přípravy na naši vánoční slavnost. Děti krájely ovoce do vánočního punče a jablíčka a mrkve na špízy pro ptáčky. Venku jsme společně rozdělali oheň, připravili občerstvení – perníčky, které jsme s dětmi napekli minulý týden, a rozvěsili lucerničky. Pak už začali přicházet rodiče a společně s dětmi pouštěli lodičky ze skořápek, připravovali špízy, opékali buřty a zpívali koledy. Po setmění jsme se již tradičně  za svitu lucerniček a za zpěvu koled vydali do parku obdarovat také zvířátka. Po návratu čekalo na děti na zahradě překvapení. Rozsvícený stromeček a pod ním plno dárečků. Společně jsme strávili krásné odpoledne s příjemnou předvánoční atmosférou.

Pátek 20.12.2019

V závěru týdne jsme se vydali za pěkného slunečného počasí kolem Výmoly k rybníku Fabrák. Tady jsme se opět radovali z pozorování divokých kačen a nutrií. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na louce mezi bytovkami, kde děti milují, když se tady rozeběhnou do všech stran, pak si lehají, válejí sudy nebo si tu zahrají honičku. Odpoledne si děti kreslily, tiskaly vánočními razítky nebo si prohlížely dětské časopisy a poslouchaly říkanky z knížky Nezbedná písmenka a odpolední čas venku patřil oblíbeným hrám Na mrazíka, Na kočku a na myš nebo Rybičky, rybáři.